Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Czym się kierować przy wyborze fotela biurowego?

fotel biurowy

Praca za biurkiem, niezależnie od tego, czy w biurze, czy w naszym domu, czyli home ofice, wymaga wielogodzinnego siedzenia. Mebel na którym siedzisz ma niebagatelne znaczenie dla twojego kręgosłupa, samopoczucia a tym samym – efektywności pracy. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie krzesła biurowego?

 Fotel biurowy powinien być przede wszystkim ergonomiczny. Dzięki temu zniwelujesz ból pleców na wszystkich odcinkach, a kręgosłup ochronisz przed zmianami zwyrodnieniowymi. Przy pracy za biurkiem trwającej codziennie osiem i więcej godzin, zadbanie o ergonomię pracy staje się obowiązkiem. Czym cechuje się dobry fotel biurowy?

Ergonomiczny, czyli regulowany

 Pierwszą cechą, która świadczy o ergonomiczności fotela, jest możliwość jego regulacji. Im więcej elementów fotela można samodzielnie regulować, tym lepiej. Standardowym rozwiązaniem jest regulacja wysokości siedziska, pozwalająca dokładnie dopasować fotel do wzrostu użytkownika. Optymalna wysokość siedziska to taka, która pozwala uzyskać między nogami a siedziskiem kąt 90 stopni. Bardziej zaawansowane krzesła biurowe, takie jak te: https://www.ergoexpert.pl/biuro/fotele-i-krzesla-biurowe pozwalają także na regulację poziomu zagłówka, głębokości siedziska czy odchylenia oparcia na plecy.

Kluczowe elementy – poduszki i podłokietniki

Kupując fotel do wielogodzinnego korzystania należy zwrócić uwagę, czy zawiera podłokietniki i poduszki. Podłokietniki pozwalają odpocząć przedramionom i nadgarstkom, które szczególnie narażone są na przeciążenia przy siedzącej postawie. Wyprofilowana poduszka na wysokości odcinka lędźwiowego zniweluje dolegliwości w tym obszarze, bardzo często pojawiające się u osób pracujących przy komputerze. Analogicznie, poduszka umieszczona na wysokości karku zapobiega bólom w tej okolicy, równie częstym u osób spędzających wiele godzin przed komputerem.

Kształt fotela

Kształt siedziska i oparcia ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale też praktyczne. Odpowiednio wyprofilowane oparcie będzie stanowiło dodatkową ochronę dla kręgosłupa. Z kolei wygodne siedzisko powinno mieć zaokrąglone krawędzie. Wybierając fotel, zwróć uwagę, czy siedzisko lekko opada. Ta cecha sprawia, że siedzisko nie uciska opartych na nim ud. Siedzisko nie może być też za głębokie – zbyt duże wgłębienie w siedzisku zmusza ciało do przybrania niewygodnej, zgarbionej pozycji.

Tkanina – skóra czy materiał?

 Wybór tkaniny, jej rodzaju i koloru, jest przede wszystkim wyborem estetycznym. Należy jednak pamiętać, że dla komfortu użytkownika duże znaczenie ma przewiewność tkaniny. Materiał oddychający, przepuszczający powietrze zniweluje pocenie się podczas pracy. Najlepszym rozwiązaniem są obicia z miękkiego, przewiewnego materiału, najlepiej w postaci siateczki na oparciu, która zapobiegnie poceniu się pleców.  Ekoskóra, choć ma wysokie walory estetyczne, niestety może nie sprawdzić się przy wielogodzinnym użytkowaniu fotela, zwłaszcza przy wysokich temperaturach.

Kupując fotel renomowanych marek, zwiększamy szansę, że będzie to zakup na lata. Bezpiecznie jest wybrać produkt objęty gwarancją. W przypadku foteli są to zwykle 2 lata.