Prąd, woda, gaz – czyli trzy podstawowe media, dzięki którym możemy funkcjonować na co dzień. Nowoczesne budynki zamieniają jednak urządzenia gazowe, na indukcyjne, a ogrzewanie gazowe na elektryczne.Z artykułu dowiemy się
- Jakie są ceny prądu?
- Co to jest kilowatogodzina?
- Dostawcy prądu w Polsce
- Jak oszczędzać prąd?
Cena prądu
Średnia cena prądu w Polsce za jeden kWh wynosi 55 groszy. Jest to uzależnione od dostawców prądu i od miejsca świadczonych usług. Dostawą prądu do gospodarstw zajmują się m.in. ENEA, Tauron i PGE, TAURON jest dostawcą prądu na terenie miasta Katowice.
Dostawcy prądu
ENEA, ENERGIA, PGE, RWE, TAURON
- Firma ENEA – dostarcza energię elektryczną na terenie Polski zachodniej i północno-zachodniej.
- ENERGA – dostawca prądu na terenie Polski centralnej i północnej.
- PGE – dostarcza prąd na terenie Polski centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej.
- RWE – dostawca prądu na terenie miasta Warszawa.
- TAURON – dostawca prądu na terenie Polski południowej i południowo-zachodniej – na przykład Katowice.
Co się składa na koszt jednego kilowata?
Na rachunek za energię elektryczną i końcową cenę prądu składa się koszt zakupu energii elektrycznej, podatek VAT, akcyza, koszty dystrybutora, przesyłka i marże.
Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu w naszym domu? Które urządzenie zużywa najwięcej kWh?
Urządzenia zużywające najwięcej energii elektrycznej to odkurzacz, pralka, żelazko, suszarka i wszystkie przedmioty wydzielające ciepło używając do tego energii elektrycznej na przykład grzejnik elektryczny.
Co to jest kilowatogodzina
kWh czyli kilowatogodzina to jednostka pomiarowa energii elektrycznej dzięki której dostawcy prądu są w stanie obliczyć rzeczywiste zużycie prądu w naszym gospodarstwie. Jednostka pomiarowa określa zużycie w ciągu jednego godziny energii z urządzenia działającego z mocą 1 kW.
Jak oszczędzać prąd
- Kupuj produkty klasy energetycznej A, A+ itd.
- Oszczędzaj światło
- Kup świetlówki energooszczędne
- Wyłącz urządzenia ze stanu czuwania
- Wyłącz ładowarki i zasilacze
Zastanawiasz się w jaki sposób możesz zmniejszyć rachunki za energię elektryczną? W pierwszej kolejności kupuj urządzenia oznaczone klasa energooszczędną A, A+, A++ itd. Symbole te oznaczają małe zużycie energii elektrycznej, a spotkać je możemy na lodówkach, pralkach lub telewizorach. Dodatkowo należy pamiętać o oświetleniu naszego mieszkania. Żarówki energooszczędne stają się coraz tańsze i coraz bardziej wydajniejsze. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet kilkadziesiąt procent energii elektrycznej, co przełoży się nasz rachunek za prąd i jego cenę. Pamiętajmy, że częste wyłączanie i włączanie świetlówek energooszczędnych, skraca ich żywot.
Kolejna ważna kwestia, jest odłączenie nieużywanych urządzeń takich jak ładowarki do telefonów czy zasilacze do laptopów. Te pozornie małe przedmioty potrafią w rozliczeniu rocznym zwiększyć znacznie rachunek za energię elektryczną.
Taryfy prądu
Taryfa G-11
W Polsce najpopularniejszą taryfą jest G-11– jest to jednostrefowa taryfa dzięki której o każdej porze dnia i nocy cena prądu nie ulega zmianie. Jest to uniwersalna taryfa przystosowana dla gospodarstw domowych, gdzie używamy jest ze zróżnicowaną częstotliwością.
Taryfa G-12
Taryfa prądu G-12 jest taryfą dwustrefową, która oferuje niżesz stawki w nocy i wyższe w dzień. Jej nawa to także taryfa nocna, a niższe opłaty w zależności od firmy, z reguły występują od godziny 22:00 – 6:00.
Taryfa G-12w
Istnieje także taryfa G-12W – tak zwana taryfa weekendowa, która oprócz niższych stawek nocnych, oferuje atrakcyjne ceny także w weekend. Godziny, w których zapłacimy mniej za energię elektryczną, uzależnione są od usługodawcy.