Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Szafy RFID – czym są i jakie mają zastosowanie w praktyce?

szafy rfid
Szafy, szafki i meble metalowe różnego typu są powszechnie wykorzystywane do przechowywania sprzętu, dokumentów, niebezpiecznych substancji czy prywatnych przedmiotów należących do pracowników hal produkcyjnych. Podstawowym zadaniem takich mebli nie jest jednak wyłącznie przechowywanie, ale przede wszystkim efektywna ochrona zawartości przed dostępem osób niepowołanych.

Nowoczesne szafki i szafy wykorzystujące technologię RFID (z ang. Radio-frequency Identification, identyfikacja radiowa) stanowią skuteczną odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w tym zakresie. W jaki sposób działają inteligentne szafy wyposażone w chip RFID, gdzie można je wykorzystywać i dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Szafy RFID – zasada działania

Technologia zastosowana w szafach RFID opiera się na bezprzewodowym przesyle danych za pośrednictwem fal radiowych, co pozwala otwierać szafę bezdotykowo. Do uzyskania dostępu wystarczy jedynie karta zbliżeniowa, np. taka, jakie wykorzystuje się powszechnie w różnych firmach i instytucjach do rejestracji czasu pracy (karty RCP). Wszystkie przedmioty, które trafiają do szafy po raz pierwszy, muszą zostać odpowiednio oznakowane (otagowane) za pomocą specjalnego tagu RFID, którym w większości przypadków jest nieduża naklejka.

Każdy tag posiada swój własny, unikalny numer, do którego w systemie można przyporządkować odmienne cechy oznakowanego produktu. Po prawidłowym otagowaniu każde pobranie i zwrot takiego przedmiotu są automatycznie rejestrowane w systemie, co pozwala w łatwy sposób zidentyfikować, kto i kiedy dokładnie to zrobił. Co ważne, produkty, które są pobierane i zwracane nie muszą być dodatkowo skanowane ani wprowadzane ręcznie – szafa RFID sama wykrywa przedmioty bazując na tagach i je rejestruje w systemie.

Najważniejsze informacje co do zawartości są widoczne na monitorze szafy, natomiast dodatkowo szafa automatycznie zapisuje je na serwerze, dzięki czemu osoby upoważnione mają do tych danych zdalny dostęp przez całą dobę. Szafy RFID mogą też zostać połączone w jeden spójny i bezpieczny system, z którego pracownicy mogą korzystać niezależnie od pory dnia.

Rodzaje szaf RFID

Szafy z kontrolą dostępu mogą być wykorzystywane do przechowywania szerokiego spektrum przedmiotów i produktów, które powinny podlegać ścisłej kontroli i nie być udostępniane osobom nieupoważnionym czy niepowołanym. Dobrym przykładem są np. dokumenty firmowe, specjalistyczny sprzęt elektroniczny czy niebezpieczne substancje chemiczne.

Szafy RFID z ewidencją zasobów

W szafach tego typu najczęściej przechowywane są cenne aktywa firmy lub inne zasoby, do których dostęp powinien być ściśle ograniczony ze względów bezpieczeństwa. Wszystkie czynności, jak logowanie, pobranie otagowanego zasobu czy jego zwrot są precyzyjnie i automatycznie rejestrowane przez szafę bez nadzoru ze strony trzeciej osoby (np. magazyniera). Pozwala to w każdej chwili uzyskać zdalnie informacje na temat tego, co, kiedy i przez kogo zostało z szafy pobrane lub do niej zwrócone.

Szafy z kontrolą dostępu

Tego rodzaju szafy RFID są wykorzystywane do przechowywania wartościowych aktywów albo dokumentów, do których nie powinny mieć dostępu osoby nieupoważnione. Szafy z kontrolą dostępu można dodatkowo wyposażyć w systemy rejestracji i nadzorowania majątku, a w razie potrzeby także w oświetlenie LED, przeszklenia czy gniazdka elektryczne do ładowania magazynowanego sprzętu elektronicznego.

Wieloskrytkowe szafki RFID

Szafki wieloskrytkowe najczęściej spotyka się w różnego rodzaju przestrzeniach publicznych – np. hotelach, basenach, przychodniach, szkołach czy na halach produkcyjnych. Konstrukcja tego typu szaf RFID pozwala na modułowe łączenie ich ze sobą w szeregi, a także na praktycznie dowolną konfigurację wielkości i układu skrytek. Pozwala to w łatwy sposób dostosować szafkę wieloskrytkową do indywidualnych potrzeb.

szafy rfid
Szafki wieloskrytkowe RFID, fot. techmark.com.pl

Szafy aktowo-magazynowe

Wykorzystuje się je zazwyczaj w różnych instytucjach do bezpiecznego przechowywania m.in. dokumentacji, narzędzi, leków oraz wszelkich innych zasobów, które wymagają zarówno bezpiecznych warunków przechowywania, jak i ograniczeń w dostępie do nich. Szafy aktowo-magazynowe mogą być doposażane w różnego typu elementy poszerzające funkcjonalność (jak gniazdka elektryczne, przeszklenia w drzwiach czy oświetlenie LED) oraz w dodatkowe czytniki z rozbudowanymi opcjami kontroli i ewidencji dostępu.

Wózki RFID z kontrolą dostępu

Na wózkach RFID zwykle przechowywany jest sprzęt i narzędzia elektroniczne, które wymagają ładowania. W zależności od wielkości wózka możliwe jest przechowywanie nawet do kilkudziesięciu sztuk narzędzi czy aparatury. Również w wózkach można zainstalować czytniki RFID o rozszerzonej funkcjonalności.

Zalety korzystania z szaf RFID

Wśród najważniejszych zalet korzystania z szaf wyposażonych w rozwiązania RFID należy wymienić:

  • bezpieczeństwo – to, co znajduje się wewnątrz szafy RFID, jest dostępne wyłącznie dla osób, którym administrator systemu przyznał dostęp i dla nikogo więcej;

  • dostępność przez 24 godziny na dobę – pobieranie i zwrot zasobów jest możliwy bez względu na porę dnia, a ewidencja odbywa się automatycznie;

  • samoobsługa – korzystanie z zasobów przechowywanych w szafie RFID nie wymaga żadnej dodatkowej obsługi ze strony osoby trzeciej;

  • wygoda i oszczędność czasu – szafy RFID mogą być ustawiane wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne, a jeden identyfikator może być bez problemu wykorzystywany do otwierania dowolnej liczby szaf rozmieszczonych w wielu różnych lokalizacjach;

  • zdalna kontrola – uprawnienia do korzystania z konkretnej szafy mogą być przyznawane przez administratora systemu w sposób zdalny dowolnemu pracownikowi, a odpowiednie otagowanie wszystkich zasobów przechowywanych w szafach pozwala na bieżąco śledzić stan zasobów, ich eksploatację oraz przekłada się na redukcję kradzieży i zagubień;

  • niezawodność – technologia RFID pozwala praktycznie całkowicie wyeliminować błędy wynikające z nieprawidłowo prowadzonej ewidencji, a także gromadzi wszelkie dane dotyczące otagowanych zasobów z szaf w sposób w pełni automatyczny i rzetelny.

Innowacyjne i niezawodne szafy RFID

Wśród producentów mebli metalowych wykorzystujących technologię RFID na uwagę zasługuje oferta polskiej marki Techmark, od 30 lat wprowadzającej na rynek wysokiej klasy produkty cieszące się uznaniem i zaufaniem klientów na całym świecie.

W 2017 roku Techmark włączył do asortymentu inteligentne szafy nowej generacji, funkcjonujące w oparciu o technologię RFID. Liczne rozwiązania, stosowane w meblach metalowych RFID produkowanych przez Techmark, to rozwiązania autorskie, opatentowane jako wynalazki oraz wzory użytkowe. Aktualna oferta jest dostępna na stronie internetowej marki.