Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Giełda

Co powinieneś wiedzieć o Litecoin

litecoin

Litecoin to cyfrowa waluta, która została wprowadzona na rynek w 2011 roku jako szybsza i bardziej przystępna cenowo alternatywa dla bitcoin. Oto informacje, o których powinieneś wiedzieć przed zakupem tej kryptowaluty.

Litecoin jest cztery razy szybszy niż Bitcoin. Ale czy to czyni go dobrą inwestycją? Litecoin (LTC) promuje się jako srebro w odniesieniu do “złotego” bitcoina (BTC). Ta cyfrowa waluta została wprowadzona na rynek w 2011 roku jako szybsza i bardziej przystępna cenowo alternatywa dla kryptowalutowego giganta.

Jeśli rozważasz zakup litecoin, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

Kryptowaluta szybsza od bitcoina

Litecoin to cyfrowa waluta, która poszła w ślady bitcoina. Bitcoin był pierwszą na świecie zdecentralizowaną kryptowalutą, która pozwala ludziom dokonywać płatności bez pośrednictwa banku lub rządu. Jednak transakcje bitcoin mogą być powolne i energochłonne.

Litecoin ma na celu rozwiązanie tych problemów. Wykorzystuje on tę samą technologię blockchain, ale przetwarza transakcje cztery razy szybciej, co może uczynić go bardziej atrakcyjnym dla sprzedawców detalicznych. Ilość litecoinów jest cztery razy większa od ilości bitcoina. Niektórzy twierdzą, że to czyni go lepszym dla małych transakcji.

Założyciel Litecoin sprzedał swoje monety, aby uniknąć konfliktu interesów

Po tym, jak były inżynier oprogramowania Google Charlie Lee założył Litecoin, stał się influencerem w przestrzeni kryptowalutowej. Pasowało to do jego misji promowania przyjęcia walut cyfrowych, w szczególności litecoin. Doprowadziło to również do oskarżeń o konflikt interesów.

Kiedy Lee promował litecoin na mediach społecznościowych, ludzie mówili, że próbuje tylko pompować cenę monety. Doszedł do punktu, w którym musiał zdecydować między promowaniem litecoina a posiadaniem go. Tak więc, w 2017 roku sprzedał wszystkie swoje monety i przekazał wpływy do Fundacji Litecoin.

Warto zauważyć, że Lee był również krytykowany za sprzedaż. Jednak po rollercoasterze efektu Muska w tym roku, inwestorzy kryptowalutowi powinni być wdzięczni za przemyślanych, odpowiedzialnych influencerów.

Konkurencja kryptowalut

Każdy, kto rozważa zakup kryptowalut, które działają w przestrzeni płatności cyfrowych, musi być świadomy rozwoju tak zwanych „govcoinów”. Ponad 60 krajów rozważa uruchomienie własnych, zarządzanych przez rząd walut cyfrowych. Bahamy, Kambodża i Chiny poczyniły już duże postępy.

Władze obawiają się, że wzrost popularności kryptowalut może utrudnić im kontrolę nad gospodarką, więc szukają sposobów, aby odwrócić sytuację. Monety te korzystałyby z niektórych zalet blockchain – szybkich, tanich i bezpiecznych transakcji. Ale byłyby scentralizowane, więc nadal wspierane przez rządy i banki centralne.

Jednym z wyzwań przed jakimi stanęły zarówno bitcoin, jak i litecoin, by skłonić firmy do używania ich jako waluty, jest to, że ich wartość może ulegać dzikim wahaniom. Utrudnia to firmom zarządzanie listą płac i łańcuchem dostaw. Govcoins i stablecoins (kryptowaluty, które są powiązane z czymś takim jak dolar lub cena złota) rozwiązują ten problem.

Wzrost zarówno govcoinów jak i stablecoinów może mieć ogromny wpływ na waluty cyfrowe takie jak litecoin. Govcoins mogą skłonić więcej kupców i klientów do przyjęcia płatności cyfrowych. Ale mogą również wypchnąć zdecentralizowane monety z rynku, zwłaszcza jeśli rządy wprowadzą bardziej rygorystyczne regulacje kryptowalut w tym samym czasie.

kryptowaluta litecoin

Dostępność litecoin

Litecoin istnieje już od 10 lat i jest uważany za jedną z bardziej uznanych kryptowalut. W związku z tym można go uzyskać na większości głównych giełd kryptowalutowych.

Nie zanotował on jednak tak gwałtownych skoków cen jak bitcoin czy ethereum (ETH). Jeśli trzy lata temu kupiłeś litecoin o wartości 1000 dolarów, dziś miałbyś około 1540 dolarów, co stanowi wzrost o 54%. Jest to solidny zwrot, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że niektóre waluty całkowicie upadły. Jednak Bitcoin w tym samym okresie czasu skoczył o ponad 500%.

Rozważasz zakup tej wirtualnej waluty? Litecoin kurs jest bardzo zmienny i musisz być na to przygotowany. Wszystkie kryptowaluty mają potencjał do ogromnych zysków, jak również ogromnych strat, więc nie jest to świetny pomysł, aby inwestować pieniądze, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.

W przestrzeni płatności cyfrowych jest wielu graczy, więc musisz wziąć pod uwagę zarówno kryptowaluty, jak i innych konkurentów nie będących kryptowalutami. Zespół litecoin zrobił wiele, aby promować i rozwijać przemysł kryptowalutowy, ale to nie jest gwarancja sukcesu. W rzeczywistości istnieje szansa, że litecoin może zostać wyprzedzony przez nowsze monety lub nawet przez govcoiny.

Powiązane artykuły

Najwygodniejsze metody płatności online w Polsce w 2020 roku

teoriabiznesu.pl

10 najbardziej popularnych kryptowalut na świecie.

teoriabiznesu.pl

Upadła najstarsza Polska giełda kryptowalut. BitMarket kończy działalność

teoriabiznesu.pl