Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Ubiór w pracy – czy przestrzegamy dress code? Raport portalu Praca.pl

dress code

Portal Praca.pl przygotował raport na temat dress code oraz jego przestrzegania w miejscu pracy. Co to jest dress code? Ilu pracowników przestrzega zasad ubioru w miejscu pracy? Raport wskazuje, że przestrzeganie pozornie prostych zasad, jest nieraz trudne do zrealizowania szczególnie w upalne dni.

Co to jest dress code?

Dress code jest to zasada ubioru, który obowiązuje na danym stanowisku pracy. Dostosowanie ubioru do okazji to jeden z elementów savoir-vivre. To w jaki sposób powinniśmy się prezentować na spotkaniach lub w firmie zależy od miejsca gdzie się znajdujemy, na przykład regionu czy kraju. Inna kultura lub inna religia, to także inna zasada ubioru czyli dress code.

Dress code a upalne dni

Zasady ubioru są łatwe w zrozumieniu, jednak gorzej z ich przestrzeganiem szczególnie w upalne dni. Portal Praca.pl na podstawie ankiety stwierdził, że temperatury w tym roku nie sprzyjają strojom biznesowym. Wynik wskazuje, że niespełna 20% ankietowanych osób przestrzega zasad dotyczących stroju w pracy.

W okresie letnim, a w szczególności podczas tegorocznych upałów, pracownicy wybierają krótkie spódnice/sukienki i spodnie, sandały, klapki. Ulgę przynoszą stroje z prześwitującego materiału oraz odsłaniające ramiona.

Portal Praca.pl na podstawie ankiety stwierdził, że temperatury w tym roku nie sprzyjają strojom biznesowym. Wynik wskazuje, że niespełna 20% ankietowanych osób przestrzega zasad dotyczących stroju w pracy.

praca.pl

Przestrzeganie zasad ubioru

Pracownik powinien zdawać sobie sprawę, że pracodawca ma prawo wymagać przestrzegania konkretnych zasad ubioru w miejscu pracy. W tym celu należy zamieścić odpowiedni wpis w regulaminie. Dotyczy to zarówno służbowych uniform (taki jak przeważnie spotykamy w bankach), jak i ogólnych zasad ubioru w pracy.

Zobacz także: Etyka w biznesie

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Spotkanie rekrutacyjne to czas, kiedy o naszym zatrudnieniu może zadecydować pierwsze wrażenie pracodawcy. Nasz wygląd i ubiór w tym momencie jest bardzo ważny. Jak jednak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli na dworze doskwiera upał?

Na to pytanie odpowiada portal praca.pl: Jeśli wybieramy się na rozmowę o pracę i doskwiera nam wysoka temperatura warto ubrać się w stylu smart casual, np. koszulę i spodnie/spódnicę za kolano (w przypadku Panów niekonieczny jest tutaj krawat czy marynarka). Pamiętamy, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a rekruter ocenia nas w ciągu zaledwie 10 sekund na podstawie tego jak wyglądamy – warto zatem się postarać.

Praca.pl – jest to portal rekrutacyjny posiadający około 25 000 aktywnych ogłoszeń dziennie, a baza zawiera 1,8 miliona zarejestrowanych użytkowników.

Wywiad na temat rynku pracy dostępny jest po tym linkiem: Rynek pracy na przełomie lat

Powiązane artykuły

Różne okazje – jedna sukienka Lavard Woman

teoriabiznesu.pl