Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet Reklama

Bezpieczny e-mail – Jak korzystać z poczty elektronicznej

falszywe maile

Każdego dnia przez nasze skrzynki mailowe przelewa się lawina wiadomości. Jak się okazuje, ponad połowa z nich stanowi niechcianą pocztę, a coraz większy procent, to informacje mające uśpić naszą czujność i zmusić do ściągnięcia załącznika lub wejścia na stronę internetową. Jak bezpiecznie korzystać z naszej poczty e-mail? Na co musimy uważać podczas otwierania wiadomości mailowych, ściągania załączników i wchodzenia na odnośniki zamieszczone w korespondencji?

Z artykułu dowiemy się:

  • gdzie najlepiej założyć pocztę e-mail
  • na co uważać podczas korzystania z poczty e-mail
  • co to jest Phishing
  • jak dbać o hasło do naszej poczty e-mail

Gdzie najlepiej założyć pocztę e-mail

Początki internetu to także początki poczty elektronicznej. Usługę tą oferowały największe wówczas portale internetowe takie jak Onet, Wirtualna Polska i Interia oraz zagraniczne serwisy np Yahoo. Zdarzało się, że mogliśmy założyć pocztę e-mail na mniej znanych portalach, które obecnie już nie istnieją. Obecnie pocztę elektroniczną posiada każdy użytkownik internetu. Nawet osoby korzystające ze smartfonów z systemem android, zakładając konto na Google, posiadają pocztę Gmail, aby w pełni korzystać z funkcji swojego telefonu. Najpopularniejsze serwisy do zakładania poczty e-mail to: poczta e-mail w serwisie Onet, WP, Interia, Google ( Gmail ).

Na co uważać podczas korzystania z poczty e-mail?

Korzystanie z poczty e-mail w takich serwisach jak Onet, Wirtualna Polska czy Interia, może wiązać się ze wzmożoną czujnością. Dlaczego? Nieodłącznym elementem każdej poczty założonej w darmowym serwisie jest spam lub oferty reklamowe. Dodatkowo taka poczta może zawierać łudząco podobne wiadomości do znanych serwisów takich jak np Allegro, Przelewy24, instytucji bankowych itp. I to właśnie na te wiadomości powinniśmy najbardziej uważać. Warto zaznajomić się z artykułem opublikowanym na naszej stronie, a zawierającym metody wykorzystywane przez oszustów, także poprzez pocztę elektroniczną.

Co to jest Phishing

PhishingPhishing to bardzo popularna metoda stosowana przez oszustów, służąca do wyłudzania naszych danych. Polega ona na nakłonieniu nas do przejścia na stronę internetową ( np poprzez aktywny link w wiadomości ), która łudząco przypomina stronę instytucji na przykład Banku. W ten sposób całkiem nieświadomie wpisujemy swoje dane lub dane karty kredytowej na stronę oszustów.

Treść wiadomości może zawierać ponaglenie lub informację o niezapłaconej fakturze, którą należy natychmiast uregulować. Kolejnym przykładem, może być informacja z portalu aukcyjnego ( w tym wypadku Allegro ), która informuje o otrzymaniu negatywnego komentarza do transakcji z którą nie mieliśmy nic wspólnego. Zdezorientowany odbiorca chcąc jak najszybciej wyjaśnić sytuację, wchodzi na załączony link i tym samym przechodzi na stronę oszustów.

Podejrzane załączniki

Podobnie jak w powyższym przykładzie, oszuści chcąc wyłudzić nasze dane dołączają do wiadomości mailowej załącznik, którego otwarcie infekuje nasz komputer złośliwym wirusem umożliwiającym przejęcie kontroli nad naszym komputerem.

Treść wiadomości może nawiązywać do niezapłaconej faktury, którą znajdujemy w załączniku, lub informować o nieodebranej przesyłce oczekującej w punkcie. Posiadacze smartfonów, także powinni uważać na załączone pliki, ponieważ ich telefony komórkowe stają się coraz częstszym celem ataków.

Jak korzystać z poczty e-mail

Hasło do poczty e-mail

Nigdy nie podawaj swoich haseł osobom trzecim, oraz nie trzymaj ich w pamięci przeglądarki. Hasła do kont bankowych, poczty i innych portali powinny być różne. Warto pomyśleć nad zmianą hasła na przykład raz na miesiąc. Jeżeli ma ono być silne, powinno składać się z liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Nie publikuj maila tam gdzie nie musisz

W celu uniknięcia spamu ( niestety w 100 procentach jest to niemożliwe ) unikajmy podawania naszego adresu mailowego na stronach, które w późniejszym czasie zalewać nas będą ofertami. Dodatkowo zwróćmy uwagę czy nasz adres nie jest udostępniony publicznie – boty przemierzają strony internetowe w celu wyłapania adresów i dodania ich do listy mailingowej.

Powiązane artykuły

mBank ostrzega przed fałszywymi mailami

teoriabiznesu.pl