Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Oprogramowanie CAM – do czego służy?

program do projektowania cad

Siemens NX jest nowoczesnym systemem, który pomaga w szybkim i wydajnym dostarczaniu ulepszonych produktów. Wyposażony został w zestaw praktycznych narzędzi oraz modułów, m.in. do programowania maszyn sterowanych numerycznie. Jednym z najpopularniejszych i wykorzystywanych na szeroką skalę rozwiązań jest oprogramowanie CAM. Dlaczego warto zainwestować w system? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w dalszej części artykułu.

Czym są systemy CAM? Do czego służą?

Nazwa programu pochodzi od skrótu wyrażenia „computer aided manufacturing”. Najprościej mówiąc, określa komputerowe wspomaganie wytwarzania. NX CAM jest modułem oprogramowania NX Siemens, który służy do automatyzacji procesu produkcyjnego. Może działać jako niezależny system lub w pełni zintegrowany z NX CAD. Łączy fazy projektowania oraz wytwarzania różnego rodzaju produktów. Systemy CAM skracają i ułatwiają programowanie. Optymalizują możliwości produkcyjne, jak również pozwalają na lepsze wykorzystanie maszyn CNC.

Program CAM został stworzony z myślą o wsparciu projektowania i wytwarzania prototypów oraz gotowych wyrobów. Dzięki niemu można w łatwy sposób zaprogramować obrabiarki CNC, frezarki, wieloosiowe roboty frezujące i przechwytujące czy wycinarki drutowe. Program CAD/CAM służy też do programowania maszyn pomiarowych CMM, drukarek 3D oraz centr obróbczych. Pozwala na łatwe wprowadzanie zmian i unikanie błędów. Głównym zadaniem systemów CAM jest możliwość wizualizacji procesów wytwarzania oraz realistycznej symulacji obróbki.

Jak powstawały systemy CAM?

Pierwsze oprogramowanie CAD/CAM zostało opracowane ponad 50 lat temu. Wówczas komputery służyły głównie do tworzenia kodu G, który pozwalał na sterowanie maszynami. Za pioniera systemów CAD/CAM w Europie uznaje się Pierre’a Bezier’a, pracującego dla koncernu Renault. Od tego czasu oprogramowanie uległo rewolucyjnym zmianom. Obecnie jest wyposażone w zaawansowane narzędzia do modelowania, parametrycznego tworzenia bibliotek czy definiowania kształtów.

Wraz z rozwojem i dostępnością nowych technologii, programowanie CAD/CAM pozwala na tworzenie innowacyjnych projektów. Wyposażenie w zestaw nowych funkcjonalności podwyższa produktywność oraz potencjał maszyn CNC. Doskonale sprawdza się w branży Aerospace czy Automotive. Wykorzystywane jest również w projektowaniu wnętrz, architekturze, obróbce metalu oraz arkuszy blach.

Jak działają systemy CAM?

Systemy CAM posiadają budowę modułową, co pozwala na pełne dostosowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki nim można przygotować program obróbkowy, a następnie wygenerować go na dowolne maszyny CNC z różnymi typami sterowań. Specjalistyczne systemy doskonale nadają się do wytworzenia przedmiotów zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi, wykrywania ewentualnych kolizji i wprowadzenia szybkich poprawek. Programowanie CAM może posłużyć w dalszym etapie produkcji do wygenerowania trajektorii narzędzi dla produktu o nawet najbardziej skomplikowanych kształtach.

Połączenie NX CAD/CAM gwarantuje szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim daje możliwość szybkiej aktualizacji po zmianach, jakie zostały wprowadzone w geometrii produktu. Projektowanie CAD/CAM pozwala na wprowadzenie dość znaczących zmian w modelu, bez konieczności dokonywania obróbki od samego początku. Integracja ww. środowisk zwiększa wygodę i wydajność pracy w wielu branżach przemysłowych. Systemy NX można dopasować do zakresu prowadzonej działalności czy rodzaju parku maszynowego.

Podsumowanie

Na rynku dostępne są innowacyjne oprogramowania, które posiadają nieograniczone możliwości. Do tego grona zalicza się przede wszystkim systemy CAD/CAM, to znaczy w pełni zintegrowane pakiety służące do optymalizacji fazy projektowej i produkcyjnej. Bez nich trudno sobie wyobrazić pracę inżynierów czy projektantów. Specjalistyczne oprogramowania typu NX CAD i NX CAM posiada w ofercie firma CAMdivision, która od 8 lat jest największym partnerem handlowym SIEMENS Digital Industries Software.