Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

eSkrzynka – Poczta Polska zeskanuje list polecony i prześle go elektronicznie

co to jest eskrzynka

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o nowej usłudze eSkrzynka która umożliwi odebranie listu poleconego poprzez skrzynkę mailową. W jaki sposób? Pracownicy Poczty Polskiej zeskanują otrzymaną pocztę w wersji papierowej, po czym wyślą ją na wskazany adres mail.

eSkrzynka tylko na życzenie

Polecona korespondencja nie zostanie otwarta i zeskanowana jeżeli adresat wcześniej nie wypełnił stosownego wniosku dostępnego na portalu gov.pl. Aby otrzymywać korespondencję w wersji elektronicznej musisz o to osobiście wystąpić.

– To projekt, nad wdrożeniem którego pracowaliśmy od dawna. Obecna sytuacja przyspieszyła tylko jego realizację. To kolejny dowód na to, że w czasie, w jakim się znaleźliśmy – cyfryzacja jest naszym sprzymierzeńcem. To także kolejny powód, dla którego warto założyć profil zaufany – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

eSkrzynka nie dotyczy pism z sądów, prokuratur, organów ścigania, czy komorników sądowych. Aby je odebrać należy pójść na pocztę.

Jak założyć eSkrzynkę?

Do założenia eSkrzynki potrzebny jest profil zaufany. Po jego utworzeniu, należy wejść na stronę gov.pl i zalogować do konta „Mój GOV”, dostępnym w prawym górnym rogu. Zalogowany użytkownik musi wybrać e-usługę „Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone”, a następnie kliknąć przycisk „Załóż e-skrzynkę”.
Po wypełnieniu formularza i akceptacji regulaminu należy podać swój adres zameldowania (pobyt stały).

Aktywacja skrzynki odbywa się poprzez spełnienie wytycznych otrzymanych na podany adres mail.
Usługa eSkrzynka jest bezpłatna.

– Nasza usługa to gwarancja jakości i najwyższych standardów bezpieczeństwa. To niezwykle istotna zmiana dla wszystkich obywateli, podmiotów publicznych, ale też zmiana dla samej Poczty, która zmienia model biznesowy z tradycyjnego na elektroniczny – mówi Tomasz Janka, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. rozwoju.

Więcej informacji na temat Usługi eSkrzynka znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/polecony-do-odbioru-elektronicznie

Powiązane artykuły

E-doręczenie, czyli list polecony przyjdzie elektronicznie

teoriabiznesu.pl

Poczta Polska: płatność BLIK utrzymała wysoką dynamikę wzrostu w lutym br.

teoriabiznesu.pl

Poczta Polska – ostrzeżenie przed oszustami i odbiór paczek z aplikacją mObywatel

teoriabiznesu.pl