Każda firma, bez względu na wielkość, dysponuje pewnymi danymi, które musi bezpiecznie przechowywać. Posłużyć może do tego własna serwerownia, ale też zewnętrzne centrum danych. Obecnie data center w Polsce to rozwiązanie wybierane bardzo często. Jednak rynek wciąż znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju, który prawdopodobnie w najbliższych latach będzie jeszcze przyspieszał.
Zewnętrzne centrum danych
Co mamy na myśli mówiąc o zewnętrznym centrum danych? Chodzi o tak zwaną chmurę, czyli serwerownię umożliwiającą przechowywanie danych. Przedsiębiorstwa wykupują miejsce na serwerach lub całe serwery, aby przechowywać tam swoje dane. Serwerownie należą do wyspecjalizowanych firm, które gwarantują bezpieczeństwo danych oraz ciągły do nich dostęp. Centra danych są dzisiaj obecne w różnych miejscach w kraju. Dlaczego firmy decydują się na to rozwiązanie? Ponieważ to jedyna sensowna alternatywa dla samodzielnego przechowywania danych.
Aby przechowywać dane samodzielnie, niezbędne jest zbudowanie własnej serwerowni. W przeciwnym razie dokumenty trzeba by było przechowywać w formie papierowej. W dzisiejszych czasach jest to w zasadzie niemożliwe, ze względu na postępującą cyfryzację. Wiele dokumentów występuje tylko w formach cyfrowych. Natomiast budowa własnej serwerowni to duży koszt, na który mało kto może sobie pozwolić. Ponadto koszty generuje również obsługa serwerowni. Niezbędni są fachowcy, którzy zajmują się obsługą od strony systemowej i technicznej. Jednak wysokie wydatki to jeszcze nie wszystko. W sytuacji, gdy firma posiada własną serwerownię, kwestia bezpieczeństwa danych pozostaje na jej głowie. Dlatego właśnie tak szybko rozwija się data center w Polsce.
Dynamiczny rozwój data center w Polsce
W ostatnich latach przybyło wiele serwerowni, budowanych zarówno przez lokalne, niewielkie firmy, jak i przez międzynarodowe korporacje. W 2020 roku całkowita moc data center w Polsce wynosiła niespełna 90 MW. Jak szacują eksperci, w 2026 liczba ta może być ponad dwukrotnie wyższa. Obrazuje to, jak intensywnie rozwija się ten rynek. Jakie są tego przyczyny? Wśród nich należy z pewnością wymienić:
- profesjonalne zabezpieczenie danych,
- dodatkowe usługi,
- opłacalność finansowa przechowywania danych w data center
Przede wszystkim firmy oferujące usługę przechowywania danych to profesjonaliści, którzy doskonale znają się na zabezpieczeniach danych. Serwerownie są doskonale chronione zarówno przed atakami, jak przed czynnikami naturalnymi. Poza tym wykonuje się szereg kopii zapasowych na wypadek mało prawdopodobnego zniszczenia serwerów. Pod względem systemowym zabezpieczenie jest równie dobre. Ponadto firmy oferują szereg usług finansowych, w tym dostęp do rozmaitych programów w okazyjnych cenach. Generalnie koszty związane z przechowywaniem danych w chmurze zwykle okazują się niższe niż budowa i obsługa własnej serwerowni. Nie dziwi zatem, że rynek data center w Polsce dynamicznie się rozwija, a eksperci przewidują, że największa popularność zewnętrznych serwerowni jeszcze przed nami.