Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Pożyczki pod zastaw nieruchomości lub auta

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Pożyczki pod zastaw to rozwiązanie dzięki któremu pożyczkobiorca może uzyskać większy kredyt lub lepsze warunki kredytowania. Zabezpieczeniem dla banku lub instytucji pozabankowej w takim wypadku może być na przykład mieszkanie, dom, działka lub samochód. Na czym polegają pożyczki pod zastaw nieruchomości lub auta? Czy każdy może z nich skorzystać? Jak otrzymać taki kredyt?

Pożyczka pod zastaw

Będąc właścicielem nieruchomości, możesz ubiegać się o pożyczkę pod zastaw na lepszych warunkach, niż podczas brania, na przykład kredytu gotówkowego. Oznacza to, że zabezpieczeniem dla banku jest w tym momencie Twoja nieruchomość. Kwota jaką zaproponuje nam instytucja finansowa jest znacznie większa i korzystniejsza niż w wypadku kredytu gotówkowego. Warto zaznaczyć, że w dalszym ciągu jesteś jej właścicielem i możesz z niej korzystać pod warunkiem regularnego spłacania rat. Oprócz mieszkania takim zabezpieczeniem może być także inna nieruchomość, na przykład dom, działka lub obiekt gospodarczy czy teren rolny.

Zalety pożyczki pod zastaw mieszkania

Jakie są konkretne zalety pożyczek pod zastaw mieszkania lub innej nieruchomości?

Wyższa kwota kredytu

Jak już wspomniano wcześniej, osoba ubiegająca się o kredyt otrzyma znacznie większą sumę pieniędzy niż jest to w wypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego. O jakich kwotach tutaj mowa? Tradycyjny kredyt gotówkowy wiąże się z ryzykiem dla banku. Udzielenie go osobie, która wykazała znaczny dochód, nie oznacza że w przyszłości nie będzie problemów z odzyskaniem całej kwoty pożyczki. Pożyczkobiorca może stracić dobrze płatną pracę, a odsetki będą na tyle duże, że nie będzie w stanie ich spłacić. Kwoty kredytów gotówkowych są zdecydowanie niższe, niż przy kredytach pod zastaw ( kredytach hipotecznych ). Warto zaznaczyć, że w wypadku tych drugich, klient może uzyskać nawet 80% wartości swojej nieruchomości.

Na dowolny cel

Podobnie jak to jest w wypadku kredytu gotówkowego, pożyczkobiorca otrzyma od instytucji bankowej lub pozabankowej kredyt na dowolny cel. Oznacza to, że z jego pomocą może wyremontować dom, kupić drugą nieruchomość lub samochód. Często zdarza się, że klienci zaciągają takie pożyczki na zakup drugiej nieruchomości, którą na przykład przeznaczają na wynajem. W takim wypadku osoba wynajmująca mieszkanie, spłaca ratę zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Niższe oprocentowanie to niższe raty

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są z reguły bardziej opłacalne, jeśli chodzi o wysokość rat. Jest to spowodowane wielkością rat, które z reguły są niższe, niż przy tradycyjnych kredytach gotówkowych. Dzieje się tak za sprawą niższego oprocentowania nawet o 40 procent w porównaniu z tradycyjnym kredytem.

Warunku uzyskania kredytu pod zastaw

Jak jednak uzyskać pożyczkę pod zastaw? Czy każdy może się o nią starać? Co zrobić jeśli nie mam swojej nieruchomości?

Jeżeli osoba chcąca wziąć kredyt nie posiada własnej nieruchomości, może skorzystać z pomocy osoby która posiada mieszkanie i zgodzi się, aby jej nieruchomość stanowiła zabezpieczenie dla kredytu. Niestety jest to bardzo ryzykowne dla takiej osoby, dlatego takie formy pomocy zdarzają się niezwykle rzadko.

Oferta firmy pozabankowej

Przyjrzyjmy się przykładowej ofercie jednej z firm pozabankowych oferujących pożyczki pod zastaw mieszkania. Świadomie nie podajemy nazwy, ponieważ nie mamy na celu promować jakiejkolwiek instytucji bankowej lub pozabankowej udzielającej takie kredyty.

W wypadku wyżej wymienionej pożyczki, instytucja musi mieć wgląd w dokumenty 24h na dobą przed zawarciem transakcji. Dodatkowo potrzebny jest do tego podpis notariusza. Instytucja pozabankowa o której piszemy, może pożyczyć od 30 tysięcy do nawet 5 milionów złotych, a okres kredytowania to od 3 miesięcy do 10 lat. Dodatkowo z takiej formy kredytowania może skorzystać przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Podobnie jak w wypadku kredytu gotówkowego, istnieje możliwość odroczenia spłaty kapitału i odsetek. Nie potrzeba zaświadczeń z ZUS oraz z Urzędu Skarbowego. Nie jest wymagany także odpis z BIKu, a zabezpieczeniem może być mieszkanie lub inna nieruchomość.

Przy zawieraniu umowy z instytucja pozabankową, warto zwrócić uwagę na warunki pożyczki, które są znacznie gorsze od tych jakie oferuje bank. Może to być zarówno czas spłaty jak i oprocentowanie.

Dokumenty

Jakie dokumenty należy przedstawić, aby potwierdzić prawo do własności mieszkania?
Przede wszystkim należy przedstawić akt notarialny, który potwierdza nabycie danej nieruchomości oraz odpis księgi wieczystej. Dodatkowym wymogiem może być przedstawienie aktu darowizny, zdjęcie lub wycena nieruchomości.
Nie zabraknie także pytania o nasza pracę, średnie dochody, wyciągi z konta oraz miesięczne zobowiązania.

Powiązane artykuły

Firmy zadłużają się na potęgę!

teoriabiznesu.pl

Pośrednik nie taki straszny jak go malują.

teoriabiznesu.pl

Chwilówka przez Internet – jak się o nią postarać?

teoriabiznesu.pl