Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jaki jest minimalny wiek do założenia konta w banku?

aplikacja mbank

Możliwość otworzenia konta dla młodzieży oferuje większość polskich banków, także w przypadku nieosiągnięcia pełnoletniości. Z tego artykułu dowiesz się ile musisz mieć lat, aby otworzyć swoje pierwsze konto w banku.

13 lat – W tym wieku można otworzyć pierwsze konto

Gdy skończysz 13 lat, możesz posiadać własne konto bankowe. W tym wieku, zgodnie z polskim prawem osiągasz ograniczoną zdolność do czynności prawnej. W związku z tym przysługuje tobie formalna możliwość do zarządzania pieniędzmi, jednak aby otworzyć swoje pierwsze konto będziesz potrzebować zgody przedstawiciela ustawowego.

Pełną zdolność do czynności prawnych, która umożliwia nieograniczone możliwości pod względem zaciągania zobowiązać i podpisywania umów, osiągniesz stając się pełnoletnim, w wieku 18 lat. Wiek ten umożliwi ci samodzielne otwieranie kont w bankach i podpisywanie innych dokumentów, takich jak m.in. umowy z operatorami komórkowymi, czy umowy najmu mieszkania.

Czy możliwe jest posiadanie konta mając mniej niż 13 lat?

Nie mając jeszcze 13 lat, możesz korzystać z konta bankowego swoich rodziców. Będzie to wydzielony rachunek, z którego będzie możliwe korzystanie, w celach ograniczonych do drobnych wydatków życia codziennego. Twój opiekun prawny będzie miał dostęp do wglądu oraz pełnej kontroli środków znajdujących się na rachunku. Wiele banków oferuje konta dla dzieci poniżej 13 lat. Konta są często nazwane rachunkami „junior”, czy „konto dla dzieci”. Otwieranie kont dzieciom może posłużyć jako pierwszy krok, w kierunku świadomego wychowania dziecka w kwestiach finansowych.

eKonto Junior w mBanku

eKonto w wersji dla najmłodszych to osobny rachunek dla dziecka, który stanowi część rachunku rodzica (opiekuna prawnego). Oznacza to, że rodzic musi posiadać konto w mBanku, aby miał możliwość otworzenia rachunku swojemu dziecku. W ofercie największą korzyścią jest to, że dziecko otrzymuje kartę debetową, którą może płacić z zachowaniem limitów wyznaczonych przez opiekuna. Rachunek „junior” jest dobrze oznaczony w aplikacji bankowej rodzica, co umożliwia łatwe wykonywanie przelewów wewnętrznych na ten właśnie rachunek. Mbank stworzył nawet specjalną aplikację mobilną, przeznaczoną dla użytkowników kont „junior”. Bank umożliwia bezpłatne korzystanie z konta oraz karty, a także darmowe wypłaty z bankomatów krajowych.

 

Powiązane artykuły

Przedsiębiorco, odbierz nawet 1700 zł premii od Credit Agricole

teoriabiznesu.pl

mBank – Konto dla gracza z roczną subskrypcją G2A Plus i dwiema gamingowymi kartami

teoriabiznesu.pl

Awaria w mBank – test wiadomości push – problemy z aplikacją

teoriabiznesu.pl