Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Kilka lat z niskimi stopami procentowymi

czym sa stopy procentowe

Kilka lat z niskimi stopami procentowymi, powrót do wyników sprzed pandemii zajmie dużo czasu. Szef Pekao podsumowuje kryzys.

 Z badań wynika, że zyski największych banków są niższe o nawet setki milionów złotych. Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 będzie odczuwalny jeszcze kilka lat. Niskie stawki procentowe to jeden z powód kryzysu banków. Dziś (5.11.20) dwa największe banki w Polsce zaprezentowały wyniki finansowe, w obu przypadkach zauważalny jest spadek zysków, porównując analogiczny okres poprzedniego roku zyski spadły po około 40 procent.

„Dynamika w obu bankach jest niemal identyczna, ale zyski Pekao są jednak o połowę mniejsze. Podczas gdy PKO BP w trzecim kwartale wypracował 721 mln zł, jego konkurent „z żubrem” 371 mln zł.”

Analitycy o kryzysie

Spadek zysków Pekao przewidzieli analitycy, na szczęście wynik okazał się lepszy niż przewidywano. Prognozy zakładały około 355 mln zł strat i tym samym pomylono się o ok. 4 procent. Zarząd Pekao w ciągu dziewięciu miesięcy 2020 roku zawiązał ostrożnościowo blisko 700 mln zł dodatkowych odpisów księgowych na tak zwane „przyszłe potencjalne straty z tytułu COVID-19”. Dodajmy, iż jest to najwięcej w sektorze. Tomasz Kubiak uważa, iż właśnie regularnie tworzone odpisy maja uchronić bank przed stratami w przyszłych kwartałach.  Prezes NBP podkreśla, że cały sektor bankowy może przyszłym roku odnotować straty, z perspektywy poprzednich lat wydaję się to absurdalne i nierealne, ponieważ przez lata zyski banków jedynie rosły – jest to niewątpliwy kryzys globalny. Takich scenariuszy dla całego sektora nie zamierza na razie kreślić Pekao.

„Niskie stopy procentowe połączone z obciążeniami regulacyjnymi takimi jak podatek bankowy czy wpłaty na BFG, znacząco redukują zdolność banków do absorbcji strat” – Tomasz Kubiak, Pekao

 

„Zakładamy, że przez długi czas stopy procentowe się nie. Nie zakłada przy tym, by w najbliższym czasie była możliwość zejść głównej stawki poniżej zera, co byłoby trudne m.in. ze względów regulacyjnych. – zmienią” – przyznaje p.o. prezesa Pekao Leszek Skiba.

źródła: Bank Pekao, money.pl

Opracował: Kacper Dubicki

Powiązane artykuły

Wyczekiwana decyzja RPP. Czy będzie zmiana komunikacji?

teoriabiznesu.pl

Ile promil ma procent?

teoriabiznesu.pl

“Klik gotówka” – Nowa oferta kredytu konsolidacyjnego Banku Pekao

teoriabiznesu.pl