Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Czym jest LinkedIn i jak może pomóc w rozwoju kariery.

LinkedIn to sieć społecznościowa koncentrująca się na nawiązywaniu kontaktów biznesowych oraz na rozwoju kariery.

Pomimo profesjonalnego ukierunkowania, sieć społecznościowa  jest bardzo  podobna do popularnych serwisów, takich jak na przykład Facebook. LinkedIn opiera się na podobnych zasadach, w tym  łączenie się ze znajomymi, publikowanie aktualizacji, udostępnianie i polubienie treści oraz wysyłanie wiadomości błyskawicznych do innych użytkowników.

W przeciwieństwie do większości sieci społecznościowych, LinkedIn to profesjonalna strona, zaprojektowana tak, aby pomagać ludziom w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, dzieleniu się doświadczeniami i życiorysami oraz znajdowaniu pracy.

Dodatkowe funkcje umożliwiają na przykład wyświetlanie życiorysu,  osiągnięć, rekomendacji, przebiegu edukacji i kariery zawodowej, umożliwiając w ten sposób łatwiejszą interakcję z potencjalnym pracodawcą.

Przegląd możliwości LinkedIn

  • „Strona główna” serwisu jest łudząco podobna do portalu społecznościowego Facebooka. Na tzw. tablicy można zobaczyć posty innych użytkowników LinkedIn i tworzyć własne wpisy, które inni mogą zobaczyć, polubić, udostępniać i komentować. Podobnie jak Facebook, serwis umożliwiła ograniczanie widoczności postów tylko do połączeń w prywatnej sieci.
  • „Sieć” to miejsce, w którym użytkownik może zobaczyć swoją istniejącą sieć połączeń i wyszukać użytkowników LinkedIn, których można zaprosić do znajomych.
  • „Praca” to pod strona dotycząca kariery zawodowej, na której można wyszukiwać oferty pracy i aplikować na nie oraz uzyskiwać informacje o interesujących firmach. Serwis umożliwia konfigurację powiadomień tak aby otrzymywać e-maile, gdy pojawią się nowe oferty pracy.
  • „Wiadomości” prowadzą do platformy wiadomości błyskawicznych, której można używać do czatowania z osobami w sieci znajomych, lub poza nią. Jest to odpowiednik Messengera w sieci społecznościowej Facebook.
  • „Ja” to miejsce, w którym znajdują się informacje o osobie zalogowanej, w tym historia kariery, doświadczenie, osiągnięcia, wykształcenie itp.

LinkedIn to narzędzie, które można użyć do usprawnienia działań w zakresie nawiązywania kontaktów zawodowych i poszukiwania pracy. Można zauważyć, że niektórzy użytkownicy i firmy oferują nawet szkolenia z LinkedIn, które mają ułatwić skuteczne wyszukiwanie pracy i kontaktów zawodowych, a także sprzedaż oferowanych produktów. Profesjonalne podejście do przygotowania profilu z pewnością przełoży się na większym zainteresowaniu osób z branży, wyszukujących potencjalnych współpracowników.

Narzędziem umożliwiającym jeszcze skuteczniejsze dotarcie do interesujących kontaktów jest usługa LinkedIn Premium. Jest to subskrypcyjna wersja LinkedIn, która dodaje szereg dodatkowych funkcji, takich jak na przykład wgląd w to, kto przegląda Twój profil oraz umożliwia  wysyłania wiadomości błyskawicznych do wszystkich osób na LinkedIn, nawet jeśli nie znajdują się one w prywatnej sieci.