Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Jak uchronić się przed oszustwami finansowymi w internecie? 7 sposobów na bezpieczne transakcje

Jak uchronić się przed oszustwami finansowymi

Wyobraź sobie sytuację, że znajdujesz e-sklep z elektroniką w wyjątkowo niskich cenach. Oferty są tak atrakcyjne, że bez wahania decydujesz się na zakup nowego smartfona. Podajesz szczegóły swojej karty kredytowej i czekasz na przesyłkę. Niestety, po kilku dniach na Twoim koncie bankowym pojawiają się nieautoryzowane transakcje. Okazuje się, że strona e-sklepu była fałszywa, a Ciebie oszukano.

Można było tego uniknąć sprawdzając wcześniej m.in. bezpieczeństwo transakcji. Co dokładnie warto robić w takich sytuacjach? Oto kilka kroków, które warto podjąć.

  • Sprawdź wiarygodność sklepu: przed złożeniem zamówienia warto poszukać w internecie opinii o sklepie. Fora internetowe, komentarze i recenzje napisane przez innych klientów mogą dostarczyć cennych informacji.
  • Zweryfikuj adres strony: upewnij się, że strona korzysta z szyfrowanego połączenia (https w adresie sklepu oraz ikona zamkniętej kłódki w pasku adresu). To podstawowy sygnał, że są tam zapewnione bezpieczne transakcje.
  • Używaj bezpiecznych metod płatności: zamiast bezpośrednio wpisywać dane karty kredytowej, lepiej jest korzystać z pośredników płatniczych, takich jak Autopay, którzy oferują dodatkowe zabezpieczenia.
  • Unikaj ofert „zbyt dobrych, by były prawdziwe”: jeśli oferta wydaje się nieprawdopodobna, warto podchodzić do niej z dużą dozą sceptycyzmu. Bardzo niskie ceny, w porównaniu do innych ofert, mogą być sygnałem ostrzegawczym.

Jedno przykre doświadczenie wystarczy, żeby drugi raz nie popełnić tego samego błedu. Warto jednak zachować czujność, bo oszuści mają o wiele więcej pomysłów na wyłudzanie danych. Dlatego zachowaj czujność i nawykowo sprawdzaj, czy sklep zapewnia bezpieczne transakcje.

Bezpieczne transakcje – najważniejsze zasady

1. Korzystaj z zaufanych źródeł

Rób zakupy tylko na sprawdzonych  stronach i platformach. Upewnij się, że e-sklep korzysta z szyfrowania danych.

2. Stosuj silne i unikalne hasła

Aplikacja bankowa, przez którą dokonujesz płatności, powinna być zabezpieczona mocnym, unikalnym hasłem.

3. Włącz uwierzytelnianie dwuetapowe

Aktywuj dodatkową warstwę zabezpieczeń (uwierzytelnianie dwuetapowe) wszędzie, gdzie to możliwe. Zabezpieczeniem może być kod SMS lub widoczny w aplikacji bankowej.

4. Uważaj na phishing i oszustwa

Bądź czujny na próby wyłudzenia Twoich danych np. za pośrednictwem wiadomości e-mail i SMS-ów. Banki nigdy nie proszą o podanie haseł czy PIN-ów przez e-mail czy telefon.

5. Monitoruj swoje konta

Wszystkie prawidłowe, bezpieczne transakcje są od razu widoczne na Twoim koncie. Dlatego regularnie kontroluj historię płatności na swoich kontach bankowych, żeby szybko zauważyć nieautoryzowane działania i móc zareagować odpowiednio wcześnie.

6. Korzystaj z bezpiecznego połączenia

Unikaj zlecania przelewów, gdy korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli musisz, używaj sieci VPN, żeby zabezpieczyć swoje połączenie.

7. Zachowaj ostrożność przy płatnościach za pośrednictwem nowych aplikacji lub stron

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z nowej usługi płatniczej, upewnij się, że jest wiarygodna i bezpieczna.

Przestrzeganie tych zasad pomoże Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zapewni spokój ducha, ponieważ będziesz wiedzieć, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, żeby chronić swoje pieniądze. Pamiętaj, że bezpieczne transakcje są możliwe wtedy, gdy jesteś świadomy zagrożeń i robisz wszystko, żeby te ryzyka zmniejszyć.