Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja Reklama

Zadania managera floty

manager floty

Zakup floty samochodowej to jedno, drugie zaś kierowanie nią. Warto zająć się tym w odpowiedzialny sposób, ponieważ może to przynieść satysfakcjonujące efekty. Odpowiednia flota zwielokrotni efektywność działania samej firmy i polepszy obsługę konsumencką. Natomiast kto powinien nią przewodzić? Z pomocą przychodzi manager floty, którego zakres obowiązków przedstawimy w niniejszym artykule.

Pojęcie floty samochodowej

Flota to grupa minimum kilku pojazdów (trudno jest ustalić górną granicę, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa mają do dyspozycji nawet kilkaset samochodów!), będących do stałej dyspozycji przez daną firmę. Istnieje kilka ich rodzajów, z czego przykładowo osobowa, przeznaczona jest do działań marketingowych i jest swego rodzaju mobilną reklamą działalności. Takie pojazdy są też wykorzystywane w ramach premii pracowniczej – jak bardziej zmotywowany jest pracownik, który otrzymuje od włodarza pojazd do celów służbowych, ale i prywatnych (oczywiście, jeśli te drugie nie będą kolidować z pierwszymi).

Przekrój działalności korzystających z floty jest spory, ponieważ mowa tu o usługach taksówkarskich, logistycznych, transportowych, ale i działaniach policyjnych. Za zalety posiadania własnego taboru pojazdów uważa się:

  • polepszenie sytuacji rynkowej danego przedsiębiorstwa,
  • zwiększenie motywacji kadry zawodowej,
  • lepszą obsługę klienta.

Czym konkretnie zajmuje się manager floty?

Właściwe sprawowanie nadzoru nad flotą ma ścisły związek z zadaniami z różnych obszarów firmy. Między innymi z tego powodu niektóre z tych zadań nie są bezpośrednio związane z kompetencjami zawodowymi managera, a często je przekraczają. Poza tym zmuszony on będzie do ich realizacji nie tylko w biurze, ale i w terenie. Wyróżnić możemy:

  • wybieranie aut, które mają dołączyć do floty,
  • branie odpowiedzialności za kwestie techniczne i naprawcze samochodów,
  • zajmowanie się polisami ubezpieczeniowymi i administracyjnymi wymogami floty,
  • konieczność finansowego rozliczania się z podmiotami biorącymi udział w działaniu taboru,
  • szukanie nowych metod pozwalających na zwiększenie efektywności funkcjonowania floty (z uwzględnieniem redukcji na korzyść budżetu),
  • wyznaczanie tras o największym potencjalne eksploatacyjnym,
  • nadzorowanie prac kierowców (mowa o ich stylu jazdy, częstotliwości postojów i sytuacji, gdy auto w czasie pracy wykorzystywanie jest do celów prywatnych).

Szukasz oprogramowania, które może pomóc w zarządzaniu flotą samochodową? Odwiedź serwis Verizon Connect.

Powiązane artykuły

Nowe przepisy w ruchu drogowym – Pieszy z pierwszeństwem

teoriabiznesu.pl