Cypr jest nie tylko piękną wyspą, z cudownymi widokami i unikalnym klimatem. Dla wielu przedsiębiorców jest to po prostu raj podatkowy, dlatego to właśnie tutaj decydują się zakładać i prowadzić swoje firmy. Jednak zamiast sugerować się plotkami, przed założeniem firmy warto zapoznać się z panującymi tam zasadami i obciążeniami podatkowymi. Warto wiedzieć, jakie podatki będziemy musieli odprowadzać, decydując się na założenie firmy na Cyprze.
Podatek dochodowy na Cyprze
Na Cyprze obowiązuje obecnie całkiem niski, dwunasto i półprocentowy podatek dochodowy, co jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców planujących przenieść tam dziełalność. Jest to zatem jeden z najniższych podatków w Europie. Warto wiedzieć, że spółka zarządzana spoza granic państwa, to spółka nierezydencyjna. W tym wypadku obowiązuje zerowy podatek dochodowy. Z podatku zwolnione są dewidendy, które spółka na Cyprze otrzymuje od tej prowadzonej poza granicami państwa, a także te dewidendy otrzymywane przez wspólników spółek cypryjskich, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. Z podatku dochodowego zwolnione są zarówno przychody, jak i dochody z papierów wartościowych, czyli akcje, obligacje, wszelkiego rodzaju udziały i tym podobne.
Należy też pamiętać, że Cypr należy do Unii Europejskiej. Jest to kolejny, dobry powód do założenia spółki właśnie tutaj, ponieważ będzie można uniknąć podwójnego opodatkowania. Wynika to z umowy zawartej między niektórymi państwami członkowskimi, które należą do Unii. Dodatkowym atutem jest prowadzenie transakcji handlowych na całkiem przyjaznych warunkach podatkowych.
Opodatkowanie osób fizycznych na Cyprze – rezydencja podatkowa
Jeszcze do niedawna, aby uzyskać rezydencję podatkową na Cyprze, trzeba było na nim przebywać więcej niż sto osiemdziesiąt trzy dni w danym roku. Na szczęście zmieniło się to w dwa tysiące siedemnastym roku, kiedy został wprowadzony nowy system. Obecnie nie trzeba spełniać warunku sprzed dwu tysięcznego siedemnastego roku, trzeba jednak spełnić kilka innych warunków.
Zatem obecnie nie trzeba już przebywać na Cyprze przez ponad sto osiemdziesiąt trzy dni w roku, ale trzeba spełnić nowe, konkretne warunki: nie spędzać w żadnym innym kraju więcej, niż sto osiemdziesiąt trzy dni w roku, przebywać na Cyprze przez przynajmniej sześćdziesiąt dni w roku, nie być rezydentem innego kraju, utrzymać własnościowy lub wynajęty dom na Cyprze oraz być zatrudnionym na Cyprze, prowadzić na nim działalność gospodarczą lub posiadać swoje własne biuro. Zatem w miejsce jednego warunku, pojawiło się kilka innych.