Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Pieniądze

UODO radzi co zrobić gdy wiesz, że wyciekły Twoje dane

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina co może zrobić osoba, której dane zostały skradzione, lub przechwycone na skutek ataku hackerskiego, lub kradzieży dokumentu tożsamości.

Zgłoś sprawę na Policję

Pierwszą rzeczą, która powinna zrobić osoba poszkodowana jest upewnienie się, jakie dane zostały skradzione ( PESEL, nr dowodu osobistego itp. ), a następnie ten fakt zgłosić na Policję. Jak informuje UODO, dowód zostanie unieważniony w dniu zgłoszenia, a utraty dokumentu nie trzeba już zgłaszać w urzędzie gminy.

Udaj się do swojego banku

Jeżeli posiadasz konto w banku, poinformuj o tym fakcie swoją instytucję. Dokument którym do tej pory się posługiwałeś, zostanie zastrzeżony, a informacja o tym trafi do Centralnej Bazy Danych i zostanie rozesłana do wszystkich firm korzystających z tego systemu ( banki, operatorzy sieci komórkowych itp. )

Załóż konto w systemie informacji kredytowej

Urząd Ochrony Danych Osobowych radzi, aby osoba która wykonała powyższe czynności założyła konto w „systemie informacji kredytowej i gospodarczej, celem monitorowania swojej aktywności kredytowej”.

W przypadku kradzieży danych, użytkownik musi być ostrożny podczas podawania informacji o sobie przez Internet, odpisywania na wiadomości mailowe lub SMS, Oszustom może wystarczyć szczątkowa informacja, aby połączyć skradzione dane, celem uzyskania na przykład dostępu do gotówki, lub wzięcia kredytu.

Zobacz także: Encyklopedia ostrzeżeń przed oszustami – bankowe, państwowe, policyjne, dostawców usług

Odsyłamy do artykułu: „Co zrobić w przypadku kradzieży tożsamości?”

Powiązane artykuły

„Oszczędzasz, inwestujesz – uważaj!” – UOKiK ostrzega konsumentów

teoriabiznesu.pl

Pranie pieniędzy – czym jest i na czym polega?

teoriabiznesu.pl

Santander, mBank i PKO ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami SMS

teoriabiznesu.pl