Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Bitcoin kontra tradycyjna bankowość: Która opcja jest najlepsza?

giełda kryptowaluta

Bitcoin stworzył nowy sposób przechowywania pieniędzy przez ludzi. Kupując tę wirtualną walutę, inwestorzy lokują swoje pieniądze w coś, co jest bezpieczniejsze, bardziej dostępne i ma potencjał wyższych zysków. Istnieją jednak znaczące różnice pomiędzy tą cyfrową walutą a tradycyjną bankowością. Bitcoin istnieje od ponad dekady i cieszy się ogromnym zainteresowaniem, rzucając wyzwanie konwencjonalnym instytucjom finansowym i ich ofercie. Platforma handlowa, która pomaga każdemu, kto chce handlować kryptowalutami na rynku finansowym? Przejdź teraz do Oficjalna strona.

Bitcoin kontra tradycyjna bankowość

Ta wirtualna waluta jest całkowicie zdecentralizowana, a ludzie mogą używać jej jako środka wymiany i przechowywania wartości. Można nabyć tę elektroniczną walutę z platformy wymiany i zabezpieczyć swoje zasoby w cyfrowym portfelu. Ten wirtualny majątek zapewnia, że jego użytkownicy pozostają anonimowi, ponieważ transakcje zapisane w technologii blockchain nie ujawniają adresów użytkowników Bitcoin. Ponadto, ten pieniądz elektroniczny posiada podstawową technologię znaną jako blockchain, która promuje transakcje peer-to-peer. Tak więc, ta elektroniczna waluta ma ograniczoną interakcję międzyludzką z powodu technologii blockchain.

Z drugiej strony, banki są dominującymi instytucjami finansowymi na świecie, które są dostępne od wielu lat. Banki te świadczą usługi finansowe dla tych, którzy spełniają ich potrzeby, w tym pożyczki, oszczędności i inne wymagania pieniężne.

Niemniej jednak, banki mają liczne problemy związane z nimi ze względu na ich scentralizowany charakter. Transakcje bankowe są również stosunkowo wolniejsze niż pieniądz elektroniczny. Poniżej przedstawiamy główne wady i zalety systemu bankowego w porównaniu z wirtualną walutą.

Włączenie finansowe

Zakładając konto w banku, bank będzie wymagał od nas długiej pracy papierkowej i dogłębnego sprawdzenia przeszłości. Banki są również dość stronnicze w udzielaniu kredytów i innych usług finansowych dla konkretnej grupy ludzi.

Z drugiej strony, ta cyfrowa waluta promuje włączenie finansowe, ponieważ nie ma żadnych barier wejścia. Nie wymaga ona długich formalności ani identyfikacji, aby funkcjonować lub założyć konto giełdowe.

Ponadto, transakcje przy użyciu tego wirtualnego składnika aktywów nie wymaga, aby być w określonym miejscu. Zamiast tego, można dokonać transakcji z osobą w innym kraju za pomocą tego wirtualnego aktywa nie wychodząc z domu.

Bezpieczeństwo

Dzięki zastosowaniu technologii blockchain, te wirtualne transakcje pieniężne są trwałe, a tym samym nieodwracalne. Dlatego użytkownicy Bitcoin nie cierpią z powodu obciążeń zwrotnych, które mogą być kosztowne. Ponadto ta cyfrowa waluta wykorzystuje sieć peer-to-peer, zapewniając w ten sposób, że transakcje nie przechodzą przez stronę trzecią w celu uwierzytelnienia. W końcu te transakcje pieniądza elektronicznego wymagają minimalnej ingerencji człowieka.

Jednak system bankowy, zwłaszcza internetowy, może zostać zhakowany, wśród innych oszustw, takich jak sprzeniewierzenie pieniędzy. Ponadto, gdy banki wymagają od użytkowników wypełnienia formularzy dotyczących ich danych osobowych, informacje te mogą trafić w ręce hakerów, co może być niebezpieczne.

Dostępność

Banki działają w określonych godzinach; na przykład w weekendy i podczas świąt banki pozostaną zamknięte. Ponadto, nie są one otwarte 24 godziny na dobę, ale funkcjonują w określonych godzinach dziennie. Dlatego czasami rozliczenie transakcji może trwać kilka dni. Banki wymagają również fizycznej obecności przy dokonywaniu transakcji. Wysyłanie przekazów pieniężnych za pośrednictwem banków może być dość trudne.

Z drugiej strony, ta cyfrowa waluta działa 24/7, nawet w święta i weekendy. Tak więc, ta wirtualna waluta sprawia, że wysyłanie przekazów pieniężnych jest możliwe i szybkie. Również jako przedsiębiorca, który chce kupić produkt poza granicami kraju, możesz użyć tej cyfrowej waluty do wysłania pieniędzy. W związku z tym, ten cyfrowy pieniądz usprawnia transakcje transgraniczne.

Wnioski końcowe

Zarówno system bankowy, jak i Bitcoin mają swoje zalety. Jednak ta cyfrowa waluta ma plusy, które przewyższają tradycyjny system finansowy. Co więcej, możesz zdecydować się na transakcję przy użyciu obu technik.