Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Franczyza

Franczyzodawca Dom Finansowy QS – wywiad

dom finansowy qs

dom finansowyPoniżej prezentujemy wywiad z przedstawicielem Domu Finansowego QS. Franczyzodawca Dom Finansowy QS to renomowana, ogólnopolska marka, obecna na rynku od 2001 roku, W swoim portfolio posiada sieć ponad 100 oddziałów w całej Polsce i stale się rozwija.

Co to jest franczyza i jakie są jej zalety ?

Franczyza, to tak naprawdę przepis na biznes. Jest formą współpracy pomiędzy różnymi podmiotami gospodarczymi opartą na wzajemnych relacjach. Franczyzodawca „sprzedaje” swój pomysł na biznes, daje markę, produkt i wiedzę. Franczyzobiorca zobowiązany jest prowadzić działalność wg określonych standardów, oferując produkt lub usługę franczyzodawcy, zazwyczaj na zasadzie wyłączności.
Główną zaletą franczyzy jest to, iż podpisując umowę franczyzową, otrzymujemy gotowe, sprawdzone rozwiązanie, bez konieczności wieloletnich działań polegających m.in. na wypromowaniu marki, stworzeniu narzędzi wspierających sprzedaż czy oczekiwaniu na dostęp do określonej grupy produktów. To mocno obniża koszt startu. Nie bez znaczenia jest możliwość wcześniejszego zapoznania się z profilem i zakresem działalności franczyzodawcy, jego historią i konkurencją na terenie gdzie chcemy rozpocząć działalność.

Czego najbardziej obawiają się klienci, którzy wahają się podjąć decyzję dotyczącą wejścia w franczyzę ?

To trudne pytanie, bo dotyka sfery osobistej. Czy wybrałem dobry model współpracy? Zostać przedstawicielem banku, czy brokera finansowego? Wreszcie czy postawiłem na dobrą branże i czy włożony wkład finansowy oraz moja ciężka praca zwrócą się. Zawsze jest ta niepewność co do obranego kierunku.

Jak na przełomie lat franczyza zmieniała się w Polsce i jak wypada ona na tle innych krajów ?

Historia franczyz w Polsce liczy sobie wiele lat. W ubiegłym wieku chyba najbardziej znanym przykładem były agencje jednego z dużych polskich banków, potem pojawił się salony sieci komórkowych, sklepy odzieżowe i stacje paliw. Dzisiaj praktycznie trudno znaleźć dziedzinę, w której model franczyzowy nie byłby obecny. Duży wpływ ma na to sezonowość, rozwój technologiczny, ale i moda.

Na co powinien zwrócić szczególną uwagę franczyzobiorca podczas podjęcia decyzji o współpracę biznesową ?

Ważne jest nie tylko, co chce się robić, ale także z kim chce się rozpocząć współpracę. Poznać jego historię, zasięg, doświadczenie. Potencjalny przedsiębiorca powinien określić sobie w perspektywie kilku lat, jak widzi prowadzenie i rozwój swojego biznesu czy wybiera dobrego partnera. Czy profil działalności nie jest chwilową modą i czy daje podstawy do stabilnego prowadzenia własnej firmy.

W jaki sposób staracie się pozyskać przyszłego partnera biznesowego ?

Stawiamy na bezpośrednie rozmowy. Nasi Dyrektorzy Regionalni spotykają się z potencjalnymi franczyzobiorcami, wspólnie omawiają wszystkie zagadnienia: doświadczenie, plan na rozwój biznesu, lokalizację placówki, przychody i koszty związane z pośrednictwem finansowym. Jesteśmy oczywiście w Internecie. Każdy kontakt pozostawiony nam na którymś z portali branżowych, jest przez nas podejmowany i nigdy nie pozostaje bez odpowiedzi.
Jakie wymagania stawiacie przyszłemu partnerowi ?
Otwartość, entuzjazm i chęć pracy. Cieszy nas gdy jest to osoba z doświadczeniem w bankowości czy ubezpieczeniach, chętnie widzimy osoby, które prowadzą lub prowadziły już własny biznes, ale nie jest to konieczne. Dla nas liczy się nastawienie – jak mówi nasza misja „Wspólnie możemy więcej”.

Ile posiadacie jednostek własnych, ile placówek partnerskich i od jak dawna działacie na naszym rynku ?

Obecnie posiadamy ponad 100 placówek franczyzowych i około 2 800 agentów działających z nami w ramach innych form współpracy. Na rynku pośrednictwa finansowego jesteśmy od 2001 roku, więc stoi za nami kilkunastoletnie doświadczenie. Jesteśmy członkiem-założycielem Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych oraz laureatem wielu prestiżowych nagród jak Laur Konsumenta czy Solidna Firma. Model franczyzowy zaczęliśmy wdrażać w DFQS dwa lata temu, sprawdził się i dlatego chcemy go wciąż rozwijać.

Jaki jest koszt inwestycji związany z otworzeniem placówki partnerskiej ?

Koszt otwarcia placówki, to około 10 000zł. Są to pieniądze, które nasz franczyzobiorca w całości przeznacza na wizualizację i wyposażenie biura. My nie pobieramy żadnej opłaty wstępnej ani miesięcznej z tytułu bycia palcówką partnerską Domu Finansowego QS.

W jaki sposób franczyzobiorca może liczyć na wsparcie dotyczące promocji swojego biznesu ?

Staramy się pomóc w reklamie i promocji naszych biur franczyzowych na wielu płaszczyznach. Przygotowujemy dedykowane materiały w postaci plakatów czy ulotek, ale także tworzymy animacje, które nasi Agenci zamieszczają w mediach społecznościowych. Przygotowane przez nas spoty reklamowe wyświetlane są w kinach i na lokalnych festynach. Staramy się ustalać wspólnie strategię działań na danej lokalizacji i dostarczać materiały promocyjne „szyte na miarę”.

Czy Wasza oferta skierowana jest także do osób z małych miast ?

Biznes musi się opłacić i nie ważne jest czy to miasto 20 000, czy 100 000 tysięczne. Mamy swoje franczyzy w dużych miastach jak np Poznań czy Kraków, ale też w mniejszych miejscowościach liczących kilkanaście tysięcy mieszkańców. Dodatkowo w umowie franczyzowej mamy zapis, że nie otworzymy drugiej placówki Domu Finansowego QS w miejscowości do 30 000 mieszkańców. Tu gwarantujemy wyłączność.

Na jakie szkolenia może liczyć Wasz partner biznesowy ?

Tematyka naszych szkoleń jest dość szeroka, od szkoleń produktowych opartych na materiałach dostępnych na naszej platformie EduQS, poprzez webinaria omawiające różne zagadnienia np. finansowanie dla biznesu, aż do kilkudniowych szkoleń zamkniętych, gdzie łączymy elementy miękkie jak cykl sprzedażowy, z wiedzą o ofercie. Szkolenia w których uczestniczą nasi Agenci, organizowane są nie tylko przez DFQS, ale także przez dostawców bankowych i pozabankowych.

Jak często organizujecie szkolenia podnoszące kwalifikacje całego zespołu ?

Staramy się, aby przynajmniej raz w miesiącu odbywało się jakieś wydarzenie edukacyjne, ponadto na naszej platformie EduQS, szkolenia i prezentacje produktowe dostępne są cały czas. Ponadto nasz franczyzobiorca może cały czas liczyć na wsparcie Dyrektora Regionu, infolinii, która pomoże rozwiać wątpliwości co do oferty Domu Finansowym QS.

Strona internetowa franczyzodawcy: https://dfqs.pl/

Powiązane artykuły

Pozycjonowanie sklepów internetowych i certyfikaty SSL

teoriabiznesu.pl

Biznes Backstage – Jak pozyskać środki finansowe od Anioła Biznesu

teoriabiznesu.pl

Dziennie w Żabcie więcej klientów niż mieszkańców Warszawy

teoriabiznesu.pl