Wpływ epidemii wirusa Covid-19 na wybrane segmenty polskiego rynku pracy
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w samym I kwartale 2020 roku zlikwidowanych zostało prawie 120 000 miejsc pracy, a niemal 25% to osoby zwolnione z powodu epidemii koronawirusa. Na skutki takich decyzji nie trzeba było długo czekać. W maju zarejestrowana stopa bezrobocia wyniosła 6 procent. Wynika z tego, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych na końcu miesiąca wyniosła 1 011,7 tysięcy.
Trzeci kwartał 2020 roku to lekka stabilizacja na rynku pracy. Jak podaje GUS:
„Na podstawie wyników badania aktywności ekonomicznej ludności zaobserwowano co prawda znacznie większy niż w poprzednim kwartale wzrost liczby bezrobotnych wg BAEL, jednak przy jednoczesnym zwiększeniu zbiorowości pracujących i spadku liczebności osób biernych zawodowo. Niewątpliwie świadczy to o ożywieniu na rynku pracy, w tym aktywizacji osób nieposzukujących pracy lub niegotowych do jej podjęcia w poprzednim kwartale.”
Jakie nastroje towarzyszą obecnie kandydatom i pracownikom na rynku pracy?
Jeszcze pod koniec 2019 roku, pracownicy oraz przyszli kandydaci wyliczali, czym ich zdaniem powinna się cechować idealna rekrutacja. Uwzględnili oni takie punkty jak:
- Ogłoszenie idealne – czyli takie, które zawiera na przykład wysokość wynagrodzenia. Ten kluczowy czynnik może zmieniać się w zależności od stanowiska i osoby.
- Aż dla 77% badanych najważniejszą cechą dobrze przeprowadzonej rekrutacji jest przejrzystość, czyli szczegółowe omówienie obowiązków na danym stanowisku,
- Poza wynagrodzeniem dla kandydatów liczą się relacje z innymi pracownikami i kierownictwem. Ważna jest także możliwość rozwoju.
Więcej o raporcie: https://teoriabiznesu.pl/blisko-ludzi/rynek-pracownika-praca-pl-rozlicza-obecnych-i-przyszlych-pracownikow/
Jak się okazuje, w obecnym, trudnym dla pracownika czasie, większość osób jest w stanie zrezygnować, z jeszcze nie tak dawno kluczowych elementów przy wyborze pracy. W zależności od sytuacji finansowej, wielu kandydatów przyjmuje oferty pomagające przetrwać trudny okres pandemii.
Oferty pracy podczas pandemii
Niektóre branże znacznie odczuły skutki epidemii, inne jednak, pomimo kryzysu nie musiały zwalniać pracowników. Na portalach prezentujących oferty pracy wyraźnie widać różnice w ilości prowadzonych rekrutacji. Rzuca się w oczy niemal całkowity brak ofert z branż gastronomicznej, turystycznej czy rozrywkowej. Na brak pracy nie mogą natomiast narzekać kierowcy, firmy kurierskie, a także osoby związane z technologiami komputerowymi.
Jak się jednak okazuje, na portalach pracy, ofert zatrudnienia w największych miastach Polski nadal jest sporo. Dziś (4.12.202 r.) na ogólnopolskim portalu pracy Aplikuj.pl możemy znaleźć:
- 3204 ofert pracy w Warszawie
- 1586 ofert pracy w Krakowie
- 1289 ofert pracy we Wrocławiu
- 979 ofert pracy w Poznaniu
- 861 ofert pracy w Gdańsku
Rynek pracy w przyszłości
Według wyników badań zrealizowanych na zlecenie firmy Ricoh, aż 61% europejskich pracowników uznaje, że nowe technologie ułatwią im współpracę z innymi i pozwolą wykonywać obowiązki w dużo bardziej elastyczny sposób. 28% badanych przewiduje, że praca będzie odbywać się całkowicie zdalnie. Według 74% pracowników ich umowa w przyszłości będzie zawierała zapisy dotyczące elastycznego trybu pracy. A 32% jest skłonnych zgodzić się na 10% niższe zarobki, jeśli pracodawca będzie oferował możliwość łączenia pracy zdalnej i stacjonarnej. Dane pochodzą z raportu Ricoh opisanego na łamach teoriabiznesu.pl.
Spodziewajmy się zatem przede wszystkim zmian w sposobie pracy i zakresie obowiązków. Nawet, gdy sytuacja wróci do normy, wprowadzone w czasie pandemii zmiany będą miały konsekwencje i wpłyną na sposób zarządzania oraz strategię firm.