Obowiązek audytu energetycznego
We wprowadzonej ustawie znajduje się informacja kto jest zobowiązany do przeprowadzenia audytu energetycznego oraz kto jest zwolniony z takiego obowiązku. Należy pamiętać przede wszystkim, iż Urząd Regulacji Energetyki zgodnie z ustawą przypomina, że audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura, której głównym celem jest przeprowadzenie precyzyjnych i szczegółowych obliczeń. Dotyczą one inwestycji i przedsięwzięć firmy, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej, istotne jest również dostarczenie ważnych informacji o potencjalnych oszczędnościach energetycznych. Więcej wskazówek można znaleźć na stronie https://energiadlawarszawy.pl/audyt-energetyczny-przedsiebiorstwa/.
Jakie są obszary audytu energetycznego?
Audyt efektywności energetycznej to opracowanie, które zawiera zużycie energii oraz określa stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji. Wśród obszarów audytu można wymienić między innymi:
- audyt źródła ciepła,
- audyt energii elektrycznej i chłodu,
- audyt energetyczny budynków,
- audyt elektroenergetyczny,
- audyt procesów technologicznych.
Przeprowadzanie audytu energetycznego
Powinieneś wiedzieć, że audyt energetyczny przedsiębiorstwa musi być przeprowadzony co 4 lata i powinno to być dokonywane przez podmiot niezależny, który posiada specjalistyczną wiedzę oraz konkretne doświadczenie zawodowe w tym zakresie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczenia eksperta audytowanego przedsiębiorcy. O czym warto pamiętać? Audyt powinien zawierać bardzo szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach oraz innych instalacjach przemysłowych a także w transporcie. Powinien się opierać na analizie kosztów związanych z życiem budynków oraz instalacji przemysłowych. Dzięki temu możliwe jest uwzględnienie wszelkich oszczędności energii w dłuższym czasie. Co ważne, przedsiębiorca zobowiązany jest do wykonania audytu energetycznego po raz pierwszy w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie ustawy. W następnej kolejności powinien zawiadomić URE o przeprowadzonym audycie do 30 dni. Należy również pamiętać, aby do zawiadomienia dołączyć informacje o uzyskanych oszczędnościach energii.
Kogo dotyczy obowiązek audytu energetycznego?
Zobowiązani do przeprowadzenia audytu lub jego zlecenia są przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudniali rocznie co najmniej 250 pracowników, a także przedsiębiorcy którzy osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży zarówno towarów jak i usług oraz innych operacji finansowych przekraczający równowartość 50 milionów euro. Zobowiązani są również ci przedsiębiorcy, którzy pod koniec jednego z lat przekroczyli równowartość 43 milionów euro.
Kto jest zwolniony z obowiązku dokonania audytu?
Należy podkreślić, iż obowiązek nie dotyczy mikroprzedsiębiorców oraz firm z sektora MŚP. Co bardzo istotne, zwolnienie obejmuje również przedsiębiorców, którzy wdrożyli system zarządzania energią. Dotyczy on wymagań i zaleceń użytkowania oraz zastosowania nowoczesnego systemu zarządzania środowiskowego. Aczkolwiek pod warunkiem, iż w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.
Dlaczego należy wykonać audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Każdy przedsiębiorca musi wykonać audyt co 4 lata oraz pisemnie poinformować o jego wykonaniu. Jeśli terminy nie zostaną dotrzymane, przedsiębiorstwo może ponieść karę do 5 proc. rocznego obrotu. Jest to kwota sięgająca od około 8 milionów złotych w przypadku najmniejszych firm do nawet 4 miliardów złotych w przypadku większych przedsiębiorstw.
Zdjęcie: pixabay.com