Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Nowe oszustwo: „na BlaBlaCar”. Ostrzeżenie CERT Polska

oszustwo

Zbliża się sezon wyjazdów i podróży. Cyberoszuści opracowali nowy schemat oszustwa, którego ofiarą padają użytkownicy portalu BlaBlaCar.

CERT Polska ostrzega

CERT Polska ostrzega o nowym schemacie oszustwa, które skierowane jest do użytkowników portalu BlaBlaCar. Przestępcy zaczęli zamieszczać na nim fałszywe ogłoszenia, zachęcające do wspólnych przejazdów na popularnych trasach.

Podróżni po zaakceptowaniu oferty otrzymują od fałszywego kierowcy wiadomość z propozycją opłaty przejazdu kartą płatniczą przez stronę internetową. Pod podanym przez oszusta linkiem znajduje się fałszywa strona przypominająca prawdziwy portal BlaBlaCar.

Z informacji CERT wynika, że strona w pierwszym kroku wymaga potwierdzenia przejazdu przez wpisanie danych osobowych, a następnie podania danych karty płatniczej wraz z kodem CVV. To pozwoli przestępcom ukraść ofiarom pieniądze z konta.

Jak widać, nie jest to zupełnie nowy mechanizm, w porównaniu do ostatnich popularnych oszustw takich jak: „na kuriera”, „na zablokowane ogłoszenie”, czy też „na niedopłatę faktury”. Zmienił się tylko obszar działania. Chociaż przestępstwa tego rodzaju wydają się banalne i oczywiste, to starania cyberoszustów wciąż przynoszą efekty, a ludzie dają się oszukiwać.

„Obserwujemy nowy schemat oszustwa skierowany przeciwko osobom korzystającym z portalu BlaBlaCar. Przestępcy zaczęli zamieszczać na nim fałszywe ogłoszenia wspólnych przejazdów na popularnych trasach.”-taką informację zamieścił CERT Polska na Twiterze 9 marca br.

CERT Polska przypomina, że wszystkie podejrzane wiadomości oraz strony można zgłaszać na stronie incydent.cert.pl.

Powiązane artykuły

„SPRAWDZAJ, CZYTAJ, PYTAJ!” – kampania społeczna UOKiK

teoriabiznesu.pl

Oszustwa z użyciem syntetycznej tożsamości – kradzież na miarę XXI wieku

teoriabiznesu.pl

Pranie pieniędzy – czym jest i na czym polega?

teoriabiznesu.pl