Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Panele fotowoltaiczne. Sposób na obniżenie rachunków za prąd i nie tylko

panele słoneczne

Panele fotowoltaiczne to inwestycja w obniżenie rachunków, podniesienie wartości domu, środowisko naturalne i niezależność. Co konkretnie zyskujesz, decydując się na montaż instalacji?

4242 MW – tyle w marcu tego roku wynosiła moc zainstalowana fotowoltaiki w naszym kraju. Jeśli zestawimy tę wartość z analogicznym okresem 2020, okaże się, że wzrosła o blisko 140 proc. Wrażenie robi też liczba oddawanych każdego miesiąca nowych instalacji – tylko w lutym wykonano ich ponad 14 tysięcy – a fotowoltaika stanowi 99 proc. wszystkich systemów energii odnawialnej w Polsce.

Boom na panele PV nie wziął się znikąd. Wbrew temu, co nadal sądzą niektórzy, warunki do pozyskania energii ze słońca są nad Wisłą naprawdę dobre. Pod tym względem dorównujemy Francji i Niemcom – a więc krajom, które są liderami technologii fotowoltaicznej. To, czy uda nam się nie zmarnować tego potencjału, zależy nie tylko od rozwiązań systemowych, ale też podejścia indywidualnych inwestorów. Na szczęście nie będzie to trudne, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z montażu instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja paneli fotowoltaicznych. Inwestycja, która szybko się zwraca

Fotowoltaika to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi energetyki. Dzięki temu nawet w przypadkach, gdy wcześniej montaż paneli fotowoltaicznych nie był opłacalnym rozwiązaniem, dziś jest co najmniej wart rozważenia. Jest to zasługą nie tylko wciąż rosnącej wydajności ogniw, ale też częstych podwyżek cen energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę oszczędności w rozliczeniach z dostawcą prądu, ulgi podatkowe i dofinansowanie, inwestycja może zwrócić się już po ośmiu latach.

Analizując korzyści finansowe, nie sposób zapomnieć też o tym, w jaki sposób montaż instalacji PV wpływa na wartość domu. Najlepiej widać to na przykładzie Stanów Zjednoczonych, które jednym z największych rynków fotowoltaicznych na świecie. Według raportu opublikowanego przez tamtejsze Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej, nieruchomości wyposażone w panele fotowoltaiczne osiągają przeciętnie ceny wyższe o prawie 4 proc.

Panel fotowoltaiczny to przyjaciel natury. Jak możesz zredukować swój ślad węglowy?

Wzrost zainteresowania panelami fotowoltaicznymi to też wynik rosnącej świadomości ekologicznej naszych rodaków. Nowoczesne instalacje w ciągu 25 lat eksploatacji pomogą zmniejszyć ilość dwutlenku węgla wyemitowanego w związku z zaopatrzeniem w prąd przeciętnego gospodarstwa co najmniej o 21 ton. W przypadku firm oszczędności będą jeszcze większe. Jeśli zaś pomnożymy te liczby przez ilość oddanych do użytku w ostatnich latach instalacji, łatwo obliczymy, o ile mniej gazów cieplarnianych trafi do atmosfery w nadchodzących dekadach.

Nie tylko obniżenie rachunków. Co jeszcze zyskasz dzięki panelom PV?

Panele fotowoltaiczne oferują korzyści nie tylko finansowe i ekologiczne. Ich montaż może okazać się świetnym sposobem na uniezależnienie od dostaw prądu. Możliwość korzystania z energii nawet w przypadku awarii sieci szczególnie ważna jest dla serwerowni, placówek służby zdrowia, czy dyspozytorni. Ułatwiają to coraz bardziej zaawansowane magazyny energii, pozwalające przechować nadwyżki i skorzystać z nich właśnie w awaryjnych sytuacjach.