Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Kredyt hipoteczny a wkład własny. Wszystko, co musisz wiedzieć o wkładzie własnym do kredytu hipotecznego

kredyt

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, jak się do tego przygotować? Podpowiemy Ci, o czym należy pamiętać, decydując się na ten rodzaj finansowania. Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Czy wkład własny liczy się do kredytu? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule!

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Kredyt hipoteczny to rodzaj finansowania, które jest zabezpieczone hipoteką. Pozwala sfinansować kupno mieszkania, budowę domu, remont, wykończenie oraz wyposażenie nieruchomości i nie tylko. Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny, jest posiadanie zdolności kredytowej i pełnej zdolności do czynności prawnych. Istotne jest również uzyskiwanie dochodu w PLN. Obecnie przepisy regulują również kwestie związane z wkładem własnym.

Uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego obecnie nie jest możliwe. Starając się o kredyt hipoteczny należy posiadać wkład własny, czyli swój udział w inwestycji, o której finansowanie zwracasz się do banku. Wkład własny można określić także jako różnicę pomiędzy kosztami przedsięwzięcia a kwotą kredytu. Bez wkładu własnego nie otrzymasz pozytywnej decyzji kredytowej.

Kredyt hipoteczny – jaki wkład własny?

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego, kluczowe jest zgromadzenie wkładu własnego. Im większą kwotę odłożysz, tym mniejsze będą raty Twojego kredytu. Jaki jest minimalny wkład własny? Często w bankach można spotkać wymóg wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości. W niektórych bankach (np. PKO BP), wkład własny może wynosić tylko 10% wartości nieruchomości. To obecnie najniższy na rynku wkład, na który możesz się zdecydować. Na pytanie: w jakim banku wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – należy odpowiedzieć jednoznacznie: w żadnym. Takich ofert nie ma już dziś na rynku. Wynika to z obowiązujących przepisów, które – o czym warto pamiętać – mają zabezpieczyć Polaków przez nierozsądnym zarządzaniem swoim budżetem.

Przykładowo, podejmując decyzję o zakupie mieszkania o wartości 300 tys., Twój wkład własny w kredycie hipotecznym musi wynieść 20% ale nie mniej niż 10% czyli co najmniej 30 tys. Do czasu uzupełnienia wkładu własnego do 20% oprocentowanie kredytu będzie podwyższane. Jeśli zdecydujesz się na wkład własny w wysokości 20% i mieszkanie o wartości 250 tys., musisz przeznaczyć na start 50 tys. złotych. Oprócz wkładu własnego należy odłożyć środki na usługi notariusza i rzeczoznawcy majątkowego.

Wkładem własnym mogą być nie tylko środki finansowe, ale też zakupiona działka, na której planujesz budowę domu, koszty poniesione za roboty budowlane, programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego, zabezpieczenie hipoteczne innej nieruchomości czy środki zebrane na IKE lub IKZE.

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym w PKO BP

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny? Poznaj ofertę PKO BP z finansowaniem do 90% wartości nieruchomości. Możesz liczyć na oprocentowanie ze stopą zmienną  lub stałą przez 5 lat i niższą marżę kredytu w zielonej odsłonie. Jeśli skorzystasz z ubezpieczenia od utraty pracy, masz 0% prowizji.

Kredyt hipoteczny w PKO BP to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Poznaj jego zalety!

  • Możliwość złożenia wniosku online, bez wychodzenia z domu. Spotkasz się z ekspertem w oddziale tylko na podpisanie umowy.
  • Nie masz określonego minimalnego okresu kredytowania. Możesz wziąć kredyt nawet na 35 lat.
  • Do Twojej dyspozycji jest 25% kredytu na dowolny cel. Możesz łączyć różne cele kredytowania.
  • Masz do wyboru różnorodne cele kredytowania: zakup domu czy mieszkania, budowa domu, remont, wykończenie nieruchomości, a nawet zagospodarowanie działki rekreacyjnej.
  • Określasz sposób, w który chcesz spłacać raty – mogą być równe lub malejące. Podczas spłacania kredytu, możesz zmieniać formę rat.
  • Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego bez dodatkowych opłat.
  • Możesz zdecydować się na ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym, które wynosi jedynie 27,73 zł miesięcznie (od każdych 100 tys. zł)

Wybierz swój cel, złóż wniosek, poznaj decyzję banku, podpisz umowę i zrealizuj swoje plany!

Powiązane artykuły

Mija rok od głośnej decyzji TSUE ws kredytu we frankach

teoriabiznesu.pl

System gwarancji kredytowych

teoriabiznesu.pl

W mBank wakacje od kredytów nawet na pół roku, bez dodatkowych kosztów

teoriabiznesu.pl