Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Rękawice robocze a praca w trudnych warunkach

rekawice robocze

Rękawice robocze to bardzo szeroka grupa produktowa. Ochronne rękawice różnią się od siebie materiałem, a także przeznaczeniem. Cechują się również odmienną wytrzymałością i dlatego każdy model chroni przed ryzykiem o innym poziomie.

Dla kogo są rękawice robocze?

Rękawice robocze to ważny element zabezpieczający pracownika przed potencjalnie niebezpiecznymi warunkami jego zadań. Chociaż kojarzą się głównie z pracą fizyczną – najczęściej budowlaną – to warto wiedzieć, że jest wiele innych profesji, które również wymagają zabezpieczenia dłoni.

Rękawice robocze używane są także w ogrodnictwie, pracach przemysłowych czy podczas wykonywania zleceń w obecności wysokiego napięcia albo substancji chemicznych. W medycynie oraz farmakologii także wykorzystuje się rękawice ochronne. Te, które noszą medycy, jednorazowe i wykonane z lateksu, to również jeden z rodzajów rękawic roboczych.

Rękawice robocze – kiedy powinno się je nosić?

Głównym zadaniem rękawic ochronnych jest odseparowanie dłoni od ostrych narzędzi, wysokich oraz niskich temperatur, szkodliwych środków i innych elementów, które mogą uszkodzić skórę czy rękę. Jeśli w danym miejscu pracy rękawice robocze są obowiązkowym elementem ubioru, pracownicy powinni zostać poinformowani o tym podczas szkolenia BHP.

Rodzaje rękawic roboczych

Rękawice robocze można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – dzielą się na jedno- i wielorazowe. Modele jednokrotnego użytku wykonane są z cienkich materiałów, takich jak wspomniany lateks czy syntetyczny kauczuk w przypadku rękawiczek nitrylowych. Dlatego też przeznaczone są do prac, w których priorytetem jest higiena czy ograniczenie kontaktu z mało szkodliwymi substancjami.

Natomiast do produkcji wielorazowych rękawic wykorzystuje się tworzywa o większej wytrzymałości oraz silniejszych właściwościach ochronnych. Wielorazowe rękawice robocze dzielą się na trzy grupy produktowe.

Wyróżnia się modele do pracy w warunkach niskiego, średniego oraz wysokiego ryzyka. Pierwsze z nich chronią przed otarciami naskórka, temperaturą do 50°C czy delikatnymi chemikaliami. Natomiast warunki średniego ryzyka to takie, w których dłonie mogą mieć styczność z temperaturą do 100°C, ostrymi narzędziami i silnymi środkami chemicznymi.

 Rękawice do dużego ryzyka zabezpieczają między innymi przed zimnem (do -50°C) i gorącem (powyżej 100°C), żrącymi substancjami, prądem czy promieniowaniem jonizującym.