Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Leasing pracowniczy: podpowiadamy, w jakich branżach sprawdzi się najlepiej

Leasing pracowniczy

Wynajem pracowników to doskonały sposób, by szybko zwiększyć moce przerobowe w firmie. Czy usługa leasingu załogi jest dobrze uregulowana w przepisach, które obowiązują w Polsce? Komu zlecić poszukiwania idealnych kandydatów, którzy zasilą nasze przedsiębiorstwo? Sprawdźmy!

 W jakich sektorach rynku leasing pracowników sprawdzi się najlepiej?

 O wiele prościej byłoby wskazać te dziedziny gospodarki, gdzie wynajem dodatkowej załogi byłby trudny do zrealizowania. Warto jednak pamiętać o tym, że kluczową rolę odgrywa odpowiednia agencja pracy, z której usług zdecydujemy się skorzystać.

Leasing pracowniczy ma w swojej ofercie na przykład firma kono.jobs. Co wyróżnia tę agencję? Przede wszystkim doświadczenie. Firma z powodzeniem działa na naszym rodzimym rynku od wielu lat, stale poszerzając zakres oferowanych przez siebie usług. To nie tylko leasing, ale i head-hunting czy outsourcing.

Korzystając ze wsparcia doświadczonego partnera, bez trudu uda nam się wypożyczyć pracowników do działu kadr, HR czy do pracy na infolinii. Dużą popularnością cieszy się też leasing pracowników budowlanych — to prosty sposób, by szybko zwiększyć potencjał przedsiębiorstwa, co może być kluczowym argumentem podczas dużych przetargów czy wyboru naszej firmy na podwykonawcę.

Bez względu na to, w jakim sektorze rynku działa nasze przedsiębiorstwo, zawsze powinniśmy mieć pewność, że osoby, które wypożyczamy, doskonale sprawdzą się na konkretnym stanowisku. Inne kompetencje będą wymagane w pracy w call center, a inne na dużej budowie. Najlepsze agencje oferujące wynajem pracowników dokładnie przeanalizują ich doświadczenie, dzięki czemu będziemy mogli być w pełni spokojni o to, że trafią do nas tylko najlepsi kandydaci.

Wynajem pracowników na godziny — czy warto?

Bez wątpienia jest to ciekawa usługa, która już teraz uchodzi za rozwiązanie, które świetnie wpasowuje się w rynek pracy. Dodatkowym impulsem, który przyczynił się do nagłego wzrostu zainteresowania najmem godzinowym, jest pandemia COVID-19, kiedy wiele firm musiało przejść na pracę zdalną lub hybrydową.

Nagle okazało się, że ciasne biura to niejedyne miejsca, gdzie możemy wykonywać nasze codzienne obowiązki. Skoro na przykład firma działająca w obszarze księgowości lub PR-u, może funkcjonować przez internet, to nic nie stoi na przeszkodzie, by na podobnych zasadach wypożyczać pracowników, na przykład tych, którzy wesprą nas w raportach kwartalnych.

Oczywiście nie oznacza to, że wynajem godzinowy nie sprawdzi się też w tradycyjnym modelu pracy. Jeśli firma, która zajmuje się testami drożności kanalizacji, wie, że będzie mieć dużo zleceń między 14 a 15 marca, to taka forma wypożyczenia dodatkowej załogi sprawdzi się świetnie.

Jak powinien wyglądać wzór umowy leasingu pracowników?

Dokument powinien precyzyjnie regulować obowiązki każdej ze stron. Warto poświęcić sporo czasu na dokładne opisanie zadań, jakie będą wykonywali wypożyczeni do naszej firmy pracownicy. Dobrze też będzie umieścić tam podstawę prawną takiego wypożyczenia załogi (lub wybranych osób) – na przykład artykuł 174 Kodeksu Pracy.

Poza rodzajem świadczonej pracy trzeba też dokładnie opisać zasady związane z wynagrodzeniem. Pracownik musi wiedzieć, ile wynosi podstawa, co się na nią składa oraz czy tymczasowy zatrudniający przewiduje premie. Jeśli tak, to dobrze byłoby poznać zasady ich naliczania.

Każdy taki dokument powinien też precyzyjnie regulować czas, w którym pracownik jest wypożyczany do naszej działalności gospodarczej. Zwykle umieszcza się też dodatkowe klauzule, które pozwolą zrezygnować z wybranej osoby przed terminem.