Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Blisko ludzi Firma Reklama

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników RTV w 2020 roku

telewizor

Poniżej prezentujemy aktualne opłaty za korzystanie z odbiorników RTV. Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych, a umożliwiają one realizacje misji publicznych. Źródłem informacji jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Ile kosztuje abonament RTV w 2020 roku?

Korzystanie z urządzenia radiofonicznego za jeden miesiąc w 2020 roku kosztuje 7 złotych. Istnieje możliwość regulacji opłat za korzystanie z odbiorników radiowych za dwa miesiące ( 13,60 zł, ), za trzy miesiące ( 20,15 zł ).
Osoby chcące korzystać z odbiorników TV, lub TV i radiowych, muszą liczyć się z opłatą wynoszącą 22,70 złotych za jeden miesiąc, 44,05 zł za dwa miesiące i 63,35 złotych za 3 miesiące.

Poniższa tabelka obrazuje cennik opłat abonamentowych za korzystanie z odbiorników RTV w 2020 roku.

Opłaty abonamentowe RTV w 2020 roku

Opłaty za abonament RTV
za rok 2020

Wysokość opłat abonamentowych
za używanie odbiorników radiowych
Wysokość opłat abonamentowych
za używanie odbiorników telewizyjnych
lub telewizyjnych i radiowych
1 miesiąc7 złotych22,70 złotych
2 miesiące13,60 złotych44,05 złotych
3 miesiące20,15 złotych65,35 złotych
6 miesięcy39,90 złotych129,40 złotych
12 miesięcy75,60 złotych245,15 złotych

Do kiedy należy opłacić abonament RTV

Obowiązek zapłaty za abonament RTV powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.
Rejestracji i opłaty za odbiornik można dokonać w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego czyli Poczty Polskiej SA w ciągu 14 dni od dnia kiedy go zakupimy. Dodatkowym usprawnieniem może być możliwość opłacenia należności za pomocą strony internetowej Poczty Polskiej SA bez dodatkowych opłat.

Przedsiębiorcy i firmy

Obowiązek opłaty za odbiorniki RTV zachodzi także w przypadku przedsiębiorców. Muszą oni uiszczać opłaty za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, znajdujący się w firmie.

Osoby prywatne

Osoby prywatne wnoszą jedną opłatę, bez względu na ilość odbiorników znajdujących się w gospodarstwie domowym lub samochodzie.

Inne podmioty

Kolejną grupą, która uiszcza tylko jedna opłatę za korzystanie z urządzeń RTV, są podmioty lecznicze, takie jak sanatoria, żłobki, jednostki organizacyjne systemu oświaty, uczelnie oraz pomocy społecznej.

Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych

Osobami zwolnionymi z opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV są:

  • Które ukończyły 75 lat
  • Osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej
  • Kombatanci którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • Osoby powyżej 60 roku życia które mają prawo do emerytury, a która nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia

Więcej informacji dotyczącej aktualnych opłat za korzystanie z odbiorników RTV znajduje się na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji www.krrit.gov.pl oraz Poczty Polskiej SA – : https://www.poczta-polska.pl

 

Powiązane artykuły

Co to jest refarming? – Zmiany w telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC

teoriabiznesu.pl