Pomysł na biznes – Franczyza – Sale konferencyjne
Aktualności Internet Pieniądze

DasCoin na celowniku CBŚ – Uważaj na kryptowaluty

oszustwa

UOKiK 18 grudnia 2017 na łamach swojego portalu informował o niebezpieczeństwach związanych z inwestowaniem w wątpliwe krypowaluty oferujące szybki zysk. Według instytucji, jedną z nich  może być waluta internetowa DasCoin, którą można nabyć poprzez zakup licencji. Liderzy wielokrotnie przekonywali o możliwościach technologicznych jakie miały iść w parze z rozwojem kryptowaluty. Obali wiele mitów dotyczących autentyczności waluty cyfrowej, jej możliwości oraz zastosowania. W czasie gdy możliwości Dascoina nabierają technologicznego rozpędu, w parze nabiera tempa także Śledztwo Centralnego Biura Śledczego.

Ostrzegali przed kryptowalutami

Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego 12 grudnia 2017 wystartowała z kampanią uwazajnakryptowaluty.pl w której podkreślono że:
– Wirtualna waluta to nie pieniądz
– Kryptowaluty to nie waluty

Oraz zwrócono uwagę na ryzyko związane z:
– możliwością utraty środków z powodu kradzieży
– brakiem gwarancji
– brakiem powszechnej akceptowalności
– z możliwością oszustwa
– z dużą zmiennością ceny

Przed inwestowaniem w wątpliwe kryptowaluty ostrzegało także Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Stanowisko względem kryptowaluty DasCoin opublikowano 16 listopada 2017

Trwa śledztwo Centralnego Biura Śledczego w sprawie Dascoina

Na stronie http://tradingjam.pl czytamy o wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie na podstawie zawiadomienia Fundacji Trading Jam. „Zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa z art. 286 §1 kk, czyli doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, przez osoby „naganiające” na zakup licencji, która według zapewnień promotorów programu, miała uprawniać do wydobywania kryptowaluty.”

Na stronach fundacji czytamy także :
„W związku z prowadzonym przez CBŚ śledztwem (o nr: l.dz. Z-XIX-3-3870/18; RSD-102/2018; PO III Ds. 176.2018) w sprawie DasCoin‚ a prosimy wszystkie osoby, które czują się pokrzywdzone w tej sprawie o niezwłoczny kontakt na adres poniżej z powołaniem się na dokładny numer sprawy:

Centralne Biuro Śledcze Policji Zarząd w Warszawie
Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej
03-715 ul. Okrzei 13
tel. 22 601-80-22”

O tym, że śledztwo nabiera tempa świadczą informacje prasowe zamieszczone m.in. na stronie Gazety Prawnej gdzie czytamy: – „W sprawie zabezpieczono środki pieniężne na koncie jednej ze spółek w wysokości ponad 44 mln zł – informuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy prokuratury krajowej.”

Zarzuty oparte są o

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 286. § 1.

Po czym poznasz piramidę finansową ?

Na to pytanie znajdujemy odpowiedź w artykule przestrzegającym przed zakupem wątpliwego pieniądza wirtualnego zamieszczonym na stronach UOKiK:
„Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze i polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio poleciłeś i które one dalej poleciły. W ten sposób to ty finansujesz piramidę i finansują je osoby, które ty poleciłeś. Jednak po pewnym czasie system upada, gdyż środki, które wpłacasz, nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków.”

DasCoin – Skala problemu

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wyniki śledztwa oraz na informacje dotyczące skali problemu. W obecnej chwili Centralne Biuro Śledcze Policji prosi wszystkie osoby, które czują się pokrzywdzone do zgłoszenia tego faktu.

Powiązane artykuły

Masz konto na Allegro? Uważaj na maile od oszustów

teoriabiznesu.pl

Fałszywe linki wyłudzające dane – mBank ostrzega przed oszustami

teoriabiznesu.pl

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami o “zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej”

teoriabiznesu.pl