Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak działa kredyt obrotowy dla firm i jak można go otrzymać?

kredyt obrotowy

Podstawą dobrze prosperującej firmy jest jej płynność finansowa, która pozwala pokrywać bieżące wydatki, a także inwestować w dalszy rozwój marki. Nie jest jednak tajemnicą, że biznes bywa nieprzewidywalny i zdarzają się sytuacje, w których kapitał nie wystarcza do opłacenia wszystkich zobowiązań. W takich przypadkach każdy przedsiębiorca ma do wyboru kilka sposobów na sfinansowanie swojej działalności, w tym kredyt obrotowy. Jak on działa i co trzeba zrobić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

Co to jest kredyt obrotowy dla firm?

Kredyt obrotowy to nic innego jak kredyt bankowy, którego przeznaczeniem jest finansowanie bieżących wydatków danego przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do kredytów samochodowych czy hipotecznych, środki pozyskane z tego tytułu można przeznaczyć na dowolny cel pod warunkiem, że są one ściśle związane z działalnością firmy. Złożenie wniosku o kredyt obrotowy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy przechodzi ono chwilowy kryzys.

W ofertach wielu instytucji finansowych pojawiają się tzw. linie obrotowe, które działają na podobnych zasadach jak obrotowy kredyt dla firm. Ich podstawę stanowią odnawialne linie finansowe, z których można wypłacać środki przez kilka miesięcy – najczęściej sześć. W zależności od standardów przyjętych przez daną instytucję finansową, wysokość kredytu obrotowego może wynieść nawet 100 tys. zł. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że przyznana linia obrotowa jest odnawialna, więc zobowiązanie można swobodnie spłacać i ponownie wypłacać pieniądze w momencie, gdy będą nam potrzebne.

O czym warto wiedzieć, decydując się na ten rodzaj finansowania?

Przed wzięciem kredytu obrotowego warto bliżej przyjrzeć się kilku najważniejszym aspektom dotyczących tego rodzaju produktów finansowych. Po pierwsze, pieniądze otrzymane w ramach tego typu kredytu możemy wydać na dowolny cel. Większość przedsiębiorców wykorzystuje je m.in. do pokrycia nagłych i bieżących wydatków, przeprowadzania inwestycji, modernizacji biur czy hal produkcyjnych, etc.

Bardzo istotne okazują się również koszty finansowania. Tutaj należy zapoznać się z ofertami poszczególnych kredytodawców i wybrać tę najkorzystniejszą. Istnieje jednak kilka stałych czynników determinujących koszty kredytu obrotowego, w tym: opłata za rozpatrzenie wniosku, opłata subskrypcyjna naliczana najczęściej od przyznanego limitu, prowizja naliczana zwykle od wykorzystanej kwoty (po odliczeniu podatku) czy opłata za wcześniejszą spłatę długu.

Czy każdy przedsiębiorca może skorzystać z kredytu obrotowego? Większość banków i instytucji finansowych przyjmuje wnioski kredytowe zarówno od osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub spółkę, jak również od freelancerów, i to niezależnie od branży.

Złożenie wniosku o kredyt obrotowy w instytucjach finansowych nie wymaga zbyt wielu formalności, zwłaszcza jeśli decydujemy się na rozpoczęcie procedury online. Przedsiębiorcy najczęściej muszą jedynie podać NIP firmy, przesłać skan dokumentu tożsamości oraz zweryfikować konto bankowe. Istnieje również możliwość weryfikacji poprzez przesłanie wyciągów z konta firmowego z ostatnich 3 miesięcy.

Rodzaje kredytu obrotowego

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje kredytów obrotowych. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • kredyt w rachunku bieżącym – jego istotą jest finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, zwiększenie jego płynności finansowej. Pozwala on radzić sobie w sytuacjach, gdy nasi kontrahenci posiadają długie terminy spłaty faktur lub mamy chwilowe kłopoty finansowe. Ten rodzaj kredytu polega na udostępnieniu przez bank określonego limitu gotówki, którą można wykorzystać na dowolny cel związany z działalnością firmy. Jest ściśle powiązany z rachunkiem bieżącym, a przedsiębiorca posiada stały dostęp do środków. Zaczyna z nich korzystać w momencie, gdy saldo na koncie firmowym spadnie poniżej zera, a odsetki naliczane są tylko od kwoty, którą w rzeczywistości wydał.
  • kredyt w rachunku kredytowym – w przeciwieństwie do rachunku bieżącego, jest on udzielany na określony cel zawarty we wniosku kredytowym. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca jasno precyzuje, na co chce przeznaczyć otrzymane środki, np. na zaległe wypłaty pracowników, pokrycie kosztów inwestycyjnych czy też uregulowanie innych zobowiązań. Co ważne, bank jednorazowo wypłaca daną kwotę, którą można spłacić od razu w całości lub w ustalonych ratach kapitałowo-odsetkowych. Kredytu obrotowego w rachunku kredytowym nie można więc odnowić i tym samym wydłużyć okresu spłaty zobowiązania.

Jak otrzymać kredyt obrotowy na firmę?

Uzyskanie kredytu obrotowego dla firmy w banku, podobnie jak w przypadku podobnych produktów finansowych, wiąże się z szeregiem formalności. W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek kredytowy oraz skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Należy wziąć ze sobą te identyfikujące firmę, w tym m.in. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wypis z KRS, zaświadczenie o nadaniu nr NIP i REGON. Trzeba także pomyśleć o dokumentach finansowych, w tym o zaświadczeniu z ZUS oraz US o braku opóźnień w opłacaniu składek i podatków, bilansie zysków i strat za ostatni rok obrachunkowy, deklaracjach podatkowych i VAT.

Co poza dokumentami? Banki prześwietlają również zdolność kredytową przedsiębiorcy, długość stażu rynkowego (wiele banków nie udziela kredytów nowo powstałym podmiotom), historię kredytową, która musi być pozytywna lub neutralna, czy wysokość stałych wpływów na konto firmowe. Możemy także zostać poproszeni o wniesienie zabezpieczenia kredytu.

Jak można łatwo zauważyć, udzielenie finansowania w banku wiąże się z wieloma formalnościami, dlatego coraz więcej przedsiębiorców kieruje swoje kroki do firm pozabankowych, które mogą pochwalić się znacznie bardziej uproszczonymi procedurami. Wniosek o kredyt często można złożyć online, a decyzja o jego przyznaniu nie zajmuje więcej niż 24 godziny.

Podsumowanie

Kredyty obrotowe to świetna alternatywa dla tradycyjnych pożyczek – dają możliwość utrzymania optymalnej płynności finansowej firmy. Warunki i możliwość uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej zależą jednak w dużej mierze od sytuacji przedsiębiorcy i jego historii kredytowej. Przed wybraniem konkretnej oferty warto skonsultować się ze specjalistą i rozważyć wszelkie za i przeciw.

Artykuł został przygotowany przez markę Finiata specjalizującą się w dostarczaniu

zintegrowanych rozwiązań kredytowych dla firm.