Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Ile zapłacimy za ubezpieczenie samochodu?

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek

W Polsce każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania ważnego ubezpieczenia OC, w innym przypadku grozi mu bowiem otrzymanie kary. Do tego wielu posiadaczy samochodów decyduje się na AC, ponieważ chcą być przygotowani na różne drogowe sytuacje. Ile w 2022 roku będzie nas kosztowało ubezpieczenie pojazdu?

Co wpływa na wysokość składki?

Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje indywidualne stawki za OC czy AC. Jednak są również czynniki, które dodatkowo wpływają na to, ile przyjdzie nam zapłacić. Oto one:

  • Wiek kierowcy – to właśnie on odgrywa duże znaczenie. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy często jeżdżą w bardziej brawurowy sposób, a do tego czasem nie wiedzą, jak zachować się w niektórych drogowych sytuacjach. Z tego powodu płacą większą składkę, ponieważ statystycznie częściej są sprawcami kolizji. Przyjmuje się, że składki zaczynają maleć w okolicach 28 roku życia, a do tego dochodzą rabaty za lata bezszkodowej jazdy.
  • Miejsce zamieszkania – w większych miastach częściej dochodzi do wypadków, a więc składki są tam odpowiednio wyższe. Do najdroższych miast pod względem cen OC i AC zalicza się Gdańsk, Warszawę oraz Wrocław.
  • Stan cywilny – statystyki pokazują, że osoby będące w małżeństwie (szczególnie te posiadające dzieci) jeżdżą ostrożniej od tych, które nie są w związku. Prawdopodobnie wynika to z większej ostrożności, ponieważ podczas jazdy odpowiada się nie tylko za siebie.
  • Pojemność silnika w naszym pojeździe – im większa, tym więcej przyjdzie nam zapłacić.

Zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? czytaj na https://najtaniejuagenta.pl/. Statystyki pokazują, że na największe koszty narażeni są młodzi kierowcy. Jest to jednak sytuacja, którą można dobrze uzasadnić. Na szczęście z biegiem lat składki przeważnie spadają, szczególnie jeśli nie byliśmy sprawcami żadnej kolizji, ponieważ wówczas zaczynają nam przysługiwać rabaty za lata bezszkodowej jazdy.

Jak płacić mniej za ubezpieczenie?

Jak już wspomnieliśmy, młodsi kierowcy są w dość trudnej sytuacji. Jednak istnieje rozwiązanie, które może okazać się niezwykle pomocne. Możemy bowiem zgłosić do agencji ubezpieczeniowej współwłaściciela pojazdu, który ma już wypracowane zniżki. Jeśli na przykład dopiero co zdaliśmy nasz egzamin na prawo jazdy i kupiliśmy swoje pierwsze auto, to możemy zarejestrować je nie tylko na siebie, ale również na naszego tatę czy mamę. Wówczas będą nam przysługiwały zniżki, które wypracował bardziej doświadczony od nas kierowca. Istnieją sytuacje, gdy skorzystanie z takiego rozwiązania obniża cenę ubezpieczenia pojazdu nawet o tysiąc złotych. Jeśli mamy taką możliwość, to jest to sposób, który naprawdę warto wcielić w życie. Z czasem sami wypracujemy swoje rabaty i wówczas współwłaściciel nie będzie nam już potrzebny. Jednak do tego czasu warto polegać na takim rozwiązaniu.

Zamierzasz kupić samochód? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://najtaniejuagenta.pl/kupno-samochodu-bez-oc/.

Powiązane artykuły

Co to jest franszyza redukcyjna?

teoriabiznesu.pl

Aviva z nową kampanią. Główne przesłanie – „Poczucie bezpieczeństwa”

teoriabiznesu.pl

Zabezpiecz swój samochód

teoriabiznesu.pl