Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Na czym polega uproszczona restrukturyzacja?

uproszczona restrukturyzacja

Restrukturyzacja firmy może kojarzyć się z czasochłonnym, trudnym i problematycznym procesem — i faktycznie kiedyś mogło to tak wyglądać. Obecnie w wielu przypadkach dostępne jest pożyteczne narzędzie w postaci uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, stanowiącego odpowiedź na bolączki przedsiębiorców. Sprawdź, jak to dokładnie działa!

Jak przebiega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że uproszczona restrukturyzacja jest stosunkowo szeroko dostępnym rozwiązaniem: mogą z niej korzystać m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą lub spółkę z o.o. bądź spółkę akcyjną. Konieczne jest ponadto spełnienie przesłanek wymienionych w przepisach (bycie niewypłacalnym, zagrożenie niewypłacalnością).

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, ponieważ tak formalnie należy określać ten proces, wymaga co prawda udziału sądu, jednak w bardzo niewielkim zakresie. Jego podstawowym założeniem jest dojście do porozumienia z wierzycielami i wypracowanie razem planu, który zadowoli obie strony i pozwoli przedsiębiorcy kontynuować działalność bez żadnych przeszkód.

Sąd jest zaangażowany w sprawę dopiero po opracowaniu i uzgodnieniu szczegółów. Nie musi sam kreować niczego od zera, co znacznie skraca cały proces i sprawa, że (o ile w całej procedurze brał udział doświadczony doradca restrukturyzacyjny i wszystko zostało dopięte na ostatni guzik) powinien przebiec bezproblemowo. Zadaniem sądu jest zweryfikowanie przedstawionego mu układu i zaakceptowanie go, jeśli nie będzie wzbudzał zastrzeżeń.

Czy uproszczona restrukturyzacja to dobre rozwiązanie?

Uproszczona restrukturyzacja to nie tylko szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż inne formy restrukturyzacji, ale też potencjalnie spora oszczędność. Umiejętne negocjacje z wierzycielami (zarówno kontrahentami, jak i np. ZUS-em i US) mogą pozwolić na ustalenie korzystnych warunków spłaty, w tym nawet umorzenie części kapitału i odsetek oraz wprowadzenie wakacji kredytowych (czyli uzgodnionej z wierzycielem przerwy w spłacie zobowiązania przez określony okres).

Bardzo ważnym elementem restrukturyzacji jest ochrona majątku przedsiębiorcy, w tym także ochrona przed zajęciem komorniczym, które jest natychmiastowo wstrzymywane, co pozwala uniknąć potencjalnie nieodwracalnych strat. W związku z tym zdecydowanie warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli spełnia się ku temu warunki, przy czym trzeba mieć na uwadze, że każda sytuacja jest inna. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze wspomnianym już doradcą restrukturyzacyjnym.