Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Reklama

Rynek pracy w Polsce na przełomie lat – wywiad z Praca.pl

rynek pracy

Dzięki staraniom i doskonałej współpracy całego zespołu  od 14 lat pomaga nam znaleźć wymarzone zatrudnienie, dostosowuje się do zmieniających trendów jakie dyktuje rynek pracy i nowych zawodów oraz do coraz  wyższych wymagań związanych z użytkowaniem stron.  Wszystkie te działania mają na celu przedstawić interesujące oferty pracy w wygodny dla użytkownika sposób. Poznajcie portal ogłoszeń o pracę – Praca.pl. 

Rynek pracy okiem portalu Praca.pl

Od ilu lat portal Praca.pl pomaga użytkownikom w szukaniu pracy ?

Nasz portal funkcjonuje na rynku usług rekrutacyjnych od 2004 roku.

Jakie usługi świadczył portal na początku swojego istnienia ? Czy został stworzony pod kątem zamieszczania ofert pracy ?

Praca.pl od początku swojego istnienia jest serwisem z ogłoszeniami o pracę.

Jakie nowe funkcje wdrażał portal na przełomie ostatnich kilku lat, dostosowując się do trendów jakie dyktuje rynek pracy związanych z poszukiwaniem pracy i pracowników ?

Na co dzień analizujemy zachowania naszych użytkowników i obserwujemy trendy związane z poszukiwaniem pracy i pracowników. Zauważamy, że coraz częściej i chętniej uczestnicy rynku pracy korzystają z urządzeń mobilnych – dostosowaliśmy więc nasz portal, tak aby można było wygodnie przeglądać oferty i aplikować również z poziomu smartfona i tabletu. Oczywiście mamy również aplikację mobilną.
Staramy się doradzać kandydatom, pełnimy rolę eksperta na rynku pracy. W sekcji kariera i rozwój publikujemy artykuły, które ułatwiają kandydatom poruszanie się po rynku pracy, podpowiadamy jak skutecznie przejść przez proces rekrutacji, komentujemy sytuację na rynku pracy.
Dbamy też o funkcjonalność naszego serwisu. Pracujemy nad działaniem wyszukiwarki, dbając o to, by dostarczała precyzyjnych i trafnych wyników, doskonalimy komunikację z kandydatami, podpowiadając dopasowane do ich profilu zawodowego oferty pracy.
Zachęcamy również do tworzenia własnego profilu zawodowego (profilu kandydata), który ułatwia aplikowanie (można z niego wygenerować CV lub aplikować samym profilem – mamy taką funkcję).
Zapewniamy oczywiście możliwość logowania się do profilu kandydata za pomocą mediów społecznościowych – to funkcjonalność doceniana szczególnie przez osoby młodsze.
Dodatkowym narzędziem, działającym od niedawna, jest kalkulator wynagrodzeń, który w szybki i prosty sposób pozwala obliczyć wynagrodzenia brutto/netto.

Jakie są najpopularniejsze zapytania wpisywane w wyszukiwarkę portalu Praca.pl ?

Najczęściej w naszą wyszukiwarkę wpisywane są miasta, w których kandydaci szukają pracy (Warszawa, Kraków, Wrocław) oraz stanowiska takie jak kierowca, księgowy, przedstawiciel handlowy.

Czy z portalu korzystają  także osoby z innych krajów ? Jeśli tak to z jakich.

Tak, głównie zza wschodniej granicy – Białoruś, Rosja, Ukraina.

Czy każdy pracodawca może zamieścić ogłoszenie w portalu Praca.pl ?

Tak, pod warunkiem, że ogłoszenie jest prawdziwe, nie narusza prawa i dotyczy legalnej pracy. Pracodawcy są przez nas weryfikowani.

Jakie formy pomocy portal oferuje osobom szukającym zatrudnienia i pracodawcom ?

Jesteśmy portalem z ogłoszeniami o pracę, poza funkcją doradczą nie pomagamy osobom szukającym zatrudnienia.
Dla pracodawców przygotowujemy kompleksowe pakiety publikacji ogłoszeń, zapewniając równocześnie dotarcie tych publikacji do odpowiednich grup kandydatów. Zachęcamy również do skorzystania z oferty prezentacji firmy w profilu pracodawcy na naszym serwisie, tak aby kandydat poza samą ofertą pracy mógł się dowiedzieć czegoś więcej o pracodawcy.

Jakie nowe metody pozyskiwania pracowników stosują obecnie pracodawcy ?

Portale rekrutacyjne cieszą się mocną pozycją na rynku, pracodawcy korzystają z nich bardzo chętnie, ze względu na bezpośrednie dotarcie do osób poszukujących pracy. Pracodawcy, w obliczu wyzwań, jakie przynosi im obecna sytuacja na rynku i rosnące trudności ze znalezieniem pracowników, stawiają na budowanie wizerunku dobrego pracodawcy i coraz częściej dają temu wyraz już na poziomie ogłoszeń, oferując różnego rodzaju benefity, coraz częściej podając proponowane wynagrodzenia i odsłaniając zalety pracy w ich firmie.

Dla kogo obecna sytuacja jaką dyktuje rynek pracy jest bardziej niekorzystna ? Dla osób szukających zatrudnienia czy osób szukających pracownika?

Wszystko zależy od  tego jakie branże weźmiemy pod uwagę. Ważna jest też wielkość miejscowości. W sektorze IT, w dużych miastach, to pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników. Podobnie jest w przypadku pracowników fizycznych (głównie w branży budowlanej), sprzedawców, a także pracowników obsługi klienta. Natomiast jeśli przyjrzymy się np. administracji biurowej w mniejszych miejscowościach (szczególnie w województwach o najwyższym poziomie bezrobocia – kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, podkarpackim) to zauważymy, że trudności leżą po stronie pracowników.

Portal Praca.pl funkcjonuje na rynku usług rekrutacyjnych od 2004 roku.

Czy portal Praca.pl współpracuje z Urzędami Miast, Uniwersytetami lub innymi ośrodkami ? Jeśli tak to w jaki sposób ?

Współpracujemy głównie z biurami karier uczelni wyższych, dostarczając wydawany przez nas co roku Poradnik Praca.pl (https://www.praca.pl/poradnik/2018/) oraz patronując wydarzeniom z obszaru HR (głównie targom pracy).

Czym portal wyróżnia się na tle innych stron oferujących przeglądanie ofert pracy ?

Stawiamy na transparentność i otwartość, cały czas doskonaląc nasz system komunikacji z użytkownikiem. Ścieżka aplikowania jest bardzo prosta i krótka. Dbamy też o to, żeby kandydat otrzymywał od nas rekomendowane oferty, dopasowane do jego profilu zawodowego.
Praca.pl to też eksperci na rynku pracy – mamy rozbudowaną sekcję poradnikową, w której znajdują się nie tylko porady dotyczące CV czy rozmowy kwalifikacyjnej, ale także szeroka tematyka rynku pracy od strony kandydata oraz pracodawcy.

Jakie nowe funkcje planujecie wprowadzić dostosowując się do panujących trendów związanych z poszukiwaniem zatrudnienia ?

Nie możemy zdradzać naszych planów, jednak możemy obiecać, że będziemy starali się nadążyć za trendami, wsłuchując się w potrzeby kandydatów i pracodawców.

.Wypowiedź: Aleksandra Wesołowska, portal Praca.pl.

Powiązane artykuły

Poszukując przodków – o rynku usług genealogicznych w Polsce

teoriabiznesu.pl

Franczyza z PPHU „Wojtex” – największym operatorem franczyzowym

teoriabiznesu.pl

Targi Pracy Kariera IT we Wrocławiu

teoriabiznesu.pl