Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Dlaczego wygodny fotel to klucz prowadzenia biznesu z domu?

fotele biurowe

Prowadząc swój biznes z domu, każdego dnia jest się zmuszonym do spędzania wielu godzin przed komputerem. Dzięki tym urządzeniom załatwić można właściwie wszystko – komunikację z klientem, opłacenie zaległego podatku, czy nawet założenie własnej działalności gospodarczej. Dlaczego podczas wszystkich tych ważnych działań nie można zapomnieć o wygodnym fotelu?

Codzienna praca ma istotny wpływ na zdrowie

Zakładając, że średnio spędza się w pracy 8 godzin przez 5 dni w tygodniu, w ciągu miesiąca na obowiązki zawodowe poświęca się 160 godzin, a w ciągu roku prawie 2 tysiące. Tak duża ilość czasu wraz z regularnością może mieć istotny wpływ na zdrowie. Największym światowym problemem odnoszącym się do tego zagadnienia jest aktualnie wpływ siedzącej pracy przy biurku na dolegliwości i choroby kręgosłupa.

Wszystkie mięśnie w ciele wymagają odpowiedniego dotlenienia, które zapewnia im ruch. Kiedy na długi czas pozostają one w jednej pozycji, kurczą się i napinają, co prowadzi do tak powszechnego dziś bólu kręgosłupa. Specjaliści uważają, że nawet 80 % chorób kręgosłupa związana jest z niewłaściwą postawą ciała podczas wielogodzinnej pracy przy biurku. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ból kręgosłupa potrafi znacznie utrudniać, a nawet całkowicie uniemożliwiać normalną pracę i codzienne czynności. Nie warto się spowalniać, obciążać swojego organizmu i narażać się na trwałe zwyrodnienia wymagające długotrwałej rehabilitacji.

Ergonomia pracy – co to takiego i dlaczego należy zwracać na nią uwagę?

Ergonomia pracy to dostosowanie stanowiska pod możliwości psychofizyczne człowieka, który ma wykonywać przy nim swoje obowiązki. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Ergonomia pracy zapewnia między innymi:

  • oszczędność energii, siłę do wykonania większego nakładu pracy;
  • lepsze zdrowie i samopoczucie;
  • obniżone ryzyko wypalenia zawodowego;
  • obniżone ryzyko chorób zawodowych.

Warto pamiętać, że ergonomiczne stanowisko pracy powinno zostać dopasowane pod konkretną osobę, która będzie z niego korzystać. Warunki pracy powinny delikatnie różnić się zależnie od indywidualnych cech takich jak wzrost czy inne wymiary ciała, a także osobiste preferencje. Ludzie potrafią znacznie różnić się od siebie pod kątem cech zewnętrznych, zatem materiały, które mają odpowiadać za ich wygodę, zawsze powinny być dobierane indywidualnie.

Wygodny i ergonomiczny fotel – jak wybrać właściwy model?

Jak dobrze widać na stronach takich, jak skapiec.pl/cat/720/1.0, wybór foteli do pracy jest naprawdę szeroki. Wybierając model dla siebie, należy wziąć pod uwagę następujące cechy:

  • regulacja wysokości siedziska powinna pozwalać na swobodne położenie stóp płasko na podłodze, jednocześnie utrzymując kąt 90 stopni w zgięciu kolana;
  • głębokość siedziska odpowiada w dużej mierze za wygodę, dlatego nie może być zbyt mała – najlepiej, jeśli kończy się w 2/3 długości uda;
  • wysokość oparcia odpowiada za podparcie kręgosłupa – z reguły im jest wyższa, tym lepiej, choć w modelach foteli z zagłówkiem dobrze jest sprawdzić, czy jest on na odpowiedniej wysokości;
  • regulacja przechylenia oparcia daje dużą swobodę w kwestii wyboru najwygodniejszej dla siebie pozycji – w droższych modelach foteli daje ona także możliwość zablokowania ruchów oparcia w jednej lub kilku pozycjach.

Fotele przeznaczone do pracy przy biurku wyposażane są w różnego rodzaju mechanizmy służące do regulacji ich poszczególnych części. Im jest ich więcej, tym dokładniej można dopasować fotel do wymagań konkretnej osoby, dbając jednocześnie o ergonomię i wygodę jej pracy.

Powiązane artykuły

Jak wybrać dobry fotel biurowy?

teoriabiznesu.pl