Eksperci ostrzegają, że zakupione ubezpieczenie AC może wymagać aktualizacji, ponieważ ustalona przy zakupie samochodu cena ubezpieczenia, może nie wystarczyć na pokrycie szkody, w wyniku uszkodzenia lub zakupu nowego auta, gdy stare zostanie skradzione. Podniesienie ceny ubezpieczenia może być rozwiązaniem. Taką formę zmiany, można wprowadzić w dowolnym czasie trwania umowy z ubezpieczycielem.
Inflacja dotyka każdej branży, dlatego wartości używanych samochodów znacznie wzrosły. Przyczyną mogą być także problemy z podażą nowych aut, wahania kursów walut oraz skutki, które niesienie za sobą pandemia i wojna w Ukrainie. Jak podają eksperci grupy Olx – jest to wzrost od 30 do nawet 50%. Dlaczego dotyczy to również rynku ubezpieczeń?
Sumę ubezpieczenia, ustala się na podstawie wartości pojazdu w dniu zakupu ochrony. Zatem jeżeli wartość samochodu rośnie, to zakupione wcześniej ubezpieczenie, może być niewystarczające i nie pokryć szkody w wyniku uszkodzenia lub zakupu nowego auta, gdy stare zostanie skradzione. Nazywa się to niedoubezpieczeniem. Jak tego uniknąć?
Wycena ubezpieczenia opiera się na obiektywnej ocenie. Jest dopasowana do marki i modelu samochodu, a także roku jego produkcji, stanu technicznego czy wyposażenia. Obejmuje też podatek VAT- chyba, że właściciel poprosi o wycenę netto.
Suma ubezpieczenia zależy od faktycznej wartości pojazdu, dlatego nie da się zabezpieczyć na zaś. Jednak w sytuacji, gdy samochód rzeczywiście zyskał na wartości, możliwa jest aktualizacja umowy. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela i podwyższyć cenę do nowej wartości pojazdu. Oczywiście wiąże się to z dopłatą składki, ale w zamian chroni przed niedoubezpieczeniem. Wtedy w razie wypadku czy kradzieży, kwota pozwoli pokryć straty.