Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Franczyza Reklama Wideo

Pomysł na biznes – firma sprzątająca

pomysł na biznes - firma sprzątająca

Założenie firmy sprzątającej może być dobrym pomysłem na biznes pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. W tym celu musimy stworzyć odpowiedni biznesplan. Na co zwrócić uwagę zakładając taką firmę?

Co będziesz sprzątać?

firma sprzątająca

Firma sprzątająca daje wiele możliwości. Oto kilka przykładów:

  • Sprzątanie domu
  • Sprzątanie obiektów biurowych
  • Czyszczenie okien
  • Czyszczenie dywanów
  • Czyszczenie pojazdów
  • Sprzątanie piwnic i magazynków
  • Ogólne sprzątanie mieszkań
  • usługi w ramach firmy sprzątającej
    Usługi jakie można wykonywać w ramach firmy sprzątającej

Branża jaką jest firma sprzątająca, może być dobrym pomysłem na biznes ze względu na:

Zapotrzebowanie

W związku z tym, że powstaje coraz więcej obiektów, na usługi związane ze sprzątaniem jest coraz większe zapotrzebowanie. Mogą one dotyczyć obsługi zarówno gotowych obiektów, jak i uporządkowanie ich tuż po budowie.

Czas pracy i szkolenia

Posiadanie firmy sprzątającej nie wymaga specjalnego szkolenia. Dodatkowo takie usługi można wykonywać w określonych przez siebie godzinach – na przykład sprzątanie biurowców odbywa się przeważnie w godzinach popołudniowych – co może pozwolić pogodzić obecną pracą z nową działalnością, w szczególności gdy początkowo klientów jest mniej.

Kapitał początkowy

Otwarcie firmy sprzątającej wymaga niewielkiego kapitału początkowego. Pierwsze zlecenia mogą być wykonywane za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi. W miarę upływu czasu, kolejne prace mogą być bardziej wymagające, co przekłada się na cenę urządzeń.

Jak otworzyć firmę sprzątającą?

Rozpoczynając działalność firmy sprzątającej, przed pozyskaniem pierwszego klienta należy zadbać o kilka podstawowych elementów.

Biznesplan

Pierwszym z nich jest odpowiednio przygotowany biznesplan. Szczegółowy plan działania firmy sprzątającej przedstawi wszystkie procedury, których należy się trzymać, aby osiągnąć cel firmy. Powinien on zawierać informacje finansowe, w tym wydatki oraz zestawienie dochodów.

Jeżeli przyszły przedsiębiorca stara się o dofinansowanie, biznesplan może stanowić dokument na podstawie którego pożyczkodawca zadecyduje o jego przyznaniu. Dlatego tak ważne jest, aby był on przygotowany rzetelnie.

Założenie firmy i niezbędne pozwolenia

Kolejnym punktem jest założenie działalności gospodarczej, a także uzyskanie stosownych pozwoleń. Robimy to w odpowiednim urzędzie lub przez internet. Konieczne może być zgłoszenie się do ZUSu, a także wizyta w Urzędzie Skarbowym. Przyszły przedsiębiorca musi zdecydować jaką formę opodatkowania wybierze oraz czy będzie płatnikiem VAT. Jeśli potrzebuje on jakiegokolwiek rodzaju licencji lub zezwoleń na prowadzenie działalności, musisz je uzyskać przed wykonaniem pierwszego zlecenia.

Konto firmowe

Aby transakcje finansowe były możliwe, przedsiębiorca potrzebuje konta firmowego. Mniejsze operacje mogą być rozliczane za pomocą gotówki, jednak warto pomyśleć na otwarciem firmowego konta. Dzięki temu, bez problemu przedsiębiorcy regulują należności względem Urzędu Skarbowego oraz ZUS.

Ubezpieczenie

ubezpieczenie
Ubezpieczenie od nieszczęśliwego wypadku

Ubezpieczenie swoje, pracowników, a także firmy, to rozwiązanie które może być szczególne korzystne podczas wykonywania niektórych zleceń. Mogą one wymagać użycia niebezpiecznych narzędzi mechanicznych, lub mniej skomplikowanych przyrządów takich jak na przykład drabina.
Ubezpieczenie chroni nas oraz naszych pracowników przed stratami finansowymi jakie powstały na skutek uszkodzenia mienia naszego klienta. Zaleca się także, aby przedsiębiorca posiadał kontakt do sprawdzonego prawnika, który może się przydać przy spornych sprawach, na przykład rozliczeniach za wykonane usługi.

Księgowość – online, lub stacjonarna

Każda działalność gospodarcza – bez względu na wybór formy opodatkowania – jest rozliczana z Urzędem Skarbowym. Przedsiębiorca może sam wysyłać deklaracje do ZUSu lub innych urzędów, jednak konieczne może być skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. Istnieje kilka możliwości. Właściciele firm korzystają z księgowości online, a także z usług biur stacjonarnych. Obie te opcje mają swoje wady i zalety. W wypadku biur stacjonarnych, przedsiębiorca może osobiście porozmawiać z księgowym, lub księgową odpowiedzialną za rozliczenia firmy.

Reklama firmy i strona internetowa

Każda firma – w szczególności na początku swojej działalności – musi się zareklamować. Można to zrobić na wiele sposobów, a do najpopularniejszych z nich może należeć:

  • kolportaż ulotek
  • reklama w sieci (pozycjonowanie strony, portale branżowe, portale ogłoszeniowe) – Jest to punkt na który w szczególności warto zwrócić uwagę, a to ze względu na to, że większość klientów będzie właśnie tam szukało wykonawców usług.
  • lokalna prasa i radio
  • wizytówki
  • media społecznościowe (na przykład reklama fanpage skierowana na rynek lokalny)
  • Google Moja Firma

Obecnie większość firm posiada stronę internetową, na której można podać więcej szczegółów dotyczących usług świadczonych przez firmę sprzątającą, a także cennik i dane kontaktowe. Dobrze wykonana strona www może sprawić, że firma zyska wiarygodność w oczach potencjalnych klientów.

Konkurencja

Badanie rynku pod kątem konkurencji to kolejny ważny punkt, który należy uwzględnić podczas otwierania działalności gospodarczej, w tym wypadku firmy sprzątającej. Warto przejrzeć portale ogłoszeniowe, wyszukiwarki internetowe oraz media spolecznościowe, w celu zorientowania się, ile firm wykonuje podobne usługi. Analiza konkurencji pomoże także przygotować przystępny dla klienta cennik.

Ceny usług

Cennik usług sprzątających będzie uzależniony od kilku czynników. Warto zaznaczyć, że różni się on w zależności od miejsca w jakim wykonuje się usługę. Na ostateczną cenę usługi może złożyć się:

  • czas poświęcony na wykonanie usługi
  • wydatki na środki czystości i sprzęt
  • transport
  • wynagrodzenie dla pracowników
  • zakup sprzętu do sprzątania

Odpowiednio przygotowany biznesplan powinien zawierać listę niezbędnych narzędzi, jakie będą potrzebne do wykonania usług sprzątających. W tym wypadku warto zainwestować w lepszy jakościowo sprzęt.
W jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?

Początkowo mogą to być podstawowe narzędzia takie jak:

środki czyszczące

  • Odkurzacz przemysłowy
  • Miotły
  • Wiadra
  • Wycieraczki gumowa
  • Szufelki i szczotki
  • Szczotka toaletowa
  • Ręczniki papierowe
  • Przedłużacze
  • Preparaty do czyszczenia mebli
  • Środki chemiczne
  • Worki na śmieci
  • Odzież robocza
  • Gumowe rękawiczki i maski
  • Wózki transportowe
  • Dostęp do bieżącej wody (na przykład baniaki)
wyposażenie firmy sprzątającej
wyposażenie firmy sprzątającej

Własna firma czy franczyza?

Przyszły przedsiębiorca może zastanawiać się, czy zakładać firmę od podstaw, czy skorzystać z oferty franczyzodawcy. Obie możliwości mają swoje wady i zalety. W drugim wypadku ważne jest, aby dokładnie przeanalizować umowę. Najlepiej jest to zrobić z doświadczoną osobą.

W wypadku franczyzy, przedsiębiorca otrzymuje gotowy model biznesowy i liczne szkolenia. Dzięki temu może on zacząć działać praktycznie od razu. Jeżeli franczyzodawca działa także w innych miastach, lub posiada wiele oddziałów, jego nazwa jest już rozpoznawalna i kojarzona ze sprawdzonym i rentownym biznesem. Dzięki temu franczyzobiorca jest natychmiast skojarzony z rozpoznawalną marką. Wiele firm oferujących sprawdzony biznes oferuje pomoc w działaniach marketingowych. Organizują oni na przykład kampanie reklamowe, promujące markę w całej Polsce. Może się także okazać zbędne otwieranie własnej strony internetowej, ponieważ kolejna placówka będzie dopisana do listy obecnych franczyzobiorców na stronie głównej przedsiębiorstwa.

Warto zwrócić uwagę na początkowe koszty prowadzenia działalności pod szyldem franczyzodawcy. Może się na nie składać opłata początkowa, a także miesięczna oplata stała, lub uzależniona od zysków. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, jakich przepisowy należy przestrzegać i z jakich zobowiązań się wywiązywać względem franczyzodawcy.

Artykuł przygotowany przy współpracy z https://sprzatamy-krakow.pl/

Zobacz także: Pomysł na biznes

Powiązane artykuły

Pomysł na biznes lub franczyza – otwieramy lokalną siłownię

teoriabiznesu.pl

Franczyza z firmą Regus – dostawcą elastycznych przestrzeni do pracy

teoriabiznesu.pl

Pomysł na biznes w 2021 roku

teoriabiznesu.pl