Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Giełda

Nowa spółka na warszawskiej giełdzie. Allegro debiutuje i triumfuje.

E-commerce

Poniedziałkowa sesja GPW została zdominowana przez jedną spółkę. Allegro swoimi notowaniami przekroczyło oczekiwania analityków, bijąc jednocześnie dotychczasowe rekordy.

Allegro na giełdzie

Swój debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz zamiar przeprowadzenia oferty publicznej Allegro ogłosiło już 14 września. Obroty znanej spółki już na otwarciu wzrosły o 51 proc. do 65 złotych. Jej notowania rozpoczęły się o godzinie 9:15. Już przed wkroczeniem na giełdę, spółka spotkała się z dużymi oczekiwaniami ze strony inwestorów. Początkowe szacunki nie wskazywały jednak nawet ponad 20 proc. wzrostu. Wstępna oferta Allegro obejmowała 216 mln akcji. Została ona jednak zwiększona do liczby ponad 246 mln.  Tak dobry wynik daje spółce pozycję lidera giełdy. Zakłada się, iż już w pierwszym tygodniu może ona wejść do indeksu 20 największych spółek, tzw. WIG20. Sprzyja temu również fakt, iż jej kapitalizacja wynosi aktualnie aż 70 mld złotych.

Od zera do …

Allegro swoją działalność rozpoczęło w 1999 roku. Pomysłodawcą stworzenia tego typu platformy na polskim rynku był Holender, Arjan Bakker. Początkowo nie cieszyła się ona dużą popularnością, a liczba jej użytkowników wzrastała zaledwie o kilka osób dziennie. Pierwszym wystawionym na sprzedaż przedmiotem była kamera USB. Już po kilku miesiącach od rozpoczęcia działalności serwis został sprzedany za 75 tys. dolarów. Stopniowo sytuacja uległa jednak zmianie. Aktualnie z serwisu Allegro korzysta ponad 20 mln zarejestrowanych osób. Za sprawą coraz większej popularności e-handlu, co minutę pojawia się tam około 100 towarów. Jego rozwojowi sprzyja aktualna sytuacja, związana z pandemią wirusa SARS-CoV-2. W samym roku 2019 wartość produktów sprzedanych przez Allegro wyniosła około 10,4 mld złotych. Aktualnie jedynie w pierwszej połowie 2020 roku zarejestrowano sprzedaż o łącznej wysokości 16 mld. Dodatkowo ilość ofert w czerwcu br. była o 21proc. wyższa niż w końcówce 2019.

Głos w sprawie wejścia Allegro na GPW zabrał między innymi Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Jego zdaniem jest to dobra informacja dla wszystkich mieszkańców Polski. Tak duża spółka daje ogromne możliwości na rynku pracy, zarówno dla swoich pracowników, jak i tych podlegających pod firmy kurierskie, a nawet banki.  Zdaniem ministra, po wejściu na giełdę, wzrosną również możliwości spółki w dziedzinie pracy nad nowymi technologiami.

Powiązane artykuły

Najpopularniejsze strony internetowe wg badania Gemius/PBI

teoriabiznesu.pl

Masz konto na Allegro? Uważaj na maile od oszustów

teoriabiznesu.pl

Najnowsze notowania giełdowe – zawsze trzymaj rękę na pulsie

teoriabiznesu.pl