Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Startupy Technologie

Technologia na pomoc w walce z koronawirusem – innowacja w 2 tygodnie

technologia koronawirus
Z zapytaniem i prośbą o stworzenie aplikacji przyczyniającej się do walki z pandemią zwróciła się do Startup Development House nigeryjska firma Grace Lake Partners (GLP). Jak wszyscy doskonale wiemy, wirus rozprzestrzenia się tym szybciej, im częściej zbieramy się w dużych grupach, więc warto robić to jak najrzadziej. Dzięki aplikacji SocialHealth możemy zdalnie umówić się na wizytę u lekarza, nawet odbyć wideorozmowę ze specjalistą, czy dostać elektroniczną receptę. To pierwsza taka aplikacja, która zagościła w Nigerii.

Innowacja w jedyne dwa tygodnie?

Tak krótki czas realizacji wydaje się nie do osiągnięcia, ale Startup Development House podołał temu zadaniu. Już w czasie nie dłuższym niż da tygodnie, aplikacja została wprowadzona w proces produkcyjny. Ten przykład pokazuje nam, że do stworzenia nowoczesnego i pomocnego społecznie oprogramowania wystarczają niewielkie zasoby, a czas realizacji może być tak ekstremalnie krótki, dzięki kluczowemu zwinnemu podejściu — tak zwanemu agile management.

Proces tworzenia i priorytety

W jaki sposób możliwym jest zaprojektowanie, a także wdrożenie do produkcji tak ważnej aplikacji w jedyne dwa tygodnie? Na pewno nieocenione było doświadczenie w kreowaniu rozwiązań IT dla firm startupowych. Kluczowym czynnikiem jest zapoznanie się z dokładnymi potrzebami klienta, użycie do tego właściwych technologii oraz jak najszybsze wprowadzenie działających wersji oprogramowania — prototypów. Innowacyjną technologię można było osiągnąć, mając na myśli najważniejsze aspekty aplikacji i wybierając jak najprostsze rozwiązania. Przy SocialHealth najmniej ważny był design, czyli wygląd, a dużo istotniejszym było, aby jak najprędzej stworzyć stabilną wersję aplikacji oraz, aby każdy pacjent i lekarz miał do niej wolny dostęp.

Bezpieczeństwo aplikacji na równi z prostotą obsługi i dostępnością

Dzięki swojemu doświadczeniu we wdrażaniu innowacyjnych technologii do wielkich korporacji firma Startup Development House była w stanie stworzyć również wysoce bezpieczną aplikację dla wszystkich jej użytkowników. Jest to aplikacja typu Progressive Web App (PWA), do której dostęp masz ze swojej przeglądarki, a więc nie ma potrzeby pobierania jej z Google Play, bądź App Store. Jak omawialiśmy wcześniej, jednym z kluczowych zadań było uproszczenie aplikacji, co przejawia się w procesie rejestracji lekarzy i pacjentów, podawania objawów, planowania wizyt, jak również przepisywania leków i wypisywaniu recept. Dodatkowo oprogramowanie to działa świetnie również przy bardzo słabym połączeniu internetowym, co jest niezwykle ważne, bo dostęp do dobrego pasma internetowego nie jest tak łatwy w Nigerii. Startup Development House wziął pod uwagę również wymaganie nigeryjskiej firmy, aby e-recepta zawierała podpis lekarza. Dzięki ciężkiej pracy już w dwa tygodnie powstała aplikacja, która jest przyjazna dla użytkowników, jak i bezpieczna w każdym calu. Każdy połączenie, jak i wszystkie dane klientów są szyfrowane, aby zapewnić całkowitą ochronę.

Technologiczne nowinki w dobie pandemii

Nigeria boryka się z chorobami zakaźnymi od dawna, nie licząc nawet pandemii, o której słyszymy w ostatnich miesiącach i którą odczuwamy w codziennym życiu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby w przychodniach przebywały wyłącznie te osoby, które naprawdę powinny się tam znajdować. Jednak aplikacja, której artykuł był do tej pory poświęcony, nie jest jedyną innowacją, którą rządy muszą wprowadzić, aby życie w czasach epidemii było łatwiejsze. Bardzo dużo firm musiało stworzyć możliwości pracy zdalnej dla swoich pracowników. Wiele aspektów gospodarki boryka się z problemami: gastronomia, sprzedaż artykułów spożywczych, czy usługi finansowe dotkliwie odczuwają kryzys. Wszyscy, którzy zawczasu zainwestowali w usługi internetowe, są zdecydowanie dziś lepiej przygotowani, aby sprostać trudnym czasom. Dla tych, którzy z tym zwlekali, bardzo istotna będzie szybka decyzja o nawiązaniu współpracy z partnerem, dzięki któremu wspólnie będą mogli opracować nową koncepcję produktu, przygotować prototyp, a następnie wdrożyć z powodzeniem nowe rozwiązania.

Poszukiwania właściwego partnera

Nie bez powodu lekki uśmiech pojawił się na Twojej twarzy. Choć nie jest to pytanie stricte matrymonialnej maści, długość partnerstwa biznesowego często przewyższa międzyludzkie relacje. Choć oczywiście jeśli ma to być związek krótki, ustalamy to już na początku.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze partnera biznesowego?

Na początek warto byłoby przeczytać portfolio wybranka, aby sprawdzić ilość i jakość zrealizowanych projektów, oraz opinie klientów. Jest to bardzo ważny element tak zwanego due diligance. Aby mieć większą pewność, że firma ta potrafi z powodzeniem łączyć szybkie metody opracowywania i realizacji projektów z rosnącymi potrzebami biznesowymi, warto sprawdzić, czy posiada doświadczenie w pracy z firmami startupowymi, jak i większymi koncernami.

Obecnej dobie biznesu widzimy bardzo dynamicznie zmieniające się środowisko, które często wykorzystuje nowoczesne metody, jak Agile, czy Scrum, aby projekt został dostarczony w nadanym wcześniej czasie i budżecie. Warto więc, aby nasz przyszły partner był obeznany w nowych technologiach — upewni nas to w zaufaniu o szybkość i jakość realizacji.

Aby firma miała nasze zaufanie warto, aby zatrudniała wielu dobrych specjalistów — developerów, product designerów, product managerów, strategów produktowych, czy testerów jakości. Projekt będzie udany wtedy, gdy kompetencje wielu zdolnych osób będą ze sobą współgrały.

Warto, aby przyszły partner biznesowy miał doświadczenie w projektach międzynarodowych. Sprawia to, że wykonawca łączy bezpieczeństwo z dobrą komunikacją. Ciągłość pracy i powodzenie projektu często zależy od umiejętności efektywnej pracy zdalnej, a praca w zagranicznych projektach daje nam podstawę sądzić, że przyszły partner nie ma z tym problemu.

Jako że mamy naglący czas, musimy powoli odchodzić od trwających długo testów i aplikacji, które są tworzone z dbałością o każdy najmniejszy szczegół, aby nie odstępował od idealistycznej wersji w głowie pomysłodawcy. Warto, jak firma Startup Development House, tworzyć działające prototypy jak najszybciej, aby biznesy mogły funkcjonować najstabilniej, jak jest to możliwe w tych trudnych czasach.

Powiązane artykuły

4 maja – Otwarte centra handlowe, hotele i biblioteki

teoriabiznesu.pl

Wytyczne dla funkcjonowania siłowni i klubu fitness w trakcie epidemii SARS-CoV-2

teoriabiznesu.pl

Santander, mBank i PKO ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami SMS

teoriabiznesu.pl