Transport towarów jest procesem skomplikowanym, na który składa się zarówno eksport i import, jak i przeładunek, rozładunek oraz udział więcej niż jednego środka lokomocji. Co za tym idzie, szereg tych operacji wymaga starannego rozplanowania, aby całość przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Coraz większe znaczenie ogrywają więc terminale przeładunkowe i kontenerowe, których działaniem nadzoruje oprogramowanie TOS.
Czym są terminale kontenerowe i przeładunkowe?
Terminal przeładunkowy, jak można się domyśleć po nazwie, jest przestrzenią, w której dochodzi do przeładunku towarów, a co za tym idzie – również środka transportu. W tym miejscu często dochodzi również do przechowywania i sortowania ładunku, a także do opatrywania etykietami bądź dystrybucji. W transporcie funkcjonują terminale lotnicze, morskie oraz lądowe, przy czym te ostatnie występują najczęściej. Dzięki nim możliwe jest sprawne przeładowanie towaru – na przykład z jednego pociągu do drugiego bądź z kolei do auta ciężarowego.
Szczególnym rodzajem terminala przeładunkowego jest terminal kontenerowy, dostosowany do składowania i przeładowywania kontenerów. Przeważnie występują one w pobliżu portów i służą zmianie środka transportu ze statku kontenerowego na pojazd lądowy – np. samochód ciężarowy.
System TOS, czyli usprawnienie pracy terminalu
Rozwój innowacyjnych aplikacji sprawia, że zarządzanie staje się nie tylko łatwiejsze, ale również sprawniejsze i bardziej efektowne. Nie inaczej jest w przypadku oprogramowań dedykowanych terminalom przeładunkowym, zwanych TOS (skrót od Terminal Operating System). Tego typu rozwiązanie pozwala na kontrolowanie ruchu na terenie terminalu, jak również na rejestrowanie stanu towarów, przyjmowaniu poszczególnych środków transportu czy zlecaniu dyspozycji przeładunków. Aplikacja umożliwia również zarządzanie pakowaniem i rozpakowywaniem ładunku, śledzenie wydań i przyjęć drogowych, a także ogólne zwiększenie wydajności pracy terminala.
Jednym z proponowanych rozwiązań zarówno dla terminali kontenerowych, jak i innego typu terminali przeładunkowych okazuje się oprogramowanie Necto Terminal, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. System ten umożliwia całodobowe zarządzenie terminalem i jego poszczególnymi funkcjami z jednego poziomu, co pozwala na znaczne usprawnienie przeładunku oraz zaoszczędzenie czasu pracy. Dodatkowym atutem tej aplikacji jest intuicyjność, co czyni ją prostą w obsłudze.