Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Samochody elektryczne

Powstaje coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jakie są prognozy na przyszłość?

stacje ładowania

Do końca lipca 2021 roku w Polsce zarejestrowano łącznie ponad 28 tysięcy samochodów osobowych z napędem elektrycznym*. Oznacza to, że przez pierwszych siedem miesięcy tego roku przybyło ich aż 9,5 tysiąca. To o 134% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku! Oczywiście rozwój elektromobilności nie będzie możliwy bez rozbudowy infrastruktury do ładowania aut elektrycznych. Sprawdź, ile takich punktów wkrótce powstanie w Polsce oraz kiedy ruszy rządowy program finansowego wsparcia.

Nowe stacje ładowania elektryków

Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut elektrycznych. Obserwujemy też stopniowe poruszenie w sektorze infrastruktury do ładowania elektryków. Do końca lipca 2021 roku w Polsce powstało 1,5 tysiąca ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych, co daje ponad 3 tysiące punktów. Są to:

  • Szybkie ładowarki prądem stałym – stanowią one ponad 30% infrastruktury. To punkty ładowania o dużej mocy, minimum 50 kW. Umożliwiają szybkie zasilenie akumulatora pojazdu, często w 30-45 minut. Dzięki temu znajdują zastosowanie przede wszystkim przy autostradach, drogach ekspresowych oraz w łatwo dostępnych lokalizacjach w miastach.
  • Punkty ładowania prądem przemiennym – stanowią one prawie 70% całej infrastruktury. Mają moc ładowania od 2 do 13 kW. Projektuje się je przede wszystkim przy budynkach mieszkalnych, galeriach handlowych oraz hotelach. Ładowanie pojazdu zajmuje minimum kilka godzin.

Już niedługo ruszą dofinansowania

Rozwój sektora aut elektrycznych w ogromnej mierze uzależniony jest od tego, w jakim tempie będzie rozbudowywana infrastruktura do ich obsługi i zasilania. W związku z tym rząd pracuje nad projektem rozporządzenia w sprawie warunków udzielania pomocy publicznej na budowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych oraz aut o napędzie wodorowym.

O dofinansowanie będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, a także jednostki samorządu terytorialnego oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wsparcie będzie miało formę dopłaty do 50% kosztów kwalifikowanych. Prawdopodobnie – po ostatnich zmianach w projekcie – zostanie ono udzielone na zakup szybkich ładowarek prądem stałym.

Według rozporządzenia dopłaty będą dostępne do końca 2023 roku. Nie sprecyzowano jednak jeszcze, kiedy program wystartuje. Wstępnie zadeklarowana łączna kwota wsparcia to 800 milionów złotych. Dofinansowanie pozwoli na zamontowanie 14-15 tysięcy punktów. To nawet 5 razy więcej niż obecnie! Według ekspertów zapotrzebowanie jest jednak znacznie większe. Wynika to m.in. z propozycji Komisji Europejskiej zawartej w pakiecie „Fit for 55”.

coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Jakie zmiany wprowadzi pakiet „Fit for 55”?

„Fit for 55” to unijny plan wspierający proces dekarbonizacji gospodarki. Jego główny cel to ograniczenie emisyjności na terenie Unii Europejskiej o 55% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2040. Wiele proponowanych w nim zmian dotyczy sektora transportu. „Fit for 55” zakłada m.in. całkowite wyeliminowanie aut spalinowych do 2035 roku. Kluczowym założeniem jest wspieranie rozwoju rynku elektromobilności, w tym infrastruktury do ładowania aut elektrycznych. Docelowo do 2025 roku w całej Unii Europejskiej ma powstać 1 milion punktów ładowania elektryków, z kolei do 2030 roku aż 3 miliony. Na każdy nowy pojazd elektryczny ma zaś przypadać minimum 1 kW mocy w publicznych stacjach ładowania.

Czy warto inwestować w punkty ładowania pojazdów elektrycznych?

Biorąc pod uwagę planowany program wsparcia oraz unijne plany, inwestycja w stacje czy punkty ładowania np. na terenie firmy jest jak najbardziej zasadna, a przy tym bardzo perspektywiczna. Do takiej decyzji powinna skłaniać przedsiębiorców również unijna dyrektywa nakładająca obowiązek montowania stacji przy nowych oraz modernizowanych biurowcach, obiektach handlowych oraz mieszkalnych.

Ponadto inwestycja w punkty ładowania pozwala na zwiększenie atrakcyjności nieruchomości w kontekście jej ewentualnej sprzedaży, jak również samej lokalizacji – zarówno dla klientów, jak i potencjalnych pracowników. Uwzględnienie infrastruktury dla elektryków na terenie firmy to dobry krok, jeżeli planujesz rozszerzenie firmowej floty pojazdów właśnie o auta z napędem elektrycznym. Jeśli zależy Ci na wsparciu i doradztwie dotyczącym punktów ładowania samochodów elektrycznych, wejdź na stronę innogy Polska. Znajdziesz tu podpowiedzi dotyczące zakupu własnej stacji, jak i najmu miejsca pod jej montaż.

Wkrótce nastąpi duże poruszenie na rynku elektromobilności. Świadczą o tym plany unijne oraz regulacje na poziomie krajowym. Warto odpowiednio wcześniej przygotować się na zmiany i już teraz pomyśleć o własnej stacji ładowania samochodów elektrycznych.

*Dane z raportu „Licznik Elektromobilności” przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Powiązane artykuły

Nowe znaki drogowe D23b i D23c: Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

teoriabiznesu.pl

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – punkty w Poznaniu i Warszawie

teoriabiznesu.pl