Wielu polskich przedsiębiorców, boryka się z zadłużeniem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Brak uregulowania składek w terminie niesie za sobą konsekwencje. Zastanawiasz się jak spłacić długi w ZUSie? Sprawdź skuteczne rozwiązania, w tym kredyt na spłatę ZUS.
Co się stanie, jeśli mam zaległości w stosunku do ZUS?
Obowiązkiem osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, jest odprowadzanie składek w ustalonej kwocie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn tego nie zrobisz, musisz liczyć się z wieloma konsekwencjami, takimi jak:
1.Naliczenie odsetek karnych
Brak wywiązania się z obowiązku odprowadzenia składek, skutkuje odsetkami karnymi, którym zostaniesz obciążony. Warto dodać, że są one naprawdę wysokie
2.Wszczęcie postępowania sądowego
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wszcząć postępowanie egzekucyjne, jeżeli zalegasz ze składkami. Jeśli tak się stanie, a Ty nie uregulujesz zadłużenia, nastąpi zajęcie Twojego majątku jako przedsiębiorcy lub zadłużenie zostanie ściągnięte z rachunku firmowego.
3.Utrata prawa do pobierania zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego
Każdy przedsiębiorca odprowadzający składki do ZUS ma prawo pobierać zasiłek choroby (w okresie choroby) lub macierzyński (po urodzeniu dziecka). Zasiłek przyznawany jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy w terminie płacisz składki. Gdy opłacisz składki po terminie lub w ogóle, tracisz prawo do zasiłku.
Warto wziąć również pod uwagę zmiany związane z nowelizacją przepisów z 2018 roku o rozłożeniu się wpłat na zaległe składki. Od tej pory wszystkie wpłaty idą na poczet zaległości. Praktyce oznacza to, że jeśli płacisz składkę za bieżący miesiąc np. październik, a masz zaległość w lipcu, to wpłacona suma idzie najpierw na zaległości, czyli lipiec. Jeśli taka sytuacja nastąpi, masz obecną zaległość, a więc również tracisz prawo do pobierania zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.
4.Brak możliwości otrzymania zaświadczenia o niezaleganiu.
Jakakolwiek zaległość w ZUS uniemożliwia wystawienie przez Zakład zaświadczenia o niezaleganiu, który potrzebny jest m.in. do dotacji lub przetargu.
Jak spłacić dług w ZUS i US? – skuteczne rozwiązania
W życiu bywają różne sytuacje, często niezależne od nas, które powodują długi. Jeśli i Ty masz problemy finansowe, koniecznie postaraj się spłacić długi w ZUSie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Masz kilka rozwiązań:
- Możesz złożyć wniosek o częściowe lub w całości umorzenie zaległości. Do wniosku trzeba dołączyć odpowiednią dokumentację i uargumentować
- Spróbuj odroczyć termin spłaty zadłużenia
- Złóż wniosek o rozłożenie długu na raty.
- Jeżeli ZUS nie umorzy długu, nie rozłoży go na raty ani nie pozwoli na odroczenie terminu spłaty, weź kredyt na spłatę ZUS i US.
Czy opłaca się wziąć kredyt na spłatę ZUS i US?
Instytucje finansowe wciąż tworzą nowe produkty finansowe, aby przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów. Jednym z nich jest kredyt na spłatę ZUS, który z roku na rok cieszy się dużą popularnością. Taki kredyt stanowi ostatnią deskę ratunku w sytuacji, gdy Zakład odmówi Ci rozłożenia zaległości na raty, umorzenia ich czy nie odroczy terminu spłaty. Konsekwencji z niepłacenia składek jest zbyt wiele, więc dług trzeba jak najszybciej spłacić.
Kredyt na spłatę ZUS niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim cła procedura jest uproszczona, a formalności ograniczone do minimum. Dzięki temu sam proces zaciągania zobowiązania, jak i wydanie decyzji odbywa się w błyskawicznym tempie. Ponadto, instytucje finansowe umożliwiają zaciągnięcie kredytu dokładnie w kwocie zadłużenia w stosunku do ZUS. Umożliwia to spłacenie całego długu. Sam okres kredytowania jest długi i dopasowywany do możliwości finansowych przedsiębiorcy.
Kredyt na spłatę zadłużenia w ZUSie możesz otrzymać na stronie www.SplataChwilowek.pl/splata-zus-us/