Lokalizatory GPS to urządzenia z szerokim zastosowaniem biznesowym i prywatnym. W przeszłości dostępne tylko dla wojska, a dziś powszechnie spotykane – nadajniki GPS to bardzo dobry sposób, aby zyskać dodatkową kontrolę na przykład nad monitorowanym autem. Komu przyda się takie rozwiązanie?
Lokalizator samochodu sprawdzi się w wielu scenariuszach. Przede wszystkim pomoże on każdemu, komu zależy na lokalizowaniu ważnej dla niego osoby – kogoś z rodziny lub pracownika firmy. Monitoring GPS to obecnie bardzo już popularne rozwiązanie w firmach transportowych. Z biegiem czasu zaczęło być ono wykorzystywane również w autach handlowców i innych osób pracujących w terenie i reprezentujących firmę.
Lokalizator GPS dla floty samochodowej
Przyczyn, dla których wykorzystuje się lokalizatory w autach służbowych, jest wiele. Poza wspomnianą możliwością sprawdzenia miejsca, w którym znajduje dany pracownik, monitoring GPS pozwala na generowanie raportów flotowych. Na jej podstawie możliwe jest następnie opracowanie lepszej strategii dostaw, a także optymalizacja czasu pracy u osób wykonujących obowiązki.
Inną ważną funkcją GPS w samochodach flotowych jest możliwość kontroli sposobu jazdy kierowców. Informacje zebrane przez GPS i wbudowane akcelerometry umożliwiają sprawdzenie szczegółów dotyczących nie tylko prędkości jazdy i pokonanej trasy, lecz również:
- sposobu pokonywania zakrętów
- tempa przyspieszania
- agresywności hamowania
Jeśli moduł GPS podepniemy pod magistralę CAN, dostaniemy dodatkowe informacje m.in. o:
- zużyciu paliwa
- obrotach silnika
- czasie spędzonym na biegu jałowym
- włączeniu świateł
Dzięki danym zbieranym przez lokalizatory samochodowe możliwe jest sprawdzenie, czy pracownik firmy porusza się po drogach z poszanowaniem kodeksu drogowego, a także własności firmy. Odpowiednie nawyki wykształcone przez kierowców wpłyną w dłuższej perspektywie na poprawę zarówno bezpieczeństwa, jak i redukcję kosztów paliwa i zużycia pojazdów.
Nadajnik GPS dla osób prywatnych
Monitoring GPS oferuje więc szeroką gamę rozwiązań dla biznesu – dlaczego jednak warto zainstalować go w aucie prywatnym? Jednym z ważniejszych argumentów „za” jest możliwość konfigurowania sygnałów ostrzegawczych lokalizatora. Lokalizator samochodowy pozwala na skonfigurowanie m.in. tych alertów:
- nieautoryzowanego ruchu pojazdu
- opuszczenia lub wkroczenia do dowolnie wybranego obszaru
- odholowania pojazdu
- otwartych drzwi
- zagłuszania sygnału lokalizatora (w przypadku próby kradzieży)
- przekroczenia prędkości lub zbyt wysokich obrotów silnika
- niskiego napięcia akumulatora
Lokalizator GPS w samochodzie daje więc wiele możliwości zabezpieczenia pojazdu, zarówno gdy jest on wypożyczany osobom trzecim (np. rodzinie), jak i gdy użytkownikiem jest tylko właściciel. Pozostawienie pojazdu na parkingu z takim urządzeniem staje się dużo bezpieczniejsze.
Możliwości lokalizatorów samochodowych są bardzo szerokie. Zdecydowanie przyda się on osobom aktywnym, często używającym swojego pojazdu – dzięki stałemu dostępowi do informacji o pojeździe można oszczędzić sobie wiele niepotrzebnego stresu i zoptymalizować swoje działania. Na koniec, nadajnik GPS możemy obsługiwać z poziomu aplikacji mobilnej – co czyni go jednym z najbardziej funkcjonalnych urządzeń, jakie można zamontować w samochodzie.