Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Na czym polega headhunting?

Headhunting to tzw. bezpośrednie poszukiwanie kandydatów do pracy. Dlaczego bezpośrednie? Ponieważ rekruterzy, zamiast biernie czekać na spływające aplikacje, aktywnie docierają do interesujących osób i motywują je do wzięcia udziału w rekrutacji. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się w poszukiwaniach pracowników średniego oraz wyższego szczebla, a także w branżach, w których rynek kandydatów jest niewielki i wymaga większego zaangażowania pracodawcy.

Rekrutacja bezpośrednia – dlaczego jest skuteczna?

Nowocześni przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą wykazać się zaangażowaniem, aby przyciągnąć najbardziej wartościowych pracowników. Chcą tworzyć atrakcyjne środowisko pracy, ale podobnie postępuje przecież konkurencja. Co robić, gdy interesujące aplikacje nie pojawiają się, a kolejne rekrutacje kończą się fiaskiem? Są przecież branże, gdzie o dobrych fachowców trzeba walczyć. Z pomocą przychodzi wówczas rekrutacja bezpośrednia, czyli właśnie headhunting. Projekty z tego zakresu prowadzą doświadczone firmy headhunterskie. Zatrudnieni w nich rekruterzy cechują się wyjątkowymi zdolnościami interpersonalnymi oraz wiedzą i znajomością narzędzi, które ułatwiają pozyskanie odpowiedniego kandydata. Z tego powodu szanse na znalezienie wartościowego pracownika przez firmę headhunterską znacznie wzrastają.

Jak działa firma headhunterska?

Pierwszym krokiem po rozpoczęciu współpracy jest opracowanie profilu idealnego kandydata wspólnie z pracodawcą. Następnie rekruter korzysta z własnej bazy kontaktów, dzięki której jest w stanie dotrzeć do osób, które w normalnej sytuacji są dla pracodawcy niedostępne. Rekrutacja bezpośrednia wymaga oczywiście aktywności, dlatego rekruter musi wykazać się dużymi zdolnościami, by zmotywować interesującą osobę do wzięcia udziału w procesie. Często bywa tak, że potencjalny kandydat w ogóle nie jest zainteresowany ofertą i nie rozumie, dlaczego miałby brać udział w testach kompetencji, skoro to nie on wychodzi z inicjatywą. Rolą rekrutera jest pozyskanie dla swojego klienta najlepszego kandydata, poruszając się jednocześnie w określonych ramach. Dalsze etapy rekrutacji bezpośredniej mogą obejmować specjalistyczne i kompleksowe metody oceny, takie jak np. assessment center. Następnie firma headhunterska sporządza dla klienta raport, w którym rekomenduje konkretne osoby do pracy.

Jak się zachować, gdy dzwoni headhunter?

Rekrutacja bezpośrednia jest narzędziem wykorzystywanym w wielu branżach, a jednak telefon od rekrutera bywa stresującym przeżyciem. Potencjalny kandydat może się obawiać, że zostanie postawiony w złym świetle, jeśli obecny pracodawca dowie się o rekrutacji. Często bywa też tak, że kandydaci są zadowoleni z aktualnego zatrudnienia i nie chcą zmienić pracy. Przede wszystkim firma headhunterska zatrudnia specjalistów, którzy dbają o dyskrecję i szanują czas kandydata. Na spotkanie z headhunterem warto umówić się nawet, jeśli początkowo nie jesteśmy zainteresowani ofertą. Być może będzie ona na tyle atrakcyjna, że zmienimy zdanie.