Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Mija rok od głośnej decyzji TSUE ws kredytu we frankach

kredyt

3 października 2019 roku,trybunał Sprawiedliwości UE wypowiedział się w sprawie skutków stosowania klauzul niedozwolonych (C-260/18), przy przyznawaniu kredytów we frankach. Głośna sprawa dotyczyła skutków stosowania w umowie o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego niedozwolonych postanowień umownych – chodziło o sposób przeliczania salda kredytu z polskich złotych na franka szwajcarskiego.

Jak wynika z danych przeprowadzonych przez Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, aż 88 procent spraw dotyczących kredytu w obcej walucie zakończyło się na korzyść dla konsumentów.

Cieszę się, że sądy w większości przypadków pomyślnie orzekają w sprawach kredytów walutowych. Po roku orzeczenia TSUE i po latach prezentowania przez UOKiK takiego samego stanowiska, jakie przedstawił Trybunał, po stronie banków nadal jest wiele kwestii do rozwiązania choćby ta dotycząca żądania przez nie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Przypominam, że zarówno w polskich, jak i w europejskich regulacjach prawnych nie ma podstaw do wysuwania takich żądań – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznaje, że wspiera osoby posiadające kredyty hipoteczne na kilka sposobów:

Wszczynamy postępowania administracyjne i wydajemy decyzje, przedstawiamy swoje stanowisko w sądowych sporach konsumentów z bankami, wydając istotne poglądy. Uczestniczymy w przygotowaniu stanowisk prezentowanych przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach konsumenckich przed TSUE, jak np. ostatnio w pozytywnym dla tzw. frankowiczów stanowisku dot. sprawy C-19/20 (Bank BPH).

Powiązane artykuły

„Oszczędzasz, inwestujesz – uważaj!” – UOKiK ostrzega konsumentów

teoriabiznesu.pl

W mBank wakacje od kredytów nawet na pół roku, bez dodatkowych kosztów

teoriabiznesu.pl

System gwarancji kredytowych

teoriabiznesu.pl