Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Wielki sukces BLIK’a – prawie 9 mld zł wypłat w internecie w II kwartale 2020 roku

Blik platności

BLIK to nowatorski sposób płatności, który zdobył zaufanie Polaków, jest niezwykle wygodny i szybki. Liczba oraz wartość transakcji opłaconych tą metodą w internecie zyskała wiele również przez sytuację pandemiczną w naszym kraju, czego skutkiem było zmniejszenie zainteresowania zakupami stacjonarnymi i przeniesienie zakupów (nawet tych niezbędnych – spożywczych) do sieci.

W drugim kwartale 2020 roku klienci, wykorzystując BLIK’a zrobili zakupy o wartości 8,58  mld zł. Trzy czwarte wszystkich transakcji BLIKIEM realizowanych jest w internecie, dla porównania Narodowy Bank Polski opublikował dane dla kart płatniczych po drugim kwartale 2020 roku. Wynika z nich, że klienci zapłacili nimi w tym czasie 33,6 mln razy.

Zobacz także: Co to jest BLIK?

„W drugim kwartale br. było ich 73 miliony. Pod tym względem BLIK już znacznie wyprzedził karty płatnicze.”

Wykres pierwszy przedstawia porównanie liczbę transakcji pomiędzy metodą BLIK, a kartami płatniczymi

blik kontra płatność kartami

Wykres drugi porównuje wartości transakcji pomiędzy dwiema sposobami. W drugim kwartale znacząco wzrosła ich wartość.

blik w ecommerce

BLIK, a karty płatnicze

Blik to stworzony w lutym 2015 r. system płatności mobilnych, za którym stoi spółka Polski Standard Płatności (PSP), w ciągu trzech lat działania tego systemu wyprzedził on karty płatnicze w liczbie transakcji w sieci. Od 2018 roku dystans między oboma sposobami płatności cały czas się powiększał. Prawdziwa ekspansja nowatorskiej metody BLIK w sieci przypadła na rok 2019, wtedy zaczęła ona dominować nad kartami, wynika to głównie z tego, że społeczeństwo zaczęło doceniać przede wszystkim szybkość i intuicyjność tej metody.

„Szacujemy, że dziś udział BLIKA w wartości rynku e-commerce w Polsce może sięgać już nawet 60 proc. i stale rośnie. Bez wątpienia jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób kupowania w internecie. A dzięki temu, że użytkownik nie musi pozostawiać w sieci żadnych danych płatniczych – jest także bardzo bezpieczny”

Dariusz Mazurkiewicz Prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

źródła:

 

Opracował: Kacper Dubicki

Powiązane artykuły

Co to jest kod BLIK i jak działa

teoriabiznesu.pl

Bank Millennium oferuje płatność zbliżeniową kodem BLIK

teoriabiznesu.pl

Karta bankomatowa – do czego służy i jakie usługi obsługuje?

teoriabiznesu.pl