Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Podatek u źródła – podstawowe informacje

podatek u źródła

Nie da się ukryć, że tematyka poboru podatku u źródła jest najczęściej omijana szerokim łukiem, w szczególności przez drobnych przedsiębiorców. Okazuje się, że podatek u źródła nie jest zarezerwowany wyłącznie dla firm z ogromnym kapitałem. Co więc powinniśmy o nim wiedzieć?

Kto odprowadza podatek u źródła?

Podatek od źródła jest specyficzną formą podatku CIT. Z języka angielskiego Withholding Tax jest podatkiem zryczałtowanym, dochodowym pobieranym zarówno od osób prawny jak i od osób fizycznych. Pobiera się go w momencie dokonywania płatności za granicą np. z tytułu odsetek, a także dywidend, zakupu usług materialnych czy należności licencyjnych. Kto jednak ma obowiązek odprowadzenia podatku u źródła? Otóż mianem tym określa się podatek, który jest pobierany od dochodów uzyskiwanych w Polsce, które są wskazane przez polskie prawo. Dotyczy to osób, ale również i innych podmiotów, które np. nie mają statusu rezydentów- niemniej jednak, w określonych okolicznościach, także rezydencji mogą być zobligowani do jego odprowadzenia. Podatnikiem, czyli osobą odpowiedzialną za odprowadzenie takiego podatku jest zwykle firma, która dokonuje danej płatności. Wówczas musi ona wyliczyć kwotę podatku, a następnie pobrać ją od podatnika, by finalnie przekazać ją do Urzędu Skarbowego.

Stawki podatku u źródła

Skoro zdajemy sobie sprawę już z tego, kto powinien odprowadzać podatek u źródła, warto również zaznajomić się z tym, jak prezentują się jego stawki. W przypadku polskich obywateli, którzy realizują przelewy transgraniczne, które z kolei wynikają z odsetek, a także wspomnianych już powyżej dywidend czy usług materialnych, mogą oni pobierać podatek u źródła zgodnie z trzema następującymi stawkami:

  • 10%- stawka ta dotyczy podatku za transport morski, a także za transport lotniczy
  • 19%- stawka ta obowiązuje na dywidendy, ale także na inne przychody, które zostały uzyskane przez osoby prawne np. z tytułu udziału w zyskach
  • 20%- ta stawka z kolei została nałożona na usługi niematerialne, widowiskowe, a także na odsetki i licencje

Warto wspomnieć, że w przypadku podatku u źródła również obowiązują ulgi. Dotyczą one głównie podatników, którzy nie przekraczają umownej kwoty limitu 2 milionów złotych przychodu, wówczas mogą oni uniknąć podwójnego opodatkowania, na mocy porozumienia, które zawarła Polska wraz z innymi krajami wspólnoty europejskiej. Niemniej jednak, w takiej sytuacji podatnik będzie musiał udowodnić, że jego kontrahent jest rezydentem podatkowym z innego kraju. Można to wykonać np. poprzez dostarczenia zaświadczenia lub certyfikatu odnośnie rezydencji podatkowej.

Podatek u źródła- przykłady

Niezbędne informacje o podatku u źródła, zostały przedstawione powyżej. Pora więc zobrazować to, gdzie on występuje i jakie ma najczęściej zastosowanie. Poznajmy więc podatek u źródła przykłady jego zastosowania. Otóż:

  • podatek u źródła obowiązuje w przypadku reklam nabywanych zarówno od Google jak i od Facebooka- to jedna z najpopularniejszych form, w zakresie której przedsiębiorcy korzystają z usług niematerialnych. Tego typu transakcje są zwykle traktowane jako import usług, co oznacza, że są opodatkowane znanym nam dobrze podatkiem VAT, jednak przez polskiego nabywcę, o ile prowadzi on pozarolniczą działalność. Wówczas usługi nabywane od światowych firm i przedsiębiorstw, mieszczą się w katalogu usług, które umożliwiają pobranie podatku u źródła. Google i Facebook mają zarejestrowane działalności w Irlandii, z którą nasz kraj ma podpisane porozumienie, na podstawie którego, można uniknąć podwójnego opodatkowania.
  • nabywanie licencji lub oprogramowania firmy Adobe- okazuje się, że podatek u źródła ma swoje zastosowanie również w przypadku zakupów w branży IT. W przypadku nabycia licencji programu Adobe, mogą jednak pojawić się wątpliwości, czy podatek u źródła rzeczywiście powinien być pobrany czy też nie. Okazuje się, że może on zostać pobrany o ile jest to licencja, która ma prawo być dalej wykorzystywana, czy jest to jedynie zwykłe oprogramowanie komputerowe.

Powiązane artykuły

Kto płaci CIT?

teoriabiznesu.pl

Darowizna od rodziców: co musisz wiedzieć o podatku od darowizn?

teoriabiznesu.pl

Ryczałt – forma opodatkowania ratunkiem dla polskich przedsiębiorców?

teoriabiznesu.pl