Handel elektroniczny, inaczej słynny e-commerce to gałąź gospodarki, która bardzo prężnie się rozwija, a z roku na rok mamy szansę napotkać niezliczone ilości nowych sklepów internetowych. Nic dziwnego, w końcu daje on możliwość zrobienia zakupów zdalnie, z zacisza domowego, czy innego miejsca, o każdej porze dnia i nocy. Firmy z naprawdę wielu rozmaitych branż mają zaś szansę dotrzeć do ogromnej ilości klientów, jakiej nigdy nie pozyskaliby ze sprzedaży stacjonarnej. Jak wiadomo, każdy sklep musi znaleźć się na serwerze, a uprzednio być zbudowany w oparciu o jeden z wielu silników e-commerce. Jedną z najbardziej popularnych platform sklepowych jest obecnie Prestashop.
Handel elektroniczny, inaczej słynny e-commerce to gałąź gospodarki, która bardzo prężnie się rozwija, a z roku na rok mamy szansę napotkać niezliczone ilości nowych sklepów internetowych. Nic dziwnego, w końcu daje on możliwość zrobienia zakupów zdalnie, z zacisza domowego, czy innego miejsca, o każdej porze dnia i nocy.
Firmy z naprawdę wielu rozmaitych branż mają zaś szansę dotrzeć do ogromnej ilości klientów, jakiej nigdy nie pozyskaliby ze sprzedaży stacjonarnej. Jak wiadomo, każdy sklep musi znaleźć się na serwerze, a uprzednio być zbudowany w oparciu o jeden z wielu silników e-commerce. Jedną z najbardziej popularnych platform sklepowych jest obecnie Prestashop.
Słów kilka o systemie Prestashop
System ten jest bardzo ceniony i jest jednym z najczęściej wybieranych przez przyszłych właścicieli sklepów internetowych. Nic dziwnego, pierwszą zaletą bowiem, jaką zachęca nas do dalszego poznania systemu, jest to, że jest on zupełnie darmowy.
Otwarte oprogramowanie e-commerce Prestashop rozwijane jest i udostępniane na podstawie licencji Open Software License (w wersji 3.0). Każdy może, więc pobrać oprogramowanie za darmo i korzystać również bez dodatkowych kosztów. Co, więcej Prestashop jest przystępny w modyfikowaniu i dostosowaniu go do swoich potrzeb, czy to poprzez moduły, czy bezpośrednio poprzez zmiany w kodzie. Oprogramowanie istnieje już od 2005, a dziś jest już znane na całym świecie.
Co oferuje Prestashop?
Ta popularna platforma sklepowa oferuje naprawdę wiele rozmaitych funkcji poprzez swoje zarówno bezpłatne, jak i płatne moduły. Pozwalają one m.in. wygenerować plik sitemap, połączyć stronę z usługą Google Analytics, pobrać listę produktową dla Google Merchant Center, a także wiele innych przydatnych funkcji.
Tak naprawdę każdy może mieć swój udział w rozwijaniu oprogramowania i stworzyć własną wtyczkę o konkretnej funkcjonalności. Niekiedy może jednak zdarzyć się sytuacja, że coś, czego pilnie potrzebujemy, nie znajdziemy wśród dostępnych dla nas modułów. Wtedy funkcjonalności należy szukać gdzie indziej.
Przydatne integracje, które warto mieć
Będąc posiadaczem sklepu internetowego w oparciu o silnik Prestashop, warto rozważyć kupno integracji. Są one świetnym uzupełnieniem wcześniej wspomnianych modułów, a co najważniejsze pozwalają na zintegrowanie środowiska sklepowego z innym zewnętrznym środowiskiem np. systemem ERP.
Należą do nich m.in. Insert Subiekt GT, Comarch ERP Optima, czy Subiekt Nexo Pro. Integracje dla PrestaShop i wspomnianych systemów możemy znaleźć przykładowo w ofercie firmy Sellntegro. Przedstawione integracje pozwalają np. zaktualizować stany magazynowe w systemie ERP na podstawie danych z PrestaShop lub przesłać zamówienia, czy produkty z jednego środowiska do drugiego.
Jest to bardzo przydatne i pomocne rozwiązanie, gdyż bez posiadanego produktu tego typu, zmuszeni bylibyśmy do osobnego wprowadzania danych do każdego z systemów. Tak nie musimy się o to martwić, gdyż integracja umożliwia automatyczne przesyłanie danych. Każde, więc wprowadzane dane do sklepu będą również automatycznie wprowadzone do systemu i odwrotnie.
Czy integracje są drogie?
Integracje dla PrestaShop, jakie możemy znaleźć w sieci, zapewne dostępne są w różnych cenach. Na przystępne ceny produktów możemy liczyć w przypadku wcześniej wspomnianej firmy, czyli Sellintegro. Dostępne są integracje już od 50 zł na miesiąc, a przy zakupie na dłuższy czas można liczyć na rabaty lojalnościowe, które obniżą tą cenę jeszcze bardziej.
Warto wspomnieć, że w ramach nabytego produktu można liczyć na wsparcie techniczne, które jest gotowe wspomóc użytkownika w procesie instalacji, użytkowania, czy odpowiedzieć na nurtujące pytania. Każdy, kto nie jest jednak przekonany do rozwiązania i musi je najbardziej osobiście sprawdzić, może skorzystać z bezpłatnego 14-dniowego okresu testowania. Produkty można nabyć również w pakietach All in One.
Oprogramowania tego typu są niezwykle intuicyjne i nie wymagają od użytkownika posiadania specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, dlatego wszystkim posiadaczom PrestaShop, którzy potrzebują dodatkowych rozwiązań, pozostaje zdecydować się na dedykowane dla systemu integracje. (Więcej dowiesz się tutaj: https://sellintegro.pl/15-prestashop)