Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Transport towarów ponadgabarytowych – jak to wygląda w praktyce?

Transport towarów ponadgabarytowych

Organizacja transportu ponadgabarytowego wcale nie jest prostym zadaniem. Zagadnienia tego typu często nurtują firmy przewozowe, handlowe, jak i duże zakłady przemysłowe, które wysyłają wytwarzane towary nawet poza granicę kraju. Pracujesz w firmie, gdzie konieczność zorganizowania międzynarodowego transportu o dużych gabarytach jest codziennością? W takim razie sprawdź krótki poradnik i dowiedz się, jak zoptymalizować swoją pracę.

W Polsce i na terenie całej Europy działa wielu przewoźników specjalizujących się w jasno określonych dziedzinach transportowych. Jeśli chodzi o transport ponadgabarytowy, warto wiedzieć, że dostarczanie towarów o nietypowej wadze oraz rozmiarach bywa problematyczne – głównie dla przewoźników, jak i osób zlecających ów tranzyt. Wystarczy skontaktować się z zespołem specjalistów spedycyjnych, aby ustalić jak optymalne rozwiązania transportowe dla towarów ponadgabarytowych.

Transport ładunków ponadgabarytowych – co to takiego?

W praktyce transport ponadnormatywny oznacza przewóz towarów, których z oczywistych (gabarytowych) względów nie można wysłać tradycyjnym kurierem czy nawet na paletach transportowych. Realizowanie transportu ponadgabarytowego wymaga przede wszystkim dokładnego zaplanowania trasy przejazdu oraz zorganizowania samochodu ciężarowego, który będzie w stanie zabrać ładunek. W ramach transportu ładunków ponadgabarytowych możesz zlecić przewóz:

  • wiatraków,
  • maszyn budowlanych i przemysłowych,
  • jachtów,
  • sprzętu wojskowego,
  • transformatorów,
  • zbiorników wodnych,
  • pojazdów wolnobieżnych,
  • dużych części przemysłowych.

To tylko przykłady tego, jakimi zadaniami zajmują się firmy spedycyjne w zakresie transportu ładunków ponadgabarytowych – zarówno w kraju, jak i w ramach przewozów międzynarodowych.

Kiedy należy zlecić transport ładunku ponadgabarytowego?

Rozpoczęcie procesu planowania transportu ponadnormatywnego jest konieczne wtedy, kiedy przedmiot nie kwalifikuje się do żadnej z ogólnie znanych norm transportowych dla przesyłek kurierskich i paletowych. Kwestie związane z organizacją floty przewozowej – samochodów czy nawet statków frachtowych najlepiej pozostawić firmie spedycyjnej, która specjalizuje się w organizowaniu ponadgabarytowego transportu.

Według definicji za transport ponadnormatywny uznaje się taki, którego przedmiot przewozu przekracza 2,5 metra szerokości, 42 tony masy własnej oraz 4 metry wysokości. Istotna jest także długość – ta może przekraczać nawet 18,5 metra w przypadku przyczepy.

Konwój transportu wielkogabarytowego – o czym nie można zapomnieć?

Poruszanie się konwojem transportowym w ramach przewozów niestandardowych wymaga dobrej organizacji trasy oraz dbałości o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Takie przewozy często organizuje się nocą, kiedy ruch na drogach jest znacznie mniejszy, ale zawsze pod ochroną policji, służb drogowych oraz wykwalifikowanych pilotów, którzy na bieżąco analizują i planują transport. Często niezbędne jest też skorzystanie z połączeń kolejowych i morskich, dlatego nad całą operacją powinna czuwać wykwalifikowana firma spedycyjna z doświadczeniem w tym zakresie.