UOKiK 18 grudnia 2017 na łamach swojego portalu informował o niebezpieczeństwach związanych z inwestowaniem w wątpliwe krypowaluty oferujące szybki zysk. Według instytucji, jedną z nich może być waluta internetowa DasCoin, którą można nabyć poprzez zakup licencji. Liderzy wielokrotnie przekonywali o możliwościach technologicznych jakie miały iść w parze z rozwojem kryptowaluty. Obali wiele mitów dotyczących autentyczności waluty cyfrowej, jej możliwości oraz zastosowania. W czasie gdy możliwości Dascoina nabierają technologicznego rozpędu, w parze nabiera tempa także Śledztwo Centralnego Biura Śledczego.
Ostrzegali przed kryptowalutami
Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego 12 grudnia 2017 wystartowała z kampanią uwazajnakryptowaluty.pl w której podkreślono że:
– Wirtualna waluta to nie pieniądz
– Kryptowaluty to nie waluty
Oraz zwrócono uwagę na ryzyko związane z:
– możliwością utraty środków z powodu kradzieży
– brakiem gwarancji
– brakiem powszechnej akceptowalności
– z możliwością oszustwa
– z dużą zmiennością ceny
Przed inwestowaniem w wątpliwe kryptowaluty ostrzegało także Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Stanowisko względem kryptowaluty DasCoin opublikowano 16 listopada 2017
Trwa śledztwo Centralnego Biura Śledczego w sprawie Dascoina
Na stronie http://tradingjam.pl czytamy o wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie na podstawie zawiadomienia Fundacji Trading Jam. „Zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa z art. 286 §1 kk, czyli doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, przez osoby „naganiające” na zakup licencji, która według zapewnień promotorów programu, miała uprawniać do wydobywania kryptowaluty.”
Na stronach fundacji czytamy także :
„W związku z prowadzonym przez CBŚ śledztwem (o nr: l.dz. Z-XIX-3-3870/18; RSD-102/2018; PO III Ds. 176.2018) w sprawie DasCoin‚ a prosimy wszystkie osoby, które czują się pokrzywdzone w tej sprawie o niezwłoczny kontakt na adres poniżej z powołaniem się na dokładny numer sprawy:
Centralne Biuro Śledcze Policji Zarząd w Warszawie
Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej
03-715 ul. Okrzei 13
tel. 22 601-80-22”
O tym, że śledztwo nabiera tempa świadczą informacje prasowe zamieszczone m.in. na stronie Gazety Prawnej gdzie czytamy: – „W sprawie zabezpieczono środki pieniężne na koncie jednej ze spółek w wysokości ponad 44 mln zł – informuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy prokuratury krajowej.”
Zarzuty oparte są o
Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Po czym poznasz piramidę finansową ?
Na to pytanie znajdujemy odpowiedź w artykule przestrzegającym przed zakupem wątpliwego pieniądza wirtualnego zamieszczonym na stronach UOKiK:
„Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze i polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio poleciłeś i które one dalej poleciły. W ten sposób to ty finansujesz piramidę i finansują je osoby, które ty poleciłeś. Jednak po pewnym czasie system upada, gdyż środki, które wpłacasz, nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków.”
DasCoin – Skala problemu
Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wyniki śledztwa oraz na informacje dotyczące skali problemu. W obecnej chwili Centralne Biuro Śledcze Policji prosi wszystkie osoby, które czują się pokrzywdzone do zgłoszenia tego faktu.