Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Lombard – pogotowie gotówkowe

lombard

Czym zajmuje się lombard ? Lombard to instytucja, dzięki której najszybciej możemy uzyskać potrzebną gotówką. W odróżnieniu od banków i firm pożyczkowych formalności w lombardzie przeprowadzane są błyskawicznie, najczęściej na miejscu.

Lombardu nie interesuje tak zwana zdolność kredytowa klienta, jego dochody i zobowiązania. Lombard nie stosuje sprawdzania klientów w bazach danych. Jedynym kryterium uzyskania pożyczki w lombardzie jest wartość przedmiotu zastawu. Usługi lombardowe nie należą do najtańszych – lombard musi mieć gwarancję, że w razie braku spłaty pożyczki będzie mógł spieniężyć przedmiot zastawu, co niejednokrotnie łączy się z różnymi kosztami. Musi liczyć się także z tym, że sprzedaż może dłużej potrwać. Z drugiej strony, w razie nagłej potrzeby pożyczka lombardowa jest jedynym wyjściem, dzięki któremu można uratować swoją płynność finansową lub zaspokoić nagłe i niespodziewane potrzeby.

Czy lombard jest bezpieczny?

Jest to całkowicie pewna i bezpieczna forma działalności, pod warunkiem, że działa w zgodzie z obowiązującym prawem. Nie należy ufać pokątnym „przedsiębiorcom” ogłaszającym się w internecie, bez firmy, oferującym umowy spisane „na kolanie„. Korzystanie z tego typu usług prawie zawsze oznacza nie tylko znaczne koszty, ale utratę przedmiotu zastawu. Artar.eu działa w zgodzie z następującymi aktami prawnymi: ustawą o Kredycie Konsumenckim z dnia 12.05.2011 (Dz.U. z 2016r., poz.1528, ze zm.) oraz ustawą zwana potocznie antylichwiarską z 11 marca 2016 roku. Dokumenty te w sposób ścisły określają dozwoloną wysokość opłat i prowizji. Podobnie jak banki czy firmy pożyczkowe Artar.eu podlega nadzorowi KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). Każdy klient Artar.eu może liczyć po pierwsze na rzetelną i profesjonalną wycenę przedmiotu zastawu, przejrzyście skonstruowaną umową, a także bezpieczne przechowanie zastawu we własnych, strzeżonych magazynach firmy. Artar.eu jest dużą, znaną firmą. To nie tylko lombard – prowadzi skup i sprzedaż metali szlachetnych i biżuterii, oferuje usługi jubilerskie, doradza w inwestowaniu w złoto i monety.

Co może przyjąć lombard?

Teoretycznie każdy przedmiot, którego sprzedaż jest możliwa może być zastawem w lombardzie. Najczęściej jest to biżuteria, złoto inwestycyjne w postaci sztabek lub monet, złom metali szlachetnych. Mogą to być również zegarki, elektronika użytkowa taka jak smartfony, komputery czy aparaty fotograficzne. Lombard przyjmuje również dzieła sztuki, chociaż tutaj wycena ich może okazać się bardziej skomplikowana. Zastawem mogą być także narzędzia, maszyny i pojazdy – samochody, motocykle, quady.

Należy liczyć się z tym, że lombard sprawdzi dokładnie stan przedmiotu, a także zażąda dokumentów potwierdzających własność – na przykład dowodu rejestracyjnego samochodu. Po wycenie zastawu lombard zaproponuje pożyczkę. W profesjonalnie działającym lombardzie, takim jak artar.eu wycena jest bezpłatna i nie zobowiązuje do zawarcia umowy. Po podpisaniu umowy przez strony gotówka wypłacana jest od ręki.