Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Przeprowadzka biura – z profesjonalną firmą czy samemu?

Przeprowadzka firmy
W biznesie przeprowadzka nie jest niczym niezwykłym. Dochodzi do tego, kiedy firma staje się większa i przestaje mieścić się w dotychczasowej lokacji. Albo wręcz przeciwnie – dzieje się tak, gdy reorganizacja działalności zmusza przedsiębiorstwo do poszukania mniejszej i bardziej ekonomicznej siedziby. Ile by zresztą nie było powodów, zawsze pojawia się to jedno pytanie – czy przeprowadzka biura powinna być organizowana samemu, czy może lepiej wynająć profesjonalna firmę?

To co najważniejsze przy przeprowadzce biura

Trudno znaleźć tu jednoznaczną odpowiedź. Każdy biznesmen musi sam skalkulować, co mu się bardziej opłaca i co jest w zasięgu jego możliwości. Koszty przeprowadzki biura są jednym z głównych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Nawet współpracując z profesjonalną firmą przeprowadzkową, można szukać oszczędności, na przykład samodzielnie organizując pakowanie dobytku.

Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak logistyka. To dobre planowanie i zarządzanie jest kluczem do tego, by przeprowadzka była udanym przedsięwzięciem i nie zamieniła się w chaos, który na wiele dni sparaliżuje firmę. Całą operację trzeba tak przygotować, by w jak najmniejszym stopniu odbiła się na funkcjonowaniu biznesu.

Dobrze jest wyznaczyć osobę odpowiedzialną za przeprowadzkę. Tu potrzeba sprawnego łańcucha dowodzenia i nie ma miejsca na wątpliwości odnośnie decyzyjności. Osoba taka musi zadbać o wszelkie formalności i sprawną realizację przeprowadzki biura. Wszystko musi się odbywać w porozumieniu z pracownikami, najlepiej z ich czynnym udziałem. Personel musi być zresztą powiadomiony odpowiednio wcześnie o terminie przeprowadzki.

Realia samodzielnych przeprowadzek

Organizując samodzielną przeprowadzkę, można zakładać niższe koszty niż w przypadku wynajmu firmy przeprowadzkowej. Trzeba jednak umieć dobrze zorganizować całą operację. Owszem, przeprowadzka odbywa się w takim wypadku na warunkach wyznaczonych przez przedsiębiorcę, ale to on musi zorganizować ją logistycznie.

Trzeba zaplanować terminy, sporządzić listę przewożonych rzeczy, zdobyć kartony do przeprowadzki, spakować dobytek, oznaczyć go, przetransportować, rozpakować i poustawiać tak, by biuro było gotowe do pracy. Jeśli zajmujemy się tym samodzielnie, te zadania muszą być wykonane przez pracowników firmy, co odciąga ich od codziennych obowiązków.

Wiele zależy też od wielkości firmy. Im większa, tym trudniej zrealizować przeprowadzkę samodzielnie. W małym przedsiębiorstwie wiele rzeczy można zorganizować własnymi siłami. Choćby przewóz dokumentów może być zrealizowany przez szefa firmy. Przedsiębiorstwo, które dysponuje rozbudowanym archiwum, na takie prowizoryczne podejście nie może sobie jednak pozwolić. Wszystko to zaś generuje koszty – i wówczas okazuje się, że bardziej opłacać się może wynajem firmy przeprowadzkowej.

Przeprowadzka biura z profesjonalną firmą

Wiele problemów, które pojawiają się przy okazji samodzielnej przeprowadzki, znika w chwili wynajęcia profesjonalnej firmy. Korzystając z pomocy wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa, nie musisz martwić się zorganizowaniem samochodu, załadunku i rozładunku. Nie przejmujesz się tym, gdzie kupić kartony przeprowadzkowe, jak zabezpieczyć mienie, etc. Odpowiednie wyposażenie, ekipę i akcesoria niezbędne do relokacji biura zapewnia firma przeprowadzkowa.

Ale korzyści z wynajęcia profesjonalistów jest więcej. Firmy przeprowadzkowe mają nie tylko sprzęt i ludzi, ale i doświadczenie, dzięki któremu przedsięwzięcie zajmuje możliwie jak najmniej czasu. Oszczędność kosztów i czasu jest zaś głównym powodem, dla którego warto skorzystać z usług tego typu. Profesjonalna firma to po prostu szybkie przeprowadzki.

Są też i inne zalety. Firmy przeprowadzkowe zapewniają ubezpieczenie transportów. Wspierają swoich klientów w planowaniu i organizacji przeprowadzki. Mogą zaoferować kompleksowe podejście, dzięki czemu przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu działalności. W razie potrzeby klient może też skorzystać z powierzchni magazynowej firmy przeprowadzkowej, aby przechować dobytek przez określony czas, jeśli trzeba opuścić stare lokum przed momentem, gdy można rozstawić się w nowej siedzibie. Taką ofertę ma na przykład firma przeprowadzkowa Jupiter.

Cechy dobrej przeprowadzki

Dla wielu przedsiębiorców najważniejsze są koszty. Tanie przeprowadzki są czymś pożądanym. Przede wszystkim jednak przeprowadzka firmy powinna być realizowana szybko, terminowo i skrupulatnie. Musi być dobrze zorganizowana i zaplanowana. Co więcej, ten plan należy drobiazgowo i dokładnie realizować. Liczy się także bezpieczeństwo załadunku, transportu i załadunku. Operacja przeprowadzki biura może być oczywiście zrealizowana samodzielnie. W wielu przypadkach wynajem firmy przeprowadzkowej to jednak mniejszy kłopot, niższe koszty, a przede wszystkim to oszczędność czasu. Z tych względów zdecydowanie warto wziąć pod uwagę współpracę z profesjonalistami.