Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Pieniądze

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

kredyt

Santander Bank opublikował poradnik dla wszystkich osób myślących o zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym. Marzenia o własnym mieszkaniu nie mogą przyćmić zagrożeń i ostrzeżeń związanych z zakupem nieruchomości. O czym zatem warto pamiętać idąc radami banku?

Czy stać mnie na mieszkanie

Pierwszą najważniejszą rzeczą na jaką zwraca uwagę Santander Bank jest ocena naszej zdolności do zakupu nieruchomości, Warto zastanowić się czy takie mieszkanie znajduje się zasięgu naszego portfela. Przed zakupem, warto obliczyć, wraz z doradcą kredytowym wysokość kredytu, uwzględniając przy tym zmienne wartości stóp procentowych. O możliwości podniesienia stóp procentowych pisaliśmy w artykule: Czym są stopy procentowe?

Gdy już wiemy ile wyniesie nasza rata, upewnijmy się, że stać nas będzie na wykończenie takiego mieszkania według własnych upodobań.

Warto zajrzeć na stronę banku, aby dowiedzieć się jaka jest różnica przy udzielaniu kredytu na inwestycje już zrealizowane i na takie, których budowa jeszcze nie powstała.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Bank Santander zaznacza, że zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat. Trudno się z tym nie zgodzić. Kupienie nieruchomości od developera to seria pytań i odpowiedzi, na które możemy otrzymać szczątkowe odpowiedzi lub wręcz ich nie usłyszeć, w szczególności w wypadku gdy inwestycja jeszcze nie została rozpoczęta. Dobrze wesprzeć się firmą, która ma duże doświadczenie. Godną uwagi jest firma Moneysquare.pl – doświadczenie deweloperskie z rynkiem finansowym daje gwarancje sukcesu. Decyzja o zakupie nie powinna być podejmowana pod impulsem, a developer powinien być dokładnie sprawdzony. O tym jakie pytania zadać takiej firmie przeczytamy w artykule przygotowanym przez bank.

Co to jest prospekt informacyjny?

Developerzy mają obowiązek przygotować prospekt informacyjny. Co to jest?

Prospekt informacyjny jest to dokument ułatwiający weryfikację danej oferty inwestycyjnej. Zawiera on takie informacje jak dane i identyfikator dewelopera, w tym jego poprzednie inwestycje, status prawny i zezwolenia, terminy i warunki umów.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule przygotowanym przez Santander.

Lokalizacja i metraż mieszkania

Jednym z najważniejszych czynników poza ceną, jest lokalizacja i metraż mieszkania. Te dwie kluczowe sprawy mają za zadanie usprawnić nam dojazd do pracy, szkoły, sklepu oraz wygodę mieszkania. W parze z metrażem idzie także układ przyszłego mieszkania. Zwracamy uwagę na położenie kuchni względem pokoi ( na przykład aneks kuchenny ), wspólna łazienka i WC itp.

Czego jeszcze dowiadujemy się z artykułu? Omawia on takie zagadnienia jak:

  • Czym jest Umowa Deweloperska i Umowa Rezerwacyjna?
  • Zawarcie umowy przeniesienia własności nieruchomości
  • Założenie księgi wieczystej oraz złożenie wniosku o wpis hipoteki
  • Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

Więcej pod adresem: https://www.santander.pl/bank-porad/zakup-nieruchomosci-na-rynku-pierwotnym

W Polsce istnieją firmy zajmujące się odbiorami technicznymi i analizą umów deweloperskich. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://pewnylokal.pl/

Powiązane artykuły

Santander Bank – nie działają niektóre usługi, w tym aplikacja mobilna

teoriabiznesu.pl

Santander i dyrektywa Unijna PSD2 – zmiany w logowaniu

teoriabiznesu.pl

Żabka i Grupa Santander zawiera umowę finansową opartą na celach ESG

teoriabiznesu.pl